Web Analytics

Законопроект Порошенка щодо незаконного збагачення зареєстрували у ВР як невідкладний

Петро Порошенко подав до парламенту проект закону «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо відповідальності за незаконне збагачення».

Текст проекту закону №10110, який подав президент Петро Порошенко, 28 лютого оприлюднили на сайті Верховної Ради.

У документі пропонується внести зміни до Кримінального і Кримінального процесуального кодексів, зокрема доповнити ККУ статтею 368-5:

«Стаття 368-5. Незаконне збагачення

1. Набуття особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у власність активів у значному розмірі без законних на те підстав за відсутності ознак зловживання владою або службовим становищем чи ознак прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою, а так само передача нею таких активів будь-якій іншій особі — караються позбавленням волі на строк до двох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна.

2. Ті самі діяння, вчинені службовою особою, яка займає відповідальне становище, — караються  позбавленням волі на строк від двох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна.

3. Діяння, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище, — караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна».

«За такого підходу обов'язок доведення відсутності законних підстав для набуття особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у власність активів покладатиметься на органи досудового розслідування, що ґрунтуватиметься на конституційних приписах, які гарантують презумпцію невинуватості особи і неприпустимість притягнення особи до відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів (статті 62, 63 Конституції України). Включення такої ознаки незаконного збагачення, як відсутність законних підстав для набуття активів у власність ґрунтується на положеннях Закону України «Про запобігання корупції», за яким критерієм визначення вигоди неправомірною, що становить корупцію, є саме відсутність законних підстав для одержання тих чи інших вигод», — йдеться у пояснювальній записці до проекту закону.

Також зазначається, що незаконне збагачення належатиме до корупційних злочинів, розслідувати такі порушення буде Національне антикорупційне бюро.

Президент визначив проект закону як невідкладний.

26 лютого Конституційний суд ухвалив рішення щодо скасування статті 368-2 Кримінального кодексу України «Незаконне збагачення». У Національному антикорупційному бюро назвали це рішення «політично вмотивованим» і заявили, що скасування статті відкриває посадовцям можливості для зловживань. 

Читайте MediaPort у Telegram