Web Analytics

Рада ухвалила Виборчий кодекс: більшість харківських мажоритарників були відсутні

Виборчий кодекс, який передбачає відкриті списки, прийняли 230 голосами «за». Серед тих, хто підпримав законопроект, тільки двоє харківських мажоритарників. 

Виборчий кодекс ухвалили сьогодні під час ранкового засідання парламенту, повідомляє прес-служба Верховної Ради.

Законопроект №3112-1, до якого під час опрацювання внесли понад 4500 правок, розглядали протягом кількох засідань. Сьогодні розгляд продовжили з 4531-ї.

Як зазначив під час засідання голова підкомітету Комітету з питань правової політики та правосуддя, співавтор документу Олександр Черненко, під час голосувань усіх правки відхилили. Але була низка правок, які підтримала робоча група. Вони, за його словами, «покращують і осучаснюють документ».

«Ключова правка, №4568, стосується Перехідних положень, — пояснив він. — Цей кодекс набирає чинності з 1 грудня 2023 року».

Раніше набирає чинності лише норма, яка стосується Єдиного державного реєстру фінансових звітів про надходження і використання коштів виборчих фондів. Вона набирає чинність, коли почне функціонувати такий реєстр.

Як повідомляє «Українська правда», перед голосуванням представники всіх фракцій висловилися на підтримку Виборчого кодексу. Спікер Андрій Парубій наголосив, що має бути три голосування: повернення до правок, які напрацювала робоча група, потім голосування за ці правки пакетом, і ухвалення самого Кодексу.

Проте повернутися до правок вдалося лише з 17-го разу. Після цього Парубій заявив, що наразі депутати одночасно ухвалять в цілому Виборчий кодекс з усіма запропонованими правками.

Документ підтримали 230 народних депутатів. 8 — проти, 9 — утримались, 44 не голосували.

З 14-ти мажоритарників Харківщини проти не проголосував ніхто, «за» двоє — Олександр Кірш, Анатолій Денисенко.

Двоє — Віталій Хомутиннік, Дмитро Добкін — не голосували.

Десятеро — Валерій Писаренко, Дмитро Святаш, Володимир Мисик, Олександр Фельдман, Віктор Остапчук, Євгеній Мураєв, Дмитро Шенцев, Анатолій Гіршфельд, Олександр Біловол, Володимир Кацуба — значаться відсутніми. 

Фото: rada.gov.ua

Виборчий кодекс складається з трьох книг. Перша — «Загальна частина» — визначає загальні засади проведення виборів, їх види, основні принципи, виборчі права громадян, діяльність виборчих комісій, порядок ведення Державного реєстру виборців, підготовку і проведення голосування, підрахунок голосів, оскарження порушень.

У другій книзі, «Загальнонаціональні вибори», йдеться про вибори президента і народних депутатів. У третій, «Місцеві вибори» — про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад, голів, старост.

Після того як Виборчий кодекс набере чинності, з 1 грудня 2023 року, втратять чинність закони «Про вибори президента України», «Про вибори народних депутатів України», «Про місцеві вибори», «Про Державний реєстр виборців», «Про Центральну виборчу комісію».

  • За Виборчим кодексом народних депутатів обиратимуть за пропорційною системою з так званими відкритими списками.
  • Мандати розподілятимуться між списками політичних сил, які набрали як найменше 5% голосів у загальнодержавному виборчому окрузі.

Аналогічна система — на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних рад, а також міських рад у містах, де понад 90 тисяч виборців (на виборах міських голів там застосуватиметься система абсолютної більшості), зазначають у парламенті. 

Вибори депутатів сільських, селищних рад, міських рад у містах, де менше 90 тисяч виборців, і районних в місті рад проводяться за системою відносної більшості в багатомандатних виборчих округах. В кожному окрузі може бути обрано не менше двох і не більше чотирьох депутатів.

Вибори сільського, селищного, міського голови проводитимуть в єдиному окрузі в межах відповідної громади. Вибори сільського, селищного, міського (міста з кількістю виборців не більше 90 тис. осіб) голови проводяться за виборчою системою відносної більшості. Згідно з Виборчим кодексом, вибори сільського, селищного старости проводяться за виборчою системою відносної більшості в межах території села, селища у складі об’єднаної громади.

Остаточний варіант Виборчого кодексу, з усіма правками, на сайті Верховної Ради ще не оприлюднили. 

Читайте MediaPort у Telegram