Web Analytics

Витік палива після обстрілу Харкова заблокують в Удах — заступник голови Харківської ОВА

Фахівці намагаються заблокувати потрапляння палива з ураженої росією нафтобази в Харкові до річки Сіверський Донець. Забруднення питної води на цей час не підтверджується. Жителів Харківщини закликають не рибалити в Удах — паливо пішло течією у напрямку Безлюдівки та Зміївської громади. 

Про це 13 лютого розповів заступник голови Харківської обласної військової адміністрації Євген Іванов.

Чи зупинили виток нафтопродуктів у навколишнє середовище та які результати експрес-аналізу води, зразки якої 12 лютого взяла екоінспекція?

Експрес-аналізи будуть готові сьогодні до кінця робочого дня. Ми їх очікуємо. Експрес-варіант досліджень виконується добу. Щодо нафтового п'ятна, яке рухається по річці Уди в напрямку Сіверського Донця, розроблено механізм припинення та блокування водного потоку річки, що і буде зроблено протягом завтрашньої доби в місці, яке найбільш оптимально для цього підходить. Таке місце визначено. 

Триває доставка в нашу область необхідних компонентів. Це засоби портової інфраструктури, які використовують при витоках нафти або нафтопродуктів з танкерів. Це морська тематика, і ми будемо ці засоби залучати. Починаємо працювати з сорбентами й іншими хімічними засобами, які будуть відновлювати водну структуру. Алгоритм є, він десятиріччя відпрацьований, нічого кращого не існує. Відновлення можливе майже до 100% стану, який був до забруднення, якщо все правильно та вчасно зробити.

Чи можливо спрогнозувати, коли завершаться ці роботи?

Скільки це часу займе, не можна зараз спрогнозувати. Тому що ми не розуміємо, навіть скільки точно витекло нафтопродуктів через ґрунтові води. Який це об'єм? Ми знаємо, що більше 3 тис. тонн всього вивільнилося з бази, але ми не знаємо, скільки з цього фактично знаходиться в річці. Ми тільки покроково плануємо свою роботу. Перший етап — це блокування.

Чи не буде запізно, якщо за добу лише почнуться ці роботи у визначеному місці на річці? Чи не потрапили вже нафтопродукти у Сіверський Донець?

Ні. До питної води також не потрапило нічого. Часу достатньо, контролюємо, відбираємо проби на випередження і слідкуємо за водним потоком. Роботи — це буде більш стаціонарне блокування. Перше блокування вже здійснювали за допомогою інших приладів. У першу добу після витоку місто зробило певні заходи, це затримало потік на якийсь час. Потім цього виявилось недостатньо, нафтопродукти пішли далі по річці.

Де проводитимуться ці стаціонарні заходи?

Основні роботи будуть проведені в межах Зміївської громади на річці Уди в напрямку до Дінця, але не доходячи до нього. Між Харківським і Чугуївським районами.

Такі наслідки — це екологічна катастрофа для області?

Поки що не будемо ніяких штампів ставити. Це надзвичайна ситуація, котру обласна адміністрація разом з профільними службами, екоінспекцією, ДСНС реагує відповідно та невідкладно. Згодом, коли буде локалізація, матимемо всі аналізи, буде визначено статус цієї ситуації. Поки це надзвичайна ситуація.

Джерело фото: Державна екологічна інспекція в Харківській області

Коли почнуться обіцяні перевірки на об’єктах зберігання пального?

Буде розпорядження — скоріше за все, або голови обласної військової адміністрації, або Ради оборони. Будуть створені робочі групи, комісії, куди увійдуть представники ДСНС, поліції, екоінспекції, місцевої влади. Такі групи створять найближчими днями, і до кінця тижня вони розпочнуть роботу. Перевірять усіх великих зберігачів нафтопродуктів: ліцензії, скільки зберігається пального, як далеко житлова забудова, чи є системи оповіщення, щоб люди могли якнайшвидше покинути територію, чи є захисні споруди і що вони здатні витримати.

Які рекомендації можете надати населенню?

Станом на зараз забруднення питної води не зафіксовано. Нафтові п'ятна видно і візуально, без аналізу. Звісно, ні про який вилов риби не може бути й мови. Переважно нафтопродукти потрапили в Уди, витікало з Харкова у напрямку Безлюдівки, Зміївської громади, безумовно, там не можна рибалити.

Чільне фото: Дмитро Гайдук

Блок новин за темою

Новини за темою