Web Analytics

Україна заявила про досягнуту домовленість щодо транзиту російського газу

Газовий компроміс. Україна і Росія домовилися про продовження транзиту газу через Україну на 5 років з можливістю пролонгації угоди ще на п'ять років. Передбачається, що Росія виплатить Україні близько 3 млрд доларів за рішенням Стокгольмського арбітражу, а обидві сторони відмовляться від поточних позовних претензій.

Результати перемовин на брифінгу 21 грудня озвучили Міністр енергетики та захисту довкілля України Олексій Оржель та виконавчий директор НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко.

На думку Оржеля, Україна зробила «майже неможливе».

«Всі рішення є пакетними. Тобто ми одночасно виконуємо всі елементи, про які ми домовилися. Це є політичний документ, який передбачає кроки від компаній», — сказав Оржель.

«Цей пакетний варіант передбачає, що буде підписана угода про врегулювання, за якою «Газпром» сплатить грошовими коштами до нового року 3 млрд доларів з урахуванням пені і всіх відсотків, які були нараховані за рішенням Стокгольмського арбітражу від лютого 2018 року за транзитним контрактом. Також це буде угода про врегулювання поточних арбітражних процесів, які є між «Нафтогазом» і «Газпромом». І також це буде не одна навіть, а декілька угод, які забезпечить продовження транзиту», — сказав Вітренко.

Фото Офісу президента

«Повне врегулювання» відкритих позовних вимог передбачається з усіх боків, уточнив він.

«Це означає, що не залишиться ніяких відкритих позовних вимог з жодного боку після того, як це пакетне рішення буде впроваджено», — зазначив виконавчий директор «Нафтогазу».

Українська компанія вимагала від російської близько 12 млрд доларів компенсації, обґрунтовуючи це невідповідністю транзитного тарифу європейському ринку. 

«Ми можемо говорити, що 12 млрд, про які ми згадуємо — це потенційний виграш в арбітражах. Є інша позиція російської сторони, яка казала, що вона також може подавати в суд. Надзвичайно важливо для нас зрозуміти, що 12,2 — це не те, що ми вже маємо, як 3. Три ми можемо безпосередньо взяти вже до нового року, тому що це вже зафіксовано», — сказав Оржель.

За його словами, мінімально гарантовані обсяги транзиту — це 65 млрд кубометрів на перший рік і 40 млрд кубометрів у подальші чотири роки. Очікується, що тариф на транспортування газу згодом буде збільшений. Домовленість не передбачає прямих поставок Україні російського газу.

«Вони потенційно здійснюватимуться на базі ціни європейського хабу. Але у рамках пакетних домовленостей, яких ми досягли, прямих поставок немає. Там записано лише принцип, на якому вони можуть бути здійснені. Для нас важливо, що там немає політичної ціни, там є європейський хаб», — сказав Міністр.

За словами Вітренка, угоди, на підставі яких транзит газу через Україну з 1 січня 2020 року буде продовжений, мають бути підписані до 29 грудня.