Web Analytics

Як «Слуга народу» розчистила шлях Світличній

До проміжних виборів на Харківщині — тиждень. А один з ключових кандидатів добровільно вибув з перегонів.

Вікторія Алєксєйчук, Олексій Кучер і Юлія Світлична перетнулись на вшануванні воїнів-інтернаціоналістів у Лозовій 15 лютого

Що відбувається навколо округу №179, переможному для нинішнього голови Харківської обладміністрації Олексія Кучера торік на парламентських, — у сьогоднішньому подкасті. 

podcast_mp.mp3

Округ на Харківщині цього тижня згадували у Верховній Раді. На позачерговому засіданні, де після виступу президента Володимира Зеленського уряд Олексія Гончарука відправили у відставку…

Володимир Зеленський, президент України: «Ми не маємо боятися правди, ми повинні визнавати помилки. Бо в день, коли ми зануримося у теплу ванну ілюзій, потоне вся країна».

...про вибори у Харківській області заговорив нардеп від «Європейської солідарності» Олексій Гончаренко

«На колєнкє пишете склад уряду, тому що не можете знайти людей, які ризикнуть своєю репутацією, щоби піти. Чому нема депутатів від «Слуги народу»? Відомо! Ви одного вже призначили губернатором на Харківщині. Тепер по його округу ганебно програли, свою кандидатку прибрали, бо не можете вийти до людей за кредитом довіри».

Третього лютого партія «Слуга народу» висунула кандидаткою радницю Кучера Вікторію Алєксєйчук — ту саму, що програла по Харкову нардепу Олександру Фельдману на позачергових парламентських виборах у липні.

З агітаційного ролику кандидатки від «Слуги народу»: «Я Вікторія Алєксєйчук... Потрібно відновити потужність підприємств. Ранок лозівчан знову має починатися з удару молоту!»

«Зробимо їх ще раз», — підписав фото з Алєксєйчук на сторінці у Фейсбук один з нардепів президентської фракції Олександр Качура.

За десять днів про наміри балотуватися заявила колишня представниця фракції «БПП Солідарність» у Харківській облраді — ексголова Харківської ОДА Юлія Світлична

Фрагмент з агітаційного ролику Світличної про «чорний піар» проти неї: «Нас з вами намагаються одурити...».

Наступницю Ігоря Райніна, який після поразки Порошенка на президентських виборах приєднався до «Опозиційної платформи — За життя», роками піарять на центральних каналах. Видання «Детектор медіа» підрахувало: коли до проміжних виборів залишився місяць, в новинах «Інтера» піар Світличної став щоденним. 

З випуску програми «Подробности» на «Інтері»: «Однією з перших свою кандидатуру зареєструвала Юлія Світлична...»

Соцопитування групи «Рейтинг» щодо виборів в окрузі №179, опубліковане членами команди Світличної, демонструє перевагу впізнаваній ексголові ОДА.

І 3-го березня за заявою Вікторії Алєксєйчук ЦВК скасувала реєстрацію кандидатки від «Слуги народу». 

Ірина Єфремова, член ЦВК (на засіданні комісії 3 березня 2020 року): «Скасувати реєстрацію кандидатів у народні депутати України Алєксєйчук Вікторії Іванівни, висунутої політичної партією «Слуга народу».

У партії «Слуга народу» випустили заяву. Назвали Світличну досвідченим управлінцем, зупиняти якого на шляху до парламенту було б стратегічною помилкою. У тому ж тоні письмово висловилася і сама Алєксєйчук — мовляв, не бачить сенсу витрачати сили й час на боротьбу. 

Скріншот: facebook.com/sluganarodu.alekseychuk

Ситуацію в окрузі у програмі «Віддзеркалення» на телеканалі А/ТВК прокоментував голова Харківської обладміністрації Олексій Кучер. На питання, чи вважає відкликання кандидатки першою поразкою «Слуги народу», сказав: 

«Звісно, що, ні, я так не вважаю... Це особисте рішення однієї особи — Вікторії Алєксєйчук. Вона прийняла таке рішення. Партія, наскільки я розумію, підтримала його. Ні більше, ні менше».

Політологиня Юлія Біденко протилежної думки. 

«Це фактично була перша поразка для партії. Тому вони вирішили її не доводити до фіналу, підтвердженого протоколом ЦВК, і вирішили знятися… Багато моїх колег, які працюють в Києві, розмірковували над тим, що 179-й округ і ці вибори важливі саме тому, що це може бути такий клин у монолітну підтримку Зеленського. Хоча, насправді, я мала більше скептицизму, тому що в таких округах дуже багато все ж таки залежить і від персоналій, і, зважаючи на те, що Юлія Світлична мала просто величезну фору в іміджевій підтримці на позиції очільника ОДА… Якщо б від інших партій йшли також «ноунейми», як вони йшли, не було потужних самовисуванців, то в принципі «Слуга народу» могла б на щось претендувати. Тому що та ж сама група «Рейтинг» їм як партійній структурі досі дає достатньо велику підтримку в цій місцевості».

— Чому так схвально висловлюються на користь Світличної у «Слузі народу», адже про її діяльність на посаді голови Харківської ОДА Олексій Кучер неодноразово говорив критичні речі, вимагав від правоохоронців перевірити діяльність обладміністрації попереднього періоду. Чому «Слуга народу» такі дифірамби співає Світличній? 

«Ваша колежанка навіть більш прямо спитала: чи означає це, що Юлію Світличну таким чином запрошують до фракції? Я не вважаю, що більшості наразі конче потрібні зайві депутати, мандати... Скоріше, спрацьовує інший феномен — психологічний механізм, механізм захисту, що «ми були не найгіршими, а просто хтось виявився випадково кращим за нас, ми це визнаємо, тому що, якщо б ми це не визнавали, тоді наш програш виглядає дуже некрасиво». 

— Але ж по-різному можна визнавати... 

«Я думаю, що певні перемовини вже є, вони ведуться. Але, скоріше за все, це не просто щире визнання заслуг Світличної або реальне запрошення до фракції, це намагання вийти з поганої гри з гарним обличчям». 

— Чи було обрання Алєксєйчук в якості кандидатки завідомо програшним? 

«Для мене велике питання, наскільки прогнозованою і професійно орієнтованою є кадрова політика, а особливо в регіонах «Слуги народу». По-перше, досі відчувається в регіонах кадровий голод. Тому багато яскравих кандидатів з досвідом проходження кампаній і з вмінням принаймні будувати речення, мабуть що в них і не було. По-друге, дійсно коли більшість твоїх колег, які приходили з тобою майже на однакових умовах влітку в кампанію, в штаб, здобули свої мандати, а ти залишилася ні з чим, я думаю, тут також спрацював принцип компенсації.

Судячи з того, що відбувається сьогодні в парламенті і міністерствах, я думаю, зараз не до конкретних адміністрацій і навіть, можливо, не до мажоритарних округів».

Із 40 зареєстрованих ЦВК кандидатів на проміжних виборах тепер залишається 37, розповідає координатор «Громадянської мережі «Опора» на Харківщині Микола Зінченко

«На цих виборах була зафіксована для Харківської області рекордна кількість кандидатів — їх всього стало 40. Причому 28 з них були висунуті політичними партіями, 12 шляхом самовисування. 23 чоловіки, 17 жінок. Є як молоді кандидати, найстаршим — 60 років, таких їх у нас всього троє. Безпосередньо у самому окрузі проживає лише двоє. Ще 14 проживає на території Харківської області і 24 кандидати взагалі мешкають в інших регіонах України. 

До Центральної виборчої комісії надійшло три відповідних заяви, заяви про відмови від балотування, від двох самовисуванців та від кандидатки парламентської політичної партії «Слуга народу». Після того, як кандидатка від «Слуги народу» перестала бути учасницею перегонів, це де-факто послабило конкуренцію між претендентами на депутатський мандат. 

«Громадянська мережа «Опора» фіксувала розповсюдження так званого чорного піару в окрузі. Фіксували листівки, газети кандидатки Світличної разом з Петром Порошенком, з Уляною Супрун. Сама кандидатка та її довірені особи вказують на те, що вони не мають жодного відношення до цих агітаційних матеріалів і хтось використовує ім'я та зображення кандидатки...».

Чи відчувається в окрузі напруга перед виборами, я спитала у Василя Левченка з Лозової. Свого часу він працював у місцевій окружній комісії. 

«По телевидению несколько раз обозначали наш округ. О том, что тут ведутся всевозможные методы фальсификации, чёрные технологии. Я бы сказал это сильно преувеличено, может быть даже, для того, чтобы поднять свою имиджевую составляющую, свой вес поднять: если мы не будем говорить сами о себе, что нас прессуют, нагнетают, то по большому счету никто о нас так говорить не будет».

На його думку, явка буде нижчою ніж на позачергових парламентських у липні. 

«Люди придут, понятно. Когда поднимается очень сильно партийный накал, едут агитаторы из Харькова, Киева, людей поднимают, они как-то более будоражат. А сейчас о том, что будут через две недели выборы, в Лозовой, наверное, половина населения даже не подозревает. Настолько уже набридло, надоело, от того, что обещают кандидаты, мы же знаем, что очень много не сбывается, не осуществляется, не выполняется». 

Слухайте подкасти «МедіаПорта» на сайті, в Mixcloud, Google Podcasts, Apple Podcasts, Telegram і щосуботи на Українському радіо Харків.