Web Analytics

У Харкові відкрили пам'ятну дошку мовознавцю Шевельову

На вулиці Сумській у Харкові вдруге відкрили меморіальну дошку на честь мовознавця Юрія Шевельова. Вперше її встановлювали восені 2013-го, але тоді пам'ятний знак розбили невідомі.

Меморіальну дошку встановили на фасаді будинку на вулиці Сумській, 15, де Юрій Шевельов мешкав у 1915-1943 роках.

За інформацією громадської організації «Світанок», на церемонію відкриття прийшли понад 100 людей.

«Дошку Юрію Шевельову відновлено! Дякую усім, хто допомагав нам та долучився до заходу. Харків продовжує маркувати себе українськими символами», — прокоментувала координаторка «Світанку» Мілла Денчик.

ВІДНОВЛЕННЯ ДОШКИ ЮРІЮ ШЕВЕЛЬОВУ Вчора, понад сотню харків'ян зібралось на вулиці Сумській 17, щоб урочисто відновити...

Опубликовано Світанок Воскресенье, 23 января 2022 г.

Керівник «Світанку» Вадим Поздняков назвав встановлення дошки «відновленням історичної справедливості». 

«На жаль, до дня народження пана Шевельова просто не встигали через те, що скульптори трішки довго робили. І ми вирішили, що День соборності — дуже хороший день для відкриття. Ми на сході України відкриваємо дошку видатному українському діячу, мовознавцю. І показуєм тим самим, у тому числі, що Харків — це Україна», — цитує Позднякова «Суспільне».

За його словами, відновлення дошки коштувало понад 80 тис. грн. Гроші допомогли зібрати громадяни.

Дошку виготовили з антивандального матеріалу, тож розбити її, як минулого разу, вже не вдасться, стверджує Вадим Поздняков. Поблизу також хочуть встановити камери відеоспостереження.

Фото: Telegram/«Європейська солідарність» — Харків


Юрій Шевельов народився у 1908 році в Харкові, помер у 2002-му в Нью-Йорку (США). Відомий як славіст-мовознавець, історик української літератури, літературний і театральний критик. Професор Гарвардського і Колумбійського університетів. Іноземний член Національної академії наук України (1991), член Американської лінгвістичної спільноти, Польського інституту мистецтв і науки в США, почесний доктор Альбертського, Харківського університетів та Києво-Могилянської академії. Автор 17 книг і наукових робіт.

У Харкові намагалися увічнити пам'ять Шевельова, встановивши меморіальну дошку. Міськрада спочатку надала дозвіл, а потім скасувала його — коли громадська організація «Антифашистський комітет Харківщини» звинуватила вченого у співробітництві з німецькою окупаційною адміністрацією в Харкові у 1941-1943 роках. Пам'ятну дошку у вересні 2013-го розбили невідомі.

Харківський літературний музей облаштував у меморіальній квартирі Шевельова творчу резиденцію для митців. Першим резидентом став український письменник Юрій Андрухович.

Читайте також: Квартира Шевельова: острівець епохи у середмісті Харкова

Фото на головній: Facebook/Мілла Денчик