Web Analytics

Російські пропагандисти запустили фейк про «сказ у військових» — VoxCheck

Пропагандисти рф поширюють фейк про військових двох бригад, які нині воюють на Харківщині. За вигадками росіян, бійці заразилися сказом та розповсюджують інфекцію. Повідомлення пропагандистів не мають жодних доказів. Насправді ні серед українських військових, ні серед жителів Харківщини сказ не виявляли. Розвінчання російської пропаганди від аналітиків фактчекінгового проєкту VoxCheck.

Фейк стосується військовослужбовців 54-ої окремої механізованої бригади ім. гетьмана Івана Мазепи та 14-ої окремої механізованої бригади ім. князя Романа Великого. У дописі йдеться, що бійців 54-ої ОМБр, які дислокуються в районі села Тимківка Харківської області, доправили на лікування до Харківської клінічної лікарні швидкої та невідкладної медичної допомоги ім. проф. О.І. Мещанінова, а військовослужбовців 14-ої ОМБр — до іншої лікарні в Харкові (назву закладу не уточнюють). Автори посту заявляють, мовляв, військові могли інфікуватися через поїдання мертвих тварин, які хворіли на сказ.

Спростування фейку

Ні Міністерство охорони здоров'я України, ні місцеві медіа не повідомляли про випадки сказу серед військових. Станом на грудень 2023 року в Харківській області не було випадків зараження сказом у людей. За цей період в Україні підтверджений лише один випадок захворювання на сказ у жителя Вінницької області, говорять аналітики VoxCheck, які разом з проєктом USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» аналізують російську пропаганду стосовно медицини.

Обидві бригади, про які пишуть пропагандисти, дійсно тримають оборону на Харківщині. Однак у Харківській області не фіксували випадки інфікування сказом у людей — останній випадок захворювання зареєстрували у 2022 році. За словами директорки обласного центру контролю та профілактики хвороб Любові Махоти, у 2023 році 63 людини отримали лікування від укусів скажених тварин.

Пропагандисти пишуть, що військові нібито захворіли після того, як з'їли мертву тварину. Якщо розглянути сам факт, то це малоймовірно, оскільки вірус поза тілом інфікованої тварини може існувати кілька годин. Він перестає бути небезпечним, коли «висихає» чи піддається впливу сонячного світла, тож такий ризик інфікування є дуже низьким.

Сказ у тварин в Україні: статистика

Протягом 2023 року фахівці виявили 49 випадків захворювання на сказ у тварин у семи районах Харківської області. Махота заявила, що захворювання розповсюджується через збільшення кількості безпритульних тварин, адже за статистикою найчастіше інфікованими були коти та собаки.

За дев'ять місяців 2023 року в Україні зареєстрували 700 випадків захворювання на сказ у тварин, ця кількість перевищує показник 2021 та 2022 років. Найбільше випадків протягом року зареєстрували на Вінниччині та Одещині, високі показники також у Житомирській, Кіровоградській і Львівській областях.

Джерела: Міністерство охорони здоров’я України, ВООЗ

«Недаремно пропагандисти запустили фейк саме про Харківщину. На території регіону йдуть бої та обстріли, жителі втомлені наслідками російської окупації. На фоні цього росіяни хочуть поширити панічні настрої серед людей — мовляв, в області розповсюджується сказ. Ще одна мета пропагандистів — дискредитація українських військових, які боронять Харківщину. Усе це роблять, аби люди почувалися беззахисними», — говорить керівниця VoxCheck Світлана Сліпченко.

Сліпченко радить читати офіційні джерела інформації та ЗМІ з високим рейтингом довіри, а також ігнорувати російські та проросійські ресурси.

Читайте також: Російська пропаганда поширила фейк про «чорних трансплантологів» у Харкові — VoxCheck

Блок новин за темою