Web Analytics

У Верховній Раді готують правки до «законопроєкту про олігархів»

Парламент України ухвалив за основу проєкт президентського закону про деолігархізацію. Спікер Дмитро Разумков заявив, що пропонуватиме низку поправок до другого читання.

Законопроєкт №5599 «Про запобігання загрозам національній безпеці, пов'язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)» нардепи ухвалили у першому читанні 1 липня, повідомляє пресслужба Верховної Ради.

«За» висловилися 275 обранців, 39 були проти, 19 утримались, ще вісім — не голосували.

Серед тих, хто підтримав ініціативу — депутати партій «Слуга народу», «За майбутнє», а також позафракіційні.

Жодного голосу не дали представники «Опозиційної платформи — За життя», «Європейської солідарності», «Батьківщини» та «Голосу».

У законопроєкті пропонується визначити олігарха як людину, яка одночасно відповідає щонайменше трьом з таких ознак: бере участь у політичному житті, має значний вплив на ЗМІ, є власником або контролером монопольного бізнесу, має статки більш ніж в 1 млн прожиткових мінімумів.

Скріншот: rada.gov.ua

Рішення про визнання олігархом має ухвалювати Рада національної безпеки і оборони за поданням Кабінету міністрів, члена РНБО, Національного банку, СБУ або Антимонопольного комітету.

Рішення РНБО буде підставою для включення до Реєстру осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів). Їм хочуть заборонити фінансування політичних партій і купівлю об’єктів великої приватизації.

Проєкт передбачає внесення змін до законів «Про Раду національної безпеки і оборони України», «Про Кабінет міністрів України», «Про центральні органи виконавчої влади», «Про Національне антикорупційне бюро України», «Про запобігання корупції», «Про прокуратуру», «Про приватизацію державного і комунального майна», «Про політичні партії в Україні» тощо.

Президент Володимир Зеленський, який подав законопроєкт, подякував депутатам за його ухвалення.

«Дякую Верховній Раді за підтримку за основу мого законопроекту №5599 про деолігархізацію. Олігархи — це минуле. Всі вони мають стати просто великими бізнесменами. Нам потрібні прозорі економічні відносини та рівні правила гри для всіх», — йдеться у повідомленні на сторінці президента у Twitter.

Голова Верховної Ради ВР Дмитро Разумков заявив, що планує у другому читанні внести правки до законопроєкту. Спікер невдоволений пунктом, згідно з яким РНБО визначає, кого наділяти статусом олігарха.

«Обов'язково буду пропонувати… Щодо РНБО — я дійсно вважаю, що це не зона відповідальності РНБО ані з точки зору логіки, ані з точки зору закону, зокрема Конституції. Тому правки будуть подаватись, і сподіваюсь, вони будуть підтримані», — цитує Разумкова ZN.ua.

Голова парламенту також висловив сумніви, що до законопроекту застосують процедуру, яка дозволить уникнути довгого проходження великої кількості поправок.

Голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія розповів, що представники опозиції «лякають його реєстрацією тисяч поправок» до законопроєкту під час підготовки до другого читання. Як пише «УНІАН», Арахамія сподівається, що депутати все ж таки не будуть займатися «поправочним спамом».

Представники фракцій «Європейська солідарність», «Голос» і «Батьківщина» заявили на спільному брифінгу, що розробили спільний законопроект для боротьби з олігархією — №5599-1.

За словами одного з його авторів, нардепа «ЄС» Миколи Княжицького, президентський законопроєкт надає Володимиру Зеленському «надзвичайні повноваження одноосібно призначати олігархами всіх, хто йому заважає».

«Суть законопроекту Зеленського максимально проста — РНБО визначає, хто є олігархом, хто не є. Не маючи повноважень проводити розслідування, належачи до однієї політичної сили. Хто ж є олігархом з точки зору авторів цього законопроекту, які підготували його для Володимира Зеленського? Це не власники телерадіоканалів, не ті багаті люди, прізвища яких ми всі знаємо. Це власники блогів, власники сайтів і ті, кого захоче призначити олігархом РНБО однієї політичної сили», — наголосив Княжицький.

Водночас, додав він, в Україні вже є антикорупційні органи, які й мають обмежувати олігархічний вплив.


Президент Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт про деолігархізацію 2 червня. В Офісі президента тоді заявили, що документ «не порушує основоположних прав людей, які підпадають під визначення олігарха, а лише визначає коло цих осіб і встановлює правила їхніх прозорих взаємовідносин з представниками влади».