Web Analytics

Україна ратифікувала Стамбульську конвенцію: чого вона вимагає

Верховна Рада 20 червня ратифікувала Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами, відому як Стамбульська конвенція. «За» висловилися 259 нардепів.

Питання щодо ратифікації Стамбульської конвенції парламент розглядав 20 червня. «За» проголосували 259 обранців, проти — вісім. Ще 28 утримались, 47 не голосували, повідомили у пресслужбі Верховної Ради.

Рішення підтримали переважно депутати від «Слуги народу», «Платформи за життя та мир», «Голосу», «Європейської солідарності», груп «Довіра» і «Відновлення України».

Жодного голосу не дала фракція «Батьківщини», лише два — «За майбутнє».  

Фото: Facebook/Андрій Осадчий

«Згідно із законом, Україна визнає, що метою конвенції є захист жінок від усіх форм насильства, недопущення, кримінальне переслідування та ліквідація насильства стосовно жінок і домашнього насильства, яке вчинено також стосовно чоловіків і дітей (хлопців і дівчат)», — прокоментували у ВРУ.

Конвенція зобов'язує створити правову базу для боротьби з насильством щодо жінок. Країни, що приєдналися до неї, мають запровадити кримінальну відповідальність за психологічне насильство, переслідування, фізичне і сексуальне насильство, примусовий шлюб, примусові аборти та стерилізацію.

«Україна заявила, що не розглядає жодне з положень конвенції як таке, що зобов’язує її вносити зміни до Конституції та Сімейного кодексу та інших законів щодо інститутів шлюбу, сім’ї, усиновлення та права батьків виховувати дітей згідно власних переконань», — додали у парламенті.

Перший заступник голови ВРУ Олександр Корнієнко нагадав, що Україна підписала конвенцію понад 10 років тому.

«Найближчим часом усі, хто боявся ухвалення конвенції, побачать, що ці страхи не підкріплені аргументами та реальністю», — сказав він в ефірі національного телемарафону.

Перший віцеспікер зауважив, що Україна — одна з небагатьох країн, яка ратифікувала Стамбульську конвенцію зі спеціальним застереженням — про те, що  жодна ідеологія не може бути нав'язана на рівні освіти або родини.

«Тепер постає завдання, відповідно до конвенції, продовжувати гармонізувати законодавство, яке у нас, до речі, вже було непогане на момент ратифікації», — наголосив Корнієнко. 

Олександр Корнієнко. Фото rada.gov.ua

Ратифікацію конвенції прокоментував президент Володимир Зеленський.

«Я вдячний усім народним депутатам, які підтримали нашу євроінтеграцію. Хочу відзначити голосування за Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству. Цю конвенцію частіше називають Стамбульською — за місцем підписання. Її в Україні довго «збивали», десятки років.  Але головний її зміст простий — це зобов'язання захищати від насильства й різних форм дискримінації», — заявив він у вечірньому відеозверненні.


Конвенцію про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству підписали у столиці Туреччини Стамбулі 11 травня 2011 року. Її ратифікація — одна з вимог, які має виконати країна, що претендує на вступ до Європейського Союзу.

В Україні проти ратифікації висловлювалися, зокрема, Всеукраїнська рада церков, низка політиків і громадських організацій — прихильники так званих «традиційних цінностей». Противники конвенції заявляли, що вона нібито «нав’язує гендерну ідеологію».

Загалом Стамбульську конвенцію підписали понад 40 країн та Європейський Союз, ратифікували — більш ніж 30.