Web Analytics

Російські пропагандисти запустили фейк про кров для ЗСУ в Харкові — VoxCheck

Пропагандисти поширюють інформацію, нібито жителі Харкова відмовляються допомагати військовим із заходу України. Мовляв, бійці під Куп’янськом зазнають великих втрат, а жителі Харківщини та сусідніх областей їм не допомагають — зокрема відмовляються здавати кров для поранених. Пропагандисти знову намагаються розділити жителів сходу та заходу, а також посіяти між ними ворожнечу. Чергову російську дезінформацію спростували аналітики фактчекінгового проєкту VoxCheck.

У повідомленні пропагандисти пишуть, що жителі Харкова не здають кров бійцям, бо ті — з Волинської області (йдеться про 14-ту окрему механізовану бригаду). Внаслідок цього, пишуть росіяни, збір крові оголосили в Києві. 

Скриншот допису

Спростування російського фейку

Подібні припущення абсурдні, говорять аналітики VoxCheck, які разом з проєктом USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» розвінчують російську пропаганду про медицину. В Україні вибудуване системне планове донорство, яке дає змогу забезпечити сталі запаси крові та її компонентів. Координацією доставки запасів між регіонами опікується спеціалізована державна установа «Український центр трансплант-координації».

Кров зокрема і для військових постійно збирають по всій території України. Міністерство охорони здоров’я України регулярно повідомляє про потребу крові в усіх областях, у більшості областей потрібні усі групи крові. Тож оголошення про потребу у крові в Києві ніяким чином не може вказувати на те, що на сході цю кров відмовились здавати.

Джерело: Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України, ДонорUA

14 окрема механізована бригада імені князя Романа Великого з міста Володимир-Волинський справді воює на Харківщині. З 2014 року бригада виконувала бойові завдання у Донецькій та Луганській областях під час проведення АТО та ООС. Те, що місцем дислокації бригади є місто у Волинській області, не означає, що увесь склад бригади складається з жителів цього міста чи області. Членами бригади можуть бути військові з будь-якого регіону України.

Донорство на Харківщині

З початку 2024 року у Харкові не діють донорські пункти у лікарнях, здати кров можна лише у Харківському обласному центрі служби крові та його відділенні в ТРЦ «Нікольський». Це не означає, що пункти збору крові закрились через відсутність охочих здавати кров — їх перепрофілювали в банки крові, де кров зберігають та переливають реципієнтам. Функцію ж збору виконує саме центр крові, бо може забезпечити безпечність процедури та проведення необхідних обстежень.

За словами речниці Харківського обласного центру служби крові Валентини Таран, в області працюють виїзні бригади, аби охочі мали змогу здати кров.

«Виїзна бригада — це повний цикл приймання донорів, як у нас на Клочківській. І вже зараз у нас графіки виїзної бригади розписані по червень, і як мінімум три-чотири, а деколи й п'ять разів на тиждень наша бригада виїжджає в область, на підприємства, установи — там, де в нас вже є така міцна взаємодія», —  коментує Таран.

Також прессекретарка зазначає, що з 1 січня 2024 року зниження показників по заготівлі крові не було.

Потреба в донорській крові серед військових

Як пояснює Міністерство охорони здоров’я України, існує налагоджений механізм отримання донорської крові з урахуванням потреб бойових підрозділів. Це дає можливість вчасно підготувати ці об’єми та доставити в зону бойових дій. Процес отримання донорської крові складається з таких дій:

  • кожен медичний підрозділ визначає людину, відповідальну за замовлення донорської крові та її компонентів (військові медики самостійно вирішують, як їм зручніше замовити кров — від бригади чи від окремих медичних підрозділів);
  • опорний центр крові комплектує необхідний обсяг донорської крові та її компонентів, а регіональний координатор забезпечує отримання, транспортування та розподіл відповідно до заявок.

Подібні повідомлення просувають для того, аби посварити схід і захід. Це одна з основних цілей пропагандистів, говорить заступниця керівниці VoxCheck Валерія Степанюк.

«У повідомленні пропагандисти пишуть, що Харківщина та сусідні області — це «споконвічно російські території». Це основний меседж, які вони й намагаються просунути. Начебто між українцями немає єдності, натомість є розмежування — «східняки» та «западенці». Росіяни вигадують штучні приводи, просувають дезінформацію, щоб посіяти ворожнечу й розколоти суспільство», — говорить Степанюк.

Аби вберегтися від ворожих наративів, Степанюк радить ігнорувати проросійські ресурси та читати інформацію з достовірних джерел.

Читайте інші огляди VoxCheck

Чільне фото: Харківський обласний центр служби крові

Блок новин за темою