Web Analytics

Мем Доллі Партон викриває маскарад соціальних мереж

Зірка кантрі музики Доллі Партон зробила пост «Лінкдін, Фейсбук, Інстаграм, Тіндер», який відображає бажання людей виглядати так, як цього потребує кожна платформа.

Майже ніхто більше не є однією особою.

В старі часи інтернету ходив жарт, що анонімність у мережі значила, що онлайн можна познайомитись з ким завгодно, навіть із собакою. Коли соціальні медіа стали відігравати центральну роль у повсякденному житті, у 2010-х, користувачі інтернету почали скаржитися (а дехто вихвалятися) про дивне подвійне життя — з одного боку, було своє звичайне існування, а з іншого — полірована, швидко розповсюджувана брехня, сконструйована для онлайн поклоніння. Тепер, коли відчуття дивини минуло, а культивація множини привабливих версій себе стала мейнстрімом, зусилля, направлені на підтримку багатоликого «я» соціальних мереж, умисно залишаються поза кадром. Багато людей живуть у чотирьох вимірах одночасно і навіть не приділяють тому зайвої думки.  

Співачка стилю кантрі Доллі Партон бачить вас наскрізь.

21 січня Партон (яка у свої 74 роки «на ти» з інтернетом) запостила в «Інстаграмі» чотири світлини себе, кожну з підписом різних платформ соціальних медіа. Доллі у версії «Лінкдіну»: застібнута на всі гудзики, з гофрованим шаликом на шиї. Доллі у версії «Фейсбуку»: розслаблена і товариська, у різдвяному светрі. Інстаграмова Доллі: стиль четвергових ретро фото #throwbackthursday, на чорно-білій світлині молода Доллі з гітарою перед обдертими дерев'яними дверима. Доллі на «Тіндері»? Кролик з «Плейбоя». Свій пост в Інстаграмі вона підписала так: «Знайди собі жінку, яка може все ;-)» і майже одразу стала власницею вірусного мему.

Мем Доллі Партон захопив соцмережі. Колаж «МедіаПорта»

Пост вже отримав півтора мільйона вподобань і десятки імітаторів, в тому числі серед знаменитих осіб. Долучилися до викладання своїх світлин у чотирьох іпостасях такі актриси, як Дженніфер Гарнер, Керрі Вашингтон, Крістін Ченовет, коміки Елллен ДеДженерес, Конан О'Брайєн (останні обрали такі фото «Тіндер», що більше схожі на останню фразу в анекдоті, а не спокусливу відвертість). Навіть такі інстаграм-селебріті як Мопс Даг (і багато, багато інших домашніх тварин) взяли участь у грі. Також почалося м'яке глузування з цього формату. Террі Крюз запостив чотири майже однакові світлини себе без сорочки, вкритого потом. Також ми знаємо тепер, як має виглядати профіль свічок у «Тіндері» (підказка: там присутній розсипаний віск). 

Якщо розтлумачити відмінності цих платформ, вони досить очевидні: фото на «Лінкдіні» формальні і консервативні, «Фейсбук» домашній та сімейний; «Інстаграм» гламурний; «Тіндер» сексапільний. Хех… Ви й так це знали. Але очевидні і нудні меми не перетворюються на вірусні — вони повинні бути очевидними і прозорливими. 

Комфортна правда у мемі Доллі Партон полягає в тому, що людям подобається самознецінення. Коли знаменитості стають у чергу, щоб показати свої вибрики удавання, це настільки схоже на нас, це таке #relatable! Для всіх інших це нагода посміятися зі своїх явно сконструйованих «я», а також суспільних імпульсів перетворити свій образ на ідеал — і не тільки один, а чотири (як мінімум). Всі позують (буквально), мем Доллі Партон просто виносить ці намагання на відкритий простір.  

А ще цікавіше те, що також викриває цей мем: платформи соціальних медіа розробили свої особливі візуальні стилі, настільки чітко окреслені і впізнавані, що користувачі швидко їх розпізнають і вміло ними користуються. Навіть коли вони переходять з «Фейсбуку» до «Інстаграму» (які в принципі є однією компанією), користувачі автоматично змінюють візуальний код. Якби хтось завів профіль у «Тіндері» з фото у стилі «Лінкдін», це було б настільки ж дивно, якби хтось вийшов із літака у Пекіні і почав розмовляти німецькою. Так просто ніхто не поводиться, почасти тому, що люди не зможуть вам відповісти. Вони просто не зрозуміють, що ви хочете сказати.

Джерело: Wired, Emma Grey Ellis
Переклад: Геннадій Цупін для «МедіаПорта»