Web Analytics

Вибори законні: КСУ визнав конституційним Указ Зеленського

Конституційний Суд України підтвердив конституційність Указу глави держави «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів».

Про це сьогодні повідомили у КСУ за результатами розгляду подання 62-х народних депутатів України.

«Цим рішенням Конституційний Суд України визнав таким, що відповідає Конституції України (є конституційним) Указ Президента України «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів», — йдеться у повідомлені суду.

У голосуванні взяли участь 16 суддів. Як голосували, у повідомленні не уточнюється.

В КСУ зазначають, що Верховна Рада України VIII скликання протягом своїх повноважень не відновила у Регламенті Верховної Ради України правове регулювання питання припинення діяльності коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, з яким пов’язується початок перебігу місячного терміну формування нової коаліції депутатських фракцій і конституційне право президента достроково припинити повноваження Верховної Ради України, якщо така коаліція депутатський фракцій не сформована в Україні.

Володимир Зеленський в Конституційному Суді України 11 червня. Фото: president.gov.ua

Між президентом та парламентом виник конфлікт «щодо підстав дострокового припинення повноважень, який немає правового вирішення, так як Основний Закон України не визначає порядку припинення діяльності коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, а Регламент Верховної Ради України, всупереч вимогам статті 83 Конституції України, не передбачає порядку припинення діяльності коаліції депутатських фракцій депутатських фракцій у Верховній Раді України».

«…розв’язання конституційного конфлікту народом шляхом проведення позачергових виборів до Верховної Ради України відповідає вимогам частини другої статті 5 Конституції України», — констатував КСУ.

Офіційне оприлюднення Рішення 6-р/2019 відбудеться у порядку та у строки, визначені Законом України «Про Конституційного Суду України», зазначають у суді. 

Рішення є обов’язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.

Перед оприлюдненням результатів розгляду подання у КСУ також відреагували на «заклики до невиконання рішення Конституційного Суду України, притягнення до відповідальності суддів Конституційного Суду України за ухвалене ними рішення», поширені в ЗМІ та соцмережах. Такі категоричні заяви неприпустимі у правовій державі, зазначили в КСУ:

«Особливу стурбованість викликає той факт, що до поширення зазначеної інформації долучаються державні діячі та окремі політики». 

Окрему заяву з приводу публічних коментарів нардепа Олега Ляшка зробила Голова КСУ Наталя Шаптала. Вона спростувала інформацію щодо відвідин Адміністрації президента України та зустрічей із Володимиром Зеленським та нагадала, що зустрічалася з президентом під час інавгурації та відкритої частини засідання КСУ із розгляду подання 62-х депутатів. 

«Такі заяви політиків сприймаються як тиск на Голову Конституційного Суду України та Конституційний Суд України в цілому», — заявила Шаптала. 

21 травня Зеленський підписав Указ про розпуск парламенту і призначення позачергових виборів на 21 липня.

24 травня 62 народних депутати направили подання до Конституційного Суду України. На їхню думку, рішення президента про розпуск парламенту суперечить Конституції.

КСУ розглядав це подання як невідкладне. Під час відкритої частини засідання 11 червня Зеленський заявив, що рішення про розпуск відповідає і духу, і букві закону, а також посилався на низький рейтинг довіри громадян Верховній Раді.