Web Analytics

Парламент повернув НАЗК повноваження, скасовані Конституційним судом

Верховна Рада 15 грудня повернула повноваження Національного агентства з питань запобігання корупції, які 27 жовтня скасував Конституційний суд.

За відповідний проєкт закону №4470 «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо відновлення інституційного механізму запобігання корупції» проголосували 300 нардепів. Голосів проти не було, 21 депутат утримався (19 — з «Опозиційної платформи За життя», один — з партії «За майбутнє» та один позафракційний).

«Пропонується відновити повноваження Національного агентства з питань запобігання корупції, у тому числі щодо суддів та суддів Конституційного Суду України, з встановленням окремих особливостей щодо порядку реалізації Національним агентством повноважень стосовно них, що спрямовані на забезпечення неухильного дотримання гарантій їхньої незалежності», — йдеться у пояснювальній записці до документу.

Його автори зазначають, що їх пропозиція враховуватиме рішення Конституційного Суду, який раніше обмежив повноваження НАЗК.

«Законом забезпечується повноцінне функціонування Національного агентства, наділено його необхідними повноваженнями та правами з метою їх реалізації», — уточнюють у пресслужбі Верховної Ради.

Згідно до законопроєкту, НАЗК знову отримує право контролювати та перевіряти декларації посадовців і суддів, контролювати оприлюднення декларацій і моніторити спосіб життя посадовців.

Агентство також отримує право на безпосередній автоматизований доступ до довідкових систем, реєстрів, банків даних (зокрема таких, що містять інформацію з обмеженим доступом та адміністратором яких є держоргани), та користуватися державними засобами зв'язку.

Якщо НАЗК виявляє корупційне правопорушення, яке вчинив суддя (зокрема суддя Конституційного Суду), воно має повідомити про це Вищій раді правосуддя або очільнику КСУ.  

Водночас, запроваджено механізм скарги для судді, якщо він відчуває, що у процесі перевірки декларації на нього здійснюють тиск.

Уповноважені особи НАЗК, серед іншого, матимуть право:

  • безперешкодно входити до приміщень державних органів за службовим посвідченням та мати доступ до документів та інших матеріалів, необхідних для проведення перевірки;
  • вимагати необхідні документи та іншу інформацію, зокрема з обмеженим доступом, у зв’язку з реалізацією своїх повноважень;
  • отримувати письмові пояснення від посадовців;
  • складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Фото: Telegram/Верховна Рада України

Конституційний Суд України 27 жовтня визнав неконституційними низку положень закону «Про запобігання корупції» 2014 року та ст. 366-1 Кримінального кодексу. Серед іншого, суд скасував кримінальну відповідальність за недостовірне декларування даних посадовцями та суддями (або його відсутність взагалі). Також він позбавив НАЗК частини контролюючих функцій — зокрема, права здіснювати моніторинг доходів і витрат суддів.

Президент Володимир Зеленський закликав народних депутатів проголосувати за дострокове припинення повноважень чинного складу КСУ, проте частина парламентських фракцій висловилася проти цього.

4 грудня Верховна Рада підтримала законопроєкт щодо встановлення відповідальності за декларування недостовірної інформації та неподання декларації посадовцями.