Web Analytics

Візит Зеленського до США: ключові зустрічі

Президент України Володимир Зеленський перебуває з робочим візитом у США. Глава держави вже зустрівся з представниками міністерства енергетики та оборони, NASA, Світового банку. На черзі — перемовини з президентом США Джо Байденом.

Володимир Зеленський прибув до Сполучених Штатів 31 вересня разом з дружиною Оленою Зеленською, повідомили у пресслужбі Офісу президента. До делегації також увійшли представники Кабінету міністрів.

Фото: president.gov.ua

Протягом першого дня візиту Зеленський провів низку зустрічей з американськими посадовцями, зокрема — з міністеркою енергетики США Дженніфер Гренхольм. Вони обговорили енергетичну безпеку України та регіону, торкнулися загроз російського проєкту «Північний потік-2».

«Російський газ є найбруднішим у світі через значні викиди метану в процесі видобутку та транспортування, а також через корупцію, шантаж і маніпуляції», — заявив Зеленський.

Він наголосив, що важливо створити ефективні запобіжники від використання Росією газу як зброї. Також запропонував якнайшвидше започаткувати регулярні тристоронні консультації у форматі «Україна — Німеччина — США» з питань збереження українського транзиту та забезпечення європейської енергетичної безпеки.

Сторони обговорили співпрацю між Україною та Сполученими Штатами у сфері енергетики, протидію кліматичним змінам та перехід до «зеленої» енергетики. Окрему увагу приділили питанням ядерної енергетики, будівництва додаткових реакторів на українських АЕС, використання малих модульних реакторів.

Також відбулась зустріч з міністром оборони США Ллойдом Остіном, який запевнив, що Сполучені Штати й надалі «стоятимуть поруч з Україною», підтримуватимуть її суверенітет і територіальну цілісність, допомагатимуть у протидії російській агресії. Остін також висловив підтримку прагнення України до набуття членства в НАТО.

Володимир Зеленський та Ллойд Остін обговорили ситуацію на Донбасі, перспективи співпраці задля протидії агресивнім діям Росії в Азовсько-Чорноморському регіоні та гарантування свободи судноплавства в міжнародних водах.

«Ситуація у Чорному морі вимагає колективної безпекової відповіді», — підкреслив Зеленський.

Остін повідомив, що США ухвалили рішення про виділення додаткової безпекової допомоги Україні у 60 млн доларів, включно із закупівлею переносних протитанкових ракетних комплексів «Джавелін».

Президент також зустрівся з керівником Національного управління з аеронавтики і дослідження космічного простору Біллом Нельсоном. Володимир Зеленський зазначив, що Україна зацікавлена у відродженні науково-технічного потенціалу та розглядає співпрацю з NASA як важливий компонент розвитку вітчизняної космічної галузі.

«Україна має знову стати космічною державою. Дослідження та використання космічного простору в мирних цілях – важливий компонент партнерства між Україною та США», — наголосив президент.

Сторони обговорили перспективи участі українських підприємств у проекті «Антарес», програмі дослідження Місяця «Артеміда», а також проєкти, до яких Україна може долучитися зі своїми космічними технологіями.

Під час зустрічі з президентом Групи Світового банку Девідом Малпассом президент України ознайомив співрозмовників з реформами, які нині впроваджують в Україні. Серед іншого відзначили земельну реформу та розвиток аграрного сектору, який банк готовий максимально підтримувати.

Зеленський запропонував Світовому банку долучитися до реалізації плану трансформації України, наголосив на важливості участі в проєктах з будівництва та реконструкції доріг.

«У межах програми «Велике будівництво» вже реалізуємо низку масштабних інвестиційних проектів. За 2020-2021 роки прокладено 9500 кілометрів доріг по всій Україні», — зазначив глава держави.

Він презентував план «зеленої» трансформації України та висловив сподівання на його підтримку з боку Світового банку.

«Хочемо діяти спільно з ЄС щодо Зеленого курсу, декарбонізації економіки, енергоефективності, адаптації до змін клімату», — перелічив президент.

Також, додав він, Україна зацікавлена й у вдосконаленні банківського сектору, трансформації та приватизації державних банків.

Володимир Зеленський також взяв участь у презентації Плану трансформації України.

«Усі ці зміни відбуваються в умовах війни. Безпека залишається ключовим викликом для України. А повне відновлення суверенітету й територіальної цілісності України є ключовою метою», — зауважив він.

«Ми маємо чітке бачення, якою має стати Україна через п'ять-десять років. Це амбітний План трансформації нашої держави. Більше справедливості, більше можливостей — будуємо успішну та стійку Україну», — наголосив президент.

Зеленський уточнив, що План трансформації України окреслює бачення її розбудови як «безпекового форпосту, цифрового, інфраструктурного та аграрного хабу». Він визначає цілі щодо розвитку людського капіталу, забезпечення «зеленої» трансформації та енергетичної безпеки країни.

«Закладені в плані понад 80 проєктів — це амбітні проєкти на загальну суму 277 млрд доларів. Вони передбачають фінансування коштом державного бюджету України, а також залучення програм міжнародної допомоги, кредитів, інвестицій», — сказав глава держави.

Президент висловив сподівання, що американські партнери активно долучаться до реалізації цього плану.

Перші підсумки візиту президент охарактеризував як «надзвичайно результативні».

«Я вважаю, що підготували предметний візит. Складний з точки зору кількості зустрічей. Але найголовніше — щоб була не кількість, а якість», — сказав він.

«Ми бачимо, що буде комплексна інвестиція в атомну енергетику України. Це — перший важливий крок. Ми шукали інвестицій. Зараз маємо підтримку», — додав Зеленський.

Увечері 1 вересня ще має відбутися зустріч із президентом США Джо Байденом.