Web Analytics

Три телеканали в Україні потрапили під санкції: як Зеленський пояснив рішення

Президент Володимир Зеленський запровадив санкції щодо Тараса Козака, соратника нардепа від «ОПЗЖ» Віктора Медведчука, та низки пов'язаних з ним компаній. Під блокування потрапили телеканали NewsOne, «112 Україна» та ZIK. Їхні представники назвали це «політичною розправою».

Указ Володимира Зеленського щодо запровадження санкцій 2 лютого оприлюднили на сайті президента України.

«Відповідно до статті 107 Конституції України постановляю: увести в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 2 лютого 2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», — зазначається у документі.

Згідно з рішенням РНБО, санкції стосуються нардепа Тараса Козака — соратника нардепа від «Опозиційної платформи — За життя» Віктора Медведчука. Вони передбачають, зокрема, блокування активів, запобігання виведенню активів за межі України, заборону на передачу прав власності, припинення видання дозволів на ввезення і вивезення валютних цінностей.

Крім того, санкції запровадили проти низки пов'язаних з Козаком компаній, які здійснюють мовлення під брендами NewsOne, «112 Україна» та ZIK. Йдеться про блокування активів, анулювання ліцензій, заборону культурного обміну, наукового співробітництва, освітніх і спортивних контактів, розважальних програм з іноземними державами тощо.

Скріншот: president.gov.ua

Санкції запроваджують на п’ять років.

«Колегіальне та юридично вмотивоване рішення про санкції щодо фізичної та юридичних осіб ухвалено одразу після того, як були зафіксовані та обговорені конкретні підстави для цього.

Вдячний членам Ради національної безпеки і оборони за відповідальну та швидку реакцію. Вдячний і представникам громадянського суспільства – за те, що абсолютно точно зрозуміли та підтримали необхідність цього рішення РНБО. Відверта та маніпулятивна пропаганда має отримати жорстку реакцію саме суспільства. Робота Служби безпеки також заслуговує на окрему подяку. Жодного сумніву, що всі загрози національній безпеці України отримають ефективну та законну відповідь», — прокоментував рішення президент Володимир Зеленський

Указ глави держави набуває чинності з дня його опублікування.

Як уточнив секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов, голосування щодо впровадження санкцій стосовно телеканалів відбувалося письмово, майже всі члени РНБО підтримали рішення.

«Відбулося засідання Ради нацбезпеки, де шляхом письмового голосування членів РНБО розглядали питання впровадження персональних санкцій стосовно юридичних і фізичних осіб, які перебувають на території України. З 19 членів РНБО 17 проголосували «за». Один утримався і один перебуває у відрядженні», — розповів Данілов після засідання РНБО.

Фото: president.gov.ua

Рішенням РНБО Міністерству закордонних справ доручили повідомити про застосування санкцій компетентні органи Європейського Союзу, США та інших держав, а також порушити перед ними питання про запровадження подібних обмежень.

Голова Верховної Ради Дмитро Разумков санкції проти телеканалів не підтримав.

«Я утримався. Санкції добре там, де ми не можемо покарати за українським законодавством. А тут все не на місці. І стосовно каналів — санкції це погано. Попри те, чиї вони», — розповів Разумков виданню «Бабель».

Міністр культури Олександр Ткаченко запровадження санкцій схвалює.

«Цей кейс є винятковим, але вчасним. І не тільки через інформаційний тероризм і загрозу безпеці України цих інструментів пропаганди Кремля. Але й через масові порушення журналістських стандартів, фейки та маніпуляції. Впевнений, у Москві вже готують методички про «наступ на свободу слова в Україні» та «знищення вільної преси». Хочу попередити: ці телеканали – не звичайні телевізійні мовники. Це по суті іноземна пропагандистська машина, яка була сформована в Україні і опосередковано профінансована Москвою, де про свободу слова вже давно не йдеться, а окремі журналісти стали солдатами Кремля», — написав Ткаченко у Telegram-каналі.

Він також назвав рішення РНБО симетричною відповіддю «на щоденні інформаційні та пропагандистські атаки на нашу свободу та незалежність».

«А свобода слова та права людини для цієї країни — ключове. Їх і варто відстоювати аби не допустити загрозу національній безпеці, безпеці громадян нашої країни та порушення європейських стандартів», — додав міністр.

Голова Служби безпеки України Іван Баканов назвав рішення РНБО «послідовним кроком української влади у боротьбі з російською гібридною агресією».

За його словами, запровадити санкції рекомендували Верховна Рада та СБУ.  

«Проти України ведеться гібридна війна, зокрема й на інформаційному полі. Ми маємо системно їй протидіяти, аби захистити інтереси держави. Запровадження санкцій — ще один важливий та послідовний крок для цього. Тож, враховуючи дані, якими володіє Служба безпеки, а також численні порушення законодавства у сфері телерадіомовлення, зафіксовані Національною радою України з питань телебачення та радіомовлення, СБУ надала обґрунтовані рекомендації РНБО ухвалити відповідне рішення», — цитує Баканова пресслужба СБУ. 

Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко вважає блокування телеканалів «надзвичайною ситуацією».

«Українські журналісти, медіаменеджери та власники ЗМІ мають право на свободу слова та на професію. І несуть за свою діяльність відповідальність. Але відповідальність в рамках закону! Позбавлення без суду багатомільйонної аудиторії доступу до українських ЗМІ, заборона сотням журналістам та медійникам права на професію — це наступ на свободу слова», — написав Томіленко у Facebook.

На його переконання, політична належність українських власників зареєстрованих в Україні ЗМІ не є злочином. Він також пообіцяв повідомити про ситуацію Міжнародну федерацію журналістів, Європейську федерацію журналістів, а також Офіс ОБСЄ з питань свободи медіа.

Позасудова раптова заборона діяльності трьох українських телеканалів - це надзвичайна ситуація. Українські журналісти,...

Опубликовано Sergiy Tomilenko Вторник, 2 февраля 2021 г.

Сайт «Детектор медіа», який моніторить роботу журналістів в Україні, випустив колонку «Чому закриття каналів Медведчука — це не наступ на свободу слова». Автор Ярослав Зубченко наводить посилання на приклади матеріалів, в яких згадані канали підтримували російську агресію.

«За останні п’ять років «Детектор медіа» написав сотні матеріалів, у яких фігурують ЗМІ Медведчука: моніторинги токшоу, моніторинги інформаційних каналів, огляди пропаганди, спеціальні підбірки. Ви можете навмання відкрити будь-який текст і переконатися, що йдеться не про журналістику та свободу слова. Йдеться про три майданчики, на які припадала половина всієї російської дезінформації в Україні», — вказує він. 

У медіахолдингу «Новини», до якого входять телеканали ZIK, «112 Україна» і NewsOne, назвали санкції «політичною розправою».

«Рада національної безпеки та оборони ухвалила рішення щодо закриття трьох телеканалів. Діючи за прямою вказівкою президента, РНБО за надуманим приводом заборонила діяльність телеканалів медіахолдингу «Новини». Ми розцінюємо це рішення РНБО та президента Зеленського як політичну розправу над невгодними ЗМІ», — йдеться в заяві холдингу.

Представники медіахолдингу вважають, що у влади «немає ані найменшого приводу говорити про успіхи» і тому в ефірі залишаються «тільки зручні канали».

«Звертаємося до президента України: якщо ви закриєте невгодні телеканали, ситуація в країні від цього не покращиться, цифри в платіжках за газ не знизяться, вакцинування від коронавірусу не почнеться», — зазначається у заяві.

Один з лідерів ОПЗЖ Вадим Рабінович заявив, що політсила ініціює імпічмент президента. Свій виступ на засіданні Верховної Ради він завершив рядком з радянської пісні «Вставай страна огромная!». 

Підсанкційні телеканали нині транслюють свої програми онлайн.