Web Analytics

СБУ не дозволила провести місцевий референдум на Харківщині

Служба безпеки України запобігла проведенню місцевого референдуму в Лозівському районі Харківської області: у селищі Орілька хотіли створити об'єднану територіальну громаду.

Подробиці навів у Facebook керівник пресцентру Управління СБУ в Харківській області Владислав Абдула.

Він зазначив, що референдум мав відбутися напередодні місцевих виборів в Україні.

«Селищний голова одного з населених пунктів Лозівського району 21 вересня 2020 року підписав незаконне рішення сесії ради про призначення місцевого референдуму для створення об’єднаної територіальної громади. Депутати разом із селищним головою вирішили, що нова тергромада, центром якої має стати саме їх населений пункт, має об’єднати ще сім сусідніх сіл. Через проведення «референдуму» депутати планували надати своєму рішенню статус легітимного», — розповів Абдула.

22 жовтня, коли почала роботу комісія з проведення референдуму, почалися і слідчі дії СБУ. Правоохоронці з'ясовують, хто причетний до його організації, та шукають речові докази.

На Харківщині СБУ запобігла проведенню незаконного місцевого референдуму Служба безпеки України миттєво відреагувала на...

Опубликовано Владиславом Абдулой Среда, 21 октября 2020 г.

За інформацією «Суспільного», йдеться про селище Орілька. Орільська селищна рада увійшла до Лозівської міської об'єднаної громади, проте місцеві мешканці хотіли створити окрему ОТГ — вважали, що вона буде достатньо споможною. Як раніше розповідали телеканалу представники ініціативної групи, з цього питання проводилися громадські слухання. Обладміністрація у створенні ОТГ відмовила.

За словами заступника голови Лозівської райдержадміністрації Юрія Петренка, про намір провести референдум в Орільці у РДА знали, зверталися за поясненнями до селищного голови. Петренко вважає, що дії ініціаторів голосування суперечать законодавству.

«Орілька до цього дня не відповіла: в якій формі цей референдум, місце його проведення, наслідки, якщо вони його проведуть. Що, самовільно свою республіку створять? Ні! Моя позиція така: все там не легітимно. Правоохоронні органи як зреагували, так і зреагували», — каже заступник голови РДА.

Петренко наголосив, що будь-яка ОТГ — це об'єднання юридичних осіб, кількох сільських, селищних рад, що має проводитися за певною процедурою.

«Вони як думали, так і писали. Сепаратизму там немає — це моя точка зору. Там просто є втручання в державну політику, чого вони не повинні робити. Конституція говорить, що місцевий референдум може проводитися відповідно до закону про референдум, а його немає, є тільки проєкт закону», — зазначив посадовець.

Він також додав, що на місцеві референдуми не можуть виноситися питання державних органів влади.

СБУ попереджає про неприпустимість проведення незаконних референдумів. За такі дії передбачена кримінальна відповідальність — від трьох до 15 років ув'язнення (за ст. 110 Кримінального кодексу «Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України»).