Web Analytics

Публікації

26 липня 2024

«Важливий крок в історії міста»: дослідник історії Андрій Парамонов — про перейменування у Харкові

Розпорядження про перейменування вулиць, які були в межах повноваження обласної військової адміністрації стосовно міста Харкова, вийшло. Більшість колег по робочій групі втішені важливими перейменуваннями для Харкова або не втішені тими, які вийшли з-під контролю при голосуванні. 

22 липня 2024

«Постріл в українську мову»: у Львові поховали вбиту мовознавицю Ірину Фаріон

22 липня у Львові поховали науковицю, громадську діячку, ексдепутатку Ірину Фаріон, вбиту пострілом у голову 19 липня. Прощання тривало кілька днів — на місці злочину біля будинку, де мешкала мовознавиця, утворили стихійний меморіал, до храму люди йшли два дні поспіль. Фаріон відома безкомпромісністю у питанні захисту української мови. На цьому тлі вона стала учасницею численних мовних скандалів. Торік посперечалася з «азовцями», за цим послідувало звільнення з Львівської політехніки, яке вона оскаржила в суді. Шалена вдача Ірини Фаріон не заважала їй працювати над вузькими темами та виховувати молодь. Про її внесок у розвиток українського суспільства та науки у коментарі «МедіаПорту» розповіли архиєпископ-емерит УГКЦ Ігор (Ісіченко) та отець Віктор (Маринчак), настоятель храму Іоана Богослова ПЦУ.

«Я буду шукати далі»: слідча у справі про вбивства у Гусарівці на Харківщині розповіла, як встановили першого підозрюваного окупанта

40-річний Олександр Завадський, якого у грудні 2022 президент росії нагородив зіркою героя, підозрюється у вбивствах цивільних у селі Гусарівка Ізюмського району у березні 2022. Про обставини злочину та ідентифікацію окупанта, у подкасті «Особова справа» на радіо «Накипіло» розповіла старша слідча в особливо важливих справах Слідчого управління поліції Харківщини Ганна Пономаренко.

18 липня 2024

«Комунальник повинен мати зиск з дерев»: біолог Юрій Бенгус — про підходи, яких потребує Харків

У дворі на Олексіївці Юрій Бенгус створив власний «ботанічний сад». Тут навіть росте ґінкго дволопатеве — реліктова рослина з цінними лікарськими властивостями. Бенгус сповідує політику дбайливого ставлення до природи та прищеплює це студентам на кафедрі ботаніки факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти ХНПУ імені Г. С. Сковороди. Міська політика щодо довкілля біолога засмучує: дерев меншає, із порушеннями відбувається кронування, викошування трави без розбору замість знищення амброзії — створює умови для її поширення. У розмові з «МедіаПортом» Юрій Бенгус поділився своєю концепцією розвитку міста з погляду екології та показав наслідки однієї помилки, що може повторитися. Пряма мова.

17 липня 2024

«Щоразу, коли таке бачу, перебуваю в шоці»: Верховний комісар ООН на місці обстрілу у Харкові

Верховний комісар ООН у справах біженців Філіппо Гранді 17 липня втретє відвідав Харків. ООН надала семи громадам Харківської області 10 генераторів для критичної інфраструктури та продовжить фінансову підтримку постраждалих внаслідок російської агресії. 

15 липня 2024

Він був марксменом

Вони спокійні та мовчазні. Неохоче дають інтерв’ю і просять не фотографувати. Частіше про них розповідають побратими за цигаркою.

5 липня 2024

Пережила обстріли, евакуацію, втратила на війні онука: вчителька з Пришиба продовжує працювати попри все — фото

На початку повномасштабного російського вторгнення 70-річна вчителька початкових класів Катерина Мороз з Пришиба Балаклійської громади провела у погребі 67 днів. Вона пережила щільні обстріли — у будинок було пряме влучання — та евакуацію з рідного села. У березні 2022 року на Миколаївщині загинув її онук — льотчик. Колишні учні допомогли вчительці із відновленням хати, зібрали гроші на дах. Попри все Катерина Мороз продовжує працювати. І поки у домі триває ремонт, проводить уроки для дітей у літній кухні. Фоторепортаж.

29 червня 2024

«Рахувати Харків» у діалозі з Шевельовим: як у резиденції «Слово» створюють комікс

Арткритик, куратор, дослідник і автор коміксів Борис Філоненко та дизайнер Данило Штангеєв у межах резиденції «Слово» створюють серію коміксів про Харків. Перший випуск присвятили художнику-авангардисту Василю Єрмілову. Про ідею проєкту та наступні випуски Борис Філоненко розповів «МедіаПорту».  

24 червня 2024

Закінчують школу під вибухи, чекають з фронту батьків: випускний вечір у П'ятихатках

У Харкові відбулись випускні вечори. Крім офіційних загальноміських та районних заходів, деякі школи проводять власні. Прощальний вальс перед уцілілим шкільним корпусом у П'ятихатках ввечері 21 червня виконали випускники ліцею №62. Цьогоріч його закінчили 63 учні, десятеро з них — медалісти. Не усі були на церемонії: частина школярів у зв'язку з війною мешкає поза межами Харкова, України. У 2024 році закінчує навчання клас Дениса Селевіна, який загинув внаслідок російського обстрілу під час евакуації тварин з екопарку у травні 2022 року.

18 червня 2024

«Воно домом пахне!»: у харківській «Лавці деокупації» продають овочі з деокупованої Ізюмщини

Свіжу городину з деокупованої території Харківської області можна придбати у центрі Харкова. Картоплю, цибулю, моркву, буряк, огірки та кабачки вирощені на полях села Студенок Ізюмського району. «Лавка деокупації» — волонтерський проєкт, що допомагає фермерам відродити господарства та підтримує їх під час війни. 

«Куточок Куп'янська» у Високому: як родина з Куп'янщини отримала житло за програмою «єВідновлення»

Олена та Микола Щуковські — подружжя переселенців з Куп’янщини. Їхнє житло у Канцедалівці, де мешкали син з родиною, знищила російська авіабомба. Щуковські подали заявку на «єВідновлення» і отримали сертифікат на придбання житла. Як обирали новий дім і скільки часу тривало оформлення, Олена та Микола розповіли «МедіаПорту».

16 червня 2024

Весілля під час війни: чому я не відкладаю життя

Покохати когось нині, допустити романтичні стосунки — означає наражати людину на страждання або страждати самій… Ми не маємо гарантій, що доживемо. Пообіцяла собі, що вся романтика, кохання та шлюб, якщо і стануться зі мною, то після перемоги. Але я пишу цей текст з каблучкою на підмізинному пальці.

11 червня 2024

«Живу на «автоматі»: як переселенці з Липців облаштовуються у Харкові

Подвір’я гуртожитку одного з харківських вишів нині — місце зустрічей переселенців. Корпуси заповнені евакуйованими з прикордонних населених пунктів. Жителі Липецької та Вовчанської громад обговорюють, хто і як виїжджав з-під обстрілів, скільки часу провів у чергах на оформлення документів, яку гуманітарну допомогу отримав. 10 травня російська армія розпочала новий наступ на півночі Харківщини. Невдовзі у жителів Липецької громади з'явиться можливість ненадовго відвідати дім — вперше за місяць. 

8 червня 2024

У Харкові попрощалися з матір'ю і донькою, загиблими внаслідок російського удару по «Епіцентру»: фото, відео

У харківському храмі святого Миколая Чудотворця Української греко-католицької церкви 8 червня попрощалися з Іриною та Марією Мироненками, які загинули внаслідок російського авіаудару по будівельному гіпермаркету «Епіцентр» 25 травня. На панахиду прийшли понад 50 людей. 

7 червня 2024

Забрали окупанти у день народження: родина з Балаклії два роки чекає сина

Вранці 12 квітня 2022 року балаклієць Андрій Шаповал пішов до бабусі своєї подруги — допомагав літній жінці в окупованому місті. Додому хлопець вже не повернувся, а до його батьків прийшли російські військові з обшуком. Відтоді сім’я не бачила сина понад два роки. Остання звістка від нього — записане після незаконного затримання двохвилинне відео в Instagram, де Шаповал розповідає, що нібито корегував вогонь артилерії ЗСУ. День 28-річчя Андрія став днем його зникнення. І по сьогодні, коли сину вже 30, батьки не знають, де утримують сина і в якому він стані.

6 червня 2024

«Розумію, що повинна бути сильною»: гінекологиня з Куп’янська пережила окупацію та очолила відділення паліативної допомоги у Харкові

Гінекологиня з Куп’янська Альона Григор’єва допомагала народжувати матерям під час російської окупації, вимушено виїхала з рідного міста й нині завідує паліативним відділенням Харківського обласного центру онкології. Його створили на базі госпісу. У корпусі, де працює Альона Григор’єва, понад 60 пацієнтів. Тільки в її відділенні із 17 людей шестеро — переселенці. З повномасштабною війною та її наслідками кількість людей з інвалідністю, які потребують спеціалізованої допомоги, більшає, каже медикиня. Серед пацієнтів є батьки військових. Про досвід окупації, життя та смерть говоримо у подкасті «Герої Харкова».  

31 травня 2024

Розбір завалів п'ятиповерхівки після російського обстрілу: фото

Рятувальники розбирають конструкції зруйнованого російським ударом під'їзду п'ятиповерхового будинку на проспекті Любові Малої, куди у ніч на 31 травня влучила ракета. Загинули п'ятеро мешканців, під завалами ще є люди. Їхні родичі чекають біля будинку, сподіваються, що близькі живі. Фото з місця удару. 

28 травня 2024

«Пізно купувати вогнегасник, коли вже горить машина», — інструктор з тактичної медицини Сава Чуйков

Російська армія не припиняє обстрілів Харкова. Навесні цього року на додачу до «звичних» ракет та дронів, агресор почав бити по місту ще й УМПБ, уніфікованими модифікованими плануючими боєприпасами — чимось середнім між керованою авіабомбою і ракетою. Чи не щодня у місті є поранені, яким може і має якнайшвидше допомогти будь-хто. 

Будь-хто, хто володіє навичками тактичної медицини, адже своєчасно і якісно надана домедична допомога може зменшити крововтрату, врятувати кінцівку, а інколи — і життя. Чому багато хто досі зволікає з отриманням необхідних навичок, коли зростає попит на тренінги з тактичної медицини та що має входити до мінімальної аптечки під час війни, «МедіаПорт» розпитав інструктора з тактичної медицини Саву Чуйкова. 

27 травня 2024

Російський удар по гіпермаркету в Харкові забрав життя матері з донькою — парафіянок громади УГКЦ

47-річна Ірина Мироненко із 12-річної донькою Марією — серед загиблих харків'ян внаслідок російського авіаудару по «Епіцентру» 25 травня. У гіпермаркеті родина була втрьох — чоловік Ірини Юрій, водій благодійної організації «Карітас», вижив і з опіками перебуває у лікарні. 

25 травня 2024

Поліція збирає зразки ДНК від родичів зниклих безвісти після удару по «Епіцентру»: фото

Станом на 21:00 зразки ДНК відібрали у сімох родичів зниклих безвісти людей.

Російська армія атакувала гіпермаркет у Харкові: є загиблі, поранені та зниклі безвісти — фото

Щонайменше двоє людей загинули, понад 25 поранені, є зниклі безвісти внаслідок російського удару по будівельному гіпермаркету «Епіцентр» на Салтівці. За інформацією Харківської ОВА, у гіпермаркеті могли перебувати близько двохсот людей. Рятувальники гасять пожежу, триває пошуково-рятувальна операція. 

«Розархівована» вистава: театр ляльок і «Нафта» поставили «Мину Мазайла»

У Харкові 24 травня відбулася прем'єра вистави «Мина Мазайло» за п’єсою Миколи Куліша. Це спільна постановка Харківського театру ляльок ім. Афанасьєва та театру «Нафта». 

24 травня 2024

Поліція потребує броньованого транспорту, РЕБів — патрульний з Вовчанська Олексій Харківський

Поліцейські Харківщини не припиняють евакуації з Вовчанського напрямку попри загрозу обстрілів та ризик для життя. 

23 травня 2024

Удар по типографії у Харкові вбив сімох та поранив 21 людину: фоторепортаж

У харківській типографії розбирають завали після обстрілу. Семеро людей загинули, 21 поранена. Загиблі — працівники компанії «Фактор-Друк» — одного з найбільших українських поліграфічних комплексів. 24 травня у Харкові оголосили днем жалоби. 

21 травня 2024

«Рекордні» тривоги у Харкові: як змінилися оповіщення про небезпеку та чи можна покращити систему

Від початку наступу російських військ на півночі Харківської області повітряні тривоги у Харкові та області подовшали. У двох прикордонних громадах — Липецькій та Вовчанській — повітряна тривога не припиняється з 12 травня. Напередодні система оповіщення почала попереджати про загрозу вуличних боїв та артобстрілів у Вовчанській громаді. Водночас у Харкові тривала повітряна тривога днями «паралізувала» роботу деяких установ.

20 травня 2024

Російські FPV-дрони почали частіше на нас полювати — поліцейський з Вовчанська Олексій Харківський

У Вовчанську погіршилася безпекова ситуація через збільшення російських дронів у повітрі. Евакуацією жителів міста займаються поліцейські та військові, далі людей передають волонтерам. 

«Обстріли йдуть, вона танцює»: ЗСУ врятували у Вовчанську літню жінку з хворою донькою — відео

79-річну Марію Єліференко 18 травня евакуювали з Вовчанська разом із 60-річною донькою Ольгою, яка має ментальні порушення. В евакуаційному пункті в Харкові волонтери зареєстрували Марію, надали речі першої потреби і знайшли місце в гуртожитку. Ользі надають допомогу у лікарні — за словами матері, стан доньки на тлі війни погіршився, вона фізично опиралася евакуації. Мати змусила Ольгу тікати, коли навколо палав ліс. Під обстрілами вони йшли, а подекуди — як каже Марія — «лізли» через безлюдний і зруйнований Вовчанськ, допоки не зустріли українських військових. 

18 травня 2024

Майже 10 тисяч людей евакуювали з громад на півночі Харківщини

Кількість евакуйованих людей з Чугуївського, Харківського та Богодухівського районів від початку нового російського наступу на півночі області становить 9,9 тисячі.

16 травня 2024

«Місто — це просто бетон. Важливо, які тут люди», — художник і захисник України Костянтин Лизогуб

З початком російського повномасштабного вторгнення харківський художник Костянтин Лизогуб пішов добровольцем на війну. У вільний від служби час він продовжує писати картини. Відомого за псевдонімом «Moriarty», іменем персонажа, геніальність якого художника завжди цікавила, в армії Костянтина назвали «Пікассо». Про творчість, мрії та Харків — пряма мова. 

15 травня 2024

«Все було, а тепер нічого»: що розповідають евакуйовані з Вовчанської громади

Інтенсивність боїв на Харківському напрямку на вечір 15 травня зросла, повідомив Генеральний штаб Збройних сил України. Українські захисники відбили 10 атак в районі Слобожанського, Вовчанська, Стариці та Липців. «Ситуацію вдалося частково стабілізувати, триває зачистка північно-західних околиць Вовчанська», — кажуть у Генштабі. Тим часом до Харкова продовжують везти евакуйованих жителів прикордонних громад. Як рятувалися люди з-під обстрілів і що розповідають про російський наступ — коментарі переселенців у матеріалі «МедіаПорта».