Web Analytics

Зеленський зустрівся з очільником Держдепу США: що обговорювали

Президент України Володимир Зеленський зустрівся з державним секретарем США Ентоні Блінкеном. Говорили про ситуацію на Донбасі й у Криму, реформи та перспективи України щодо членства в НАТО.

Зустріч відбулась у Києві 6 травня, повідомили у пресслужбі Офісу президента.

Володимир Зеленський назвав візит Ентоні Блінкена «важливим сигналом для Європи і для Російської Федерації», адже він припав на той час, коли біля кордонів України побільшало російських військ і була висока ймовірність ескалації конфлікту на Донбасі.

«Важливо, що сьогодні завдяки підтримці США, спільній роботі з Україною та країнами Європейського Союзу відбувся тиск, і зупинена ймовірна ескалація з боку Російської Федерації», — зазначив президент.

За його словами, відведення частини озброєння зняло напруження, проте загроза залишається. Фактично поки відвели лише 3,5 тис. військових та 210 одиниць техніки — й тільки з Криму. На думку Зеленського, сили, що стоять уздовж кордонів, дають російській стороні змогу розпочати військову операцію проти України будь-якої миті.

Президент заявив, що на Донбасі поменшало снайперських обстрілів, а отже — рідше гинуть українські бійці.

«Дійсно, зараз трішки зменшилась кількість пострілів. Питання припинення війни для України — пріоритет, і пріоритет для кожного з нас», — сказав Володимир Зеленський.

Він також запропонував Ентоні Блінкену обговорити можливі спільні кроки з деокупації Кримського півострова.

«Ми б хотіли, щоб ви нам у цьому допомогли. Тому що нам одним буде складно протистояти загрозі в Чорноморсько-Азовському регіоні. Хочемо, щоб США були одним із засновників та лідерів Кримської платформи та запрошуємо американську сторону до участі в її першому саміті», — наголосив глава держави. 

Зеленський закликав країни НАТО посилювати військову присутність у цьому регіоні, щоб була змога відповідати спільними діями союзників на морі. Він також висловив сподівання, що на саміті НАТО 14 червня розпочнеться обговорення перспективи отримання Україною Плану дій щодо членства в Альянсі.

«Просимо сприяння США у започаткуванні цього процесу», — додав він.

Володимир Зеленський також розповів, що Україна продовжує втілювати реформи, зокрема земельну та судову, триває розбудова Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Країна також налаштована на продовження партнерської співпраці з МВФ та виконання взятих на себе зобов’язань.

Володимир Зеленський. Фото: president.gov.ua

Ентоні Блінкен у відповідь запевнив, що США бачать прогрес, якого Україна досягла «в дуже складних обставинах».

«Я приїхав в Україну, щоб особисто підтвердити вам нашу рішучу підтримку суверенітету, територіальної цілісності та незалежності України, нашого партнерства. Багато років США стоять поруч з Україною проти агресії, підтримують зміцнення демократії, розбудову інституцій, боротьбу з корупцією та просування реформ», — сказав держсекретар.

Пізніше він назвав перемовини «продуктивними».

«Продуктивний час, проведений у Києві з президентом Володимиром Зеленським і всіма тими, з ким я зустрівся. Сполучені Штати рішучі перед обличчям російської агресії і в нашій підтримці роботи над реформами, необхідними для забезпечення суверенного, демократичного та успішного майбутнього для України», — написав Блінкен у Twitter.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба розповів, що під час візиту Блінкена обговорювалося, як США можуть допомогти змусити Росію виконати Мінські домовленості та конструктивно поводитися в нормандському форматі.

«Навіть не входячи формально до формату, США мають достатньо можливостей допомогти з цим процесом, і останні тижні це продемонстрували», — заявив міністр в ефірі телеканалу 1+1.

Він додав, що візит очільника Держдепу призведе до певної деескалації з боку Росії, але не до зняття загрози.


У березні-квітні Мінстерство оборони неодноразово звітувало про переміщення значної кількості російських військових підрозділів поблизу державного кордону України. В Офісі президента заявляли, що такі дії Росії «кидають серйозний виклик безпеці України, а також країнам — членам НАТО та всій Європі».

Наприкінці квітня Володимир Зеленський заявив, що розраховує особисто зустрітися з президентом Росії Володимиром Путіним та обговорити ситуацію на Донбасі. Готувати зустріч доручили Офісу президента, щодо часу і місця ще не домовилися.