Web Analytics

СБУ відпустила моряків, затриманих на російському танкері в Ізмаїлі

У Службі безпеки заявили, що російське судно блокувало українські військові кораблі у Керченській протоці в листопаді 2018 року, внаслідок чого спецслужби РФ захопили 24-х українських моряків.

Про затримання в Ізмаїлі Одеської області танкера під прапором Російської Федерації 25 липня повідомили у Службі безпеки України.

За даними СБУ, судно, яке наразі має назву Nika Spirit, раніше називалося Neyma. Його використовували для блокування українських військових кораблів «Нікополь», «Бердянськ» та буксиру «Яни Капу» у Керченській протоці в листопаді 2018 року.

«Всупереч норм міжнародного морського права військовослужбовці прикордонних військ ФСБ РФ незаконно, із застосуванням зброї заблокували рух українських військових кораблів під час проходу Керч-Єнікальського каналу в Керченській протоці за допомогою танкеру Neyma (ІМО 8895528, MMSI 273347000, прапор РФ). Такі незаконні дії сприяли насильницькій, із застосуванням зброї зупинці та захопленню прикордонниками ФСБ РФ українських військових кораблів разом із 24 членами екіпажу», — кажуть у СБУ.

За фактом блокування каналу танкером Neyma СБУ та військова прокуратура розпочали досудове розслідування. Про підозру заочно повідомили 15 посадовцям вищого військового керівництва Росії, серед яких контр-адмірал, двоє віце-адміралів і генерал-полковник.

За версією слідства, назву танкера змінили з метою приховання причетності у незаконних діях та акту агресії.

Слідчі СБУ, військові прокурори та прикордонники провели на затриманому танкері обшук, вилучення документів, записів радіоперемовин під час конфлікту, бортових журналів. Моряків допитали.

Судно визнано речовим доказом, готується клопотання до суду про його арешт.

Пізніше в СБУ повідомили, що відпускають російських моряків.

«Під час проведення слідчих дій встановлено, що екіпаж танкеру, які знаходилися на борту, не порушували норми Морського права та закони України, тому підстав для їх затримання встановлено не було», — йдеться в повідомленні Служби безпеки.

Екіпажу дозволили повернутися додому.

«Україна є правовою державою, яка сумлінно дотримується норм морського міжнародного права та рішень Міжнародного трибуналу ООН по морському праву», — зазначили у СБУ.

Капітан судна Ілля Дробязко після прибуття в Москву заявив, що не має наміру давати показання українському суду.

«Ми нічого не порушували — ані українських, ані російських законів», — цитує моряка «Інтерфакс».

Фото: Facebook/SecurSerUkraine

В Організації Об’єднаних Націй просять Росію та Україну «не підвищувати напругу», передає «Укрінформ».

Як зазначив на брифінгу заступник речника Генсека ООН Фархан Хак, раніше ООН вже висловлювала стурбованість захопленням Росією українських моряків та суден, і наголосив, що організація закликає сторони утриматися від ескалації конфлікту.

«Ми нагадуємо про необхідність утриматися від дій та заяв, які можуть спровокувати підвищення напруги, за повної поваги до прав та зобов’язань сторін згідно з міжнародним правом», — сказав Фархан Хак.

25 травня Міжнародний трибунал з морського права видав наказ, згідно з яким Росія має негайно звільнити українських моряків, а також кораблі «Бердянськ», «Нікополь» і «Яни Капу». Проте моряки досі перебувають у СІЗО в Москві.

Читайте MediaPort у Telegram