Web Analytics

Списання боргів, продаж майна, оздоровлення: про що Зеленському говорили на авіазаводі

З понад сотні підприємств «Укроборонпрому» 46 — збиткові. На оборонних заводах накопичуються борги. Загальний борг Харківського авіаційного виробничого підприємства, який з 2015 року входить до складу державного концерну, сягає 3,5 млрд гривень. 

Про це на нараді за участі президента України у Харкові 6 листопада розповів генеральний директор державного концерну «Укроборонпром» Айварас Абрамавічус.

За його словами, у складі держконцерну — 137 підприємств (21 з них — на тимчасово окупованих територіях) з загальною кількістю працівників 68 тисяч людей. 70 — прибуткові, 46 — збиткові.

Айварас Абрамавічус і Володимир Зеленський у Харкові. Фото Офісу президента

«Середня зарплатня — 12,9 тисяч гривень. Причому розрив колосальний. Між мегауспішною компанією «Луч», де в центрі Києва середня зарплатня 59 тисяч гривень на заводі, який виготовляє високоточне обладнання, ракети і так далі, багато молоді, на відміну від тих підприємств, де є серйозні трудності фінансового плану, і найнижча — на Харківському авіаційному заводі (близько 3700 грн)», — сказав Абрамавічус.

Як уточнив генеральний директор Харківського авіаційного виробничого підприємства Сергій Задорожний, зарплата працівникам, які виходять на роботу, а це близько 500 людей, вища.

«500 людей виводимо, 1,5 тисячі не виводимо. Просто немає роботи. Цим людям, у зв'язку з тим, що підприємство простоює, все одно нараховується, і це йде в статистику. Тобто фактично — так, сума теж ніяка, під 7 тисяч десь у нас середня заробітна плата. Я згоден, що цього недостатньо», — сказав він.

Він зауважив, що через зміни, пов'язані із опадаткуванням, які відбулися десять років тому, під час виплати поточної зарплати працівникам не зараховується страховий стаж: «І коли ми платимо поточну зарплату і всі податки, ці податки йдуть не зараз, а за рахунок погашення того 2008-2009 року».

За словами Задорожного, це створює напругу в колективі. 

«В чому специфіка авіаційного виробництва? Специфіка в тому, що це дуже вартісна річ. І без підтримки держави ні в одній країні світу авіація не розвивається. Це десятки мільйонів доларів — вартість одного літака. Ми сьогодні, не отримавши ніякого державного замовлення, ні держпідтримки, виживаємо, як можемо», — сказав Задорожний.

Сергій Задорожний і Володимир Зеленський в цехах авіазаводу. Фото Офісу президента

«Активізували ті контракти, які у нас є. Уклали контракти по цьому року: з відновлення, по Єгипту, наших машин, отак і працюємо. Я розумію, всі наші люди, всіх шкода, але звільняються саме ті люди, які сьогодні потрібні на роботі», — додав він.  

Загальна заборгованість підприємств «Укроборонпрому» (за кредитами, виплатами постачальникам, зарплатам) — 10,5 млрд грн, поінформував Абрамавічус.

Понад 3 млрд грн боргу має Харківський авіазавод. 

«3,5 млрд грн заборгованості. Це триває роками! П’ять років, навіть більше», — сказав Абрамавічус, додавши, що у ще одного харківського підприємства, Завода ім. Малишева, — 1,5 млрд грн боргу. — Тільки по заробітній платі на 43 підприємствах людям винні 450 млн грн (за даними сайту «Укроборонпрому» — 463 млн грн). Разом з податками – 1,1 млрд. Разом зі спецпенсіями — 1,5 млрд грн». 

Харківське підприємство продовжує судитися з приводу банкрутства. 

«Ми вже п’ять років перебуваємо у підвишеному стані. У нас — банкрутство, позови і так далі. Я розумію, що ми живемо у правовій державі, закон один для усіх, але у нас наступного тижня черговий фінальний суд з банкрутства. Як це буде відбуватися, невідомо. Ми зі свого боку готуємо план санації. Хочемо його продемонструвати суду. Є можливість з урахуванням нового законодавства оздоровити підприємство, отримати додаткові активи. Основний кредитор — це держава. Мирову угоду скасували», — сказав Задорожний.

«Я думаю, ми можемо вирішити це питання з міністром фінансів», — сказав президент України Володимир Зеленський.  

На думку Айвара Абрамавічуса, держава має списати накопичені роками борги.

«Потрібно вольове рішення, в тому числі Міністерства фінансів, яке знає, що воно вже ніколи не отримає. Вже все. Немає господарської діяльності, яка б показала, що є вихід без списання боргів. Це нормальний процес, у всьому світі таке відбувається, в тому числі у приватних підприємствах. І в інших підприємствах оборонно-промислового комплексу, з ким ми змагаємося. Місяць тому ми були близькі, в двох секундах від того, щоб 85% заборгованості Харківського авіаційного заводу списати, але Мінфін в останній момент, здригнулася рука, не піднялася рука, цього не зробив», — сказав гендиректор концерну.

Ще один напрямок — робота з Фондом державного майна.

«У нас зараз 137 підприємств. Велика кількість з них нічого спільного з «Укроборонпромом» не мають і не повинні мати у майбутньому. Вони в тому числі заважають розвитку тих здорових компаній, які знаходяться у системі «Укроборонпрому». Ми дізналися, що у нового керівника Фонду держмайна зовсім інший підхід, ніж до цього. Вони готові забрати в тому числі неактивні підприємства з судовими тяганинами, з боргами і так далі. Тому «Укроборонпром» 26 листопада з’ясує і запропонує підприємства у достатньо великій кількості, які не виробляють нічого для наших військових, передати у Фонд держмайна і таким чином показати, що ми теж реформуємося», — зазначив Абрамавічус.

На нараді Зеленський тричі помилково назвав Укроборонпром «державним концертом»

На зауваження Володимира Зеленського, що буде з працівниками, Абрамавічус сказав, що в системі «Укроборонпрому» є інші, «переформатовані» підприємства.

«А Фонд держмайна нехай продає багато доброї нерухомості, нехай повертає гроші на розвиток військово-промислового комплексу», — сказав гендиректор концерну.

З більш успішних підприємств концерн планує направити прибутки на ті заводи, де є борги.

«До кінця року ми зможемо своїми силами у 15 підприємствах прибрати заборгованість до нуля… Ми взяли гроші з інших підприємств, у яких є гроші. Прибуток віддали іншим підприємствам, які потребують тимчасової допомоги і рухаємося далі», — сказав Абрамавічус.

Він запропонував президенту скликати Раду національної безпеки і оборони, щоб обговорити комплексний підхід для вирішення питання оздоровлення оборонно-промислової системи.

Зеленський ініціював проведення консультацій за участі членів уряду. 

На нараді президент закликав бізнес допомогти підприємствам оборони України із вирішенням проблеми умов праці — холодними приміщеннями зі стариим вікнами, відсутністю робочого одягу, їдалень. Присутній у залі бізнесмен Олександр Ярославський таку згоду дав. 

Ярославський: Це не нове питання. Таке ж питання було на ХТЗ. Фактично він стояв... Так само ми билися, билися, поки не запустили цей завод...

Арсен Аваков (із зали): А потім прийшло СБУ...

Ярославський: Так, і директору ледь не дали 15 років. 

Зеленський: Ніяке СБУ до вас не прийде. І ніякому директору нічого не дадуть.

Ярославський: Ну я сподіваюся, так. Я його рік ховав по підвалах. 

Зеленський: Не треба більше нікого ховати, звільніть його вже, якщо він ще в підвалі...

Новопризначений голова Харківської ОДА Олексій Кучер закликав бізнес інвестувати у харківські підприємства. Від себе пообіцяв «зелене світло» в будь-яку державну інституцію. 

Читайте також: Харківське конструкторське бюро заборгувало працівникам за три місяці