Web Analytics

Офіційно: Україна стала кандидатом на вступ до ЄС

Європейська рада 23 червня проголосувала за надання Україні та Молдові статусу країни-кандидата у члени Європейського Союзу. Для повноцінного членства ще треба провести низку реформ.

Питання щодо статусу України та Молдови розглядали на саміті країн ЄС, що стартував у Брюсселі 23 червня.

Спочатку резолюцію, що підтримує надання Україні та Молдові статусу кандидатів, ухвалив Європарламент. «За» висловилися 529 євродепутатів, проти — 45, ще 14 утрималися.

Парламентарі закликали Європейську раду надати двом країнам статус кандидата «невідкладно». Те ж саме рекомендували й для Грузії, коли її уряд «виконає пріоритети», визначені Європейською комісією.

«У контексті жорстокої російської загарбницької війни проти України цей крок буде прирівнюватися до демонстрації лідерства, рішучості та бачення, кажуть євродепутати. Вони наполягають на тому, що не існує «швидкого шляху» для членства в ЄС і що вступ залишається структурованим і заснованим на заслугах процесом, який вимагає виконання критеріїв членства в ЄС і залежить від ефективного впровадження реформ», — коментують у пресслужбі Європардламенту.

Владу України, Молдови та Грузії також запросили «недвозначно продемонструвати свою політичну рішучість реалізувати європейські амбіції свого народу». А також — прискорити реформи.

Скріншот відео newsweek.com

Увечері Європейська рада ухвалила рішення щодо кандидатства двох країн. 

«Історичний момент. Сьогоднішній день знаменує собою вирішальний крок на вашому шляху до ЄС. Мої вітання президенту України Володимиру Зеленському та президенту Молдови Майї Санду, а також народам України та Молдови», — написав у Twitter президент Європейської ради Шарль Мішель.

Лідери Євросоюзу також визнали європейську перспективу Грузії та висловили готовність надати їй такий статус після вирішення пріоритетних питань.

«Вітаю грузинський народ. Історичний момент у відносинах між ЄС та Грузією: майбутнє Грузії пов'язане з ЄС», — додав Мішель.

Президент Володимир Зеленський привітав надання Україні статусу країни-кандидата та подякував європейським лідерам.

«Я завжди говорив, що ми, українці, віримо у Європейський Союз. Хоча ми й залишались формально поза Євросоюзом, напевно, в нашій державі було чи не найбільше прапорів обʼєднаної Європи. Вони були у наших людей в руках під час революцій. Вони були у наших людей в окопах — з 2014 року. Я вірю, що прапор Євросоюзу буде в кожному українському місті, яке ще маємо звільнити від окупації Російської Федерації», — сказав він.

Зеленський висловив сподівання, що український та європейський прапори будуть разом і тоді, «коли ми будемо відбудовувати нашу державу після цієї війни разом».

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн зазначила на брифінгу, що країни-кандидати ще мають «виконати свою домашню роботу перед тим, як перейти до іншої стадії процесу вступу», повідомляє «Інтерфакс-Україна».

«Я впевнена, що всі вони будуть просуватися якнайшвидше і працюватимуть так важко, як вони можуть, щоб втілити необхідні реформи. Не тільки тому, що вони мають просуватися на шляху до вступу до ЄС, але й насамперед і тому, що ці реформи позитивні для країни, чудові для демократії, тому що це зміцнює конкурентну спроможність цих країн і, зрештою, вони є хорошими для громадян», — сказала політикиня.

Фон дер Ляєн переконана, рішення Євроради «зміцнює нас усіх».

«Це зміцнює Україну, Молдову і Грузію перед російською агресією, і зміцнює Європейський союз, тому що це демонструє знову світові, що ЄС єдиний і сильний перед зовнішніми загрозами», — заявила вона.

Урсула фон дер Ляєн. Фото: Facebook/European Union in Ukraine

Віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина теж зазначила, що Україна має пройти «певний шлях».

«Основна позиція України — що ми маємо стати сильним та конкурентоспроможним членом Європейського Союзу, посилити українську та європейську економіку. Бо йдеться вже не про політичні речі, а про виживання та розвиток країни. Тому мобілізувати політичний консенсус щодо вступу ми будемо лише тоді, коли будемо впевнені, що приєднання до ЄС посилить нас», — сказала вона.

Стефанішина уточнила, що для вступу до ЄС необхідно відновити країну та визначити нові економічні пріоритети.

«Ми маємо заново відновити нашу країну, і від цього вести звіт про те, коли ми станемо членами Євросоюзу», — додала вона.


17 червня Європейська комісія рекомендувала надати Україні статус кандидата в ЄС — однак за умови, що у країні втілять низку реформ: щодо верховенства права, боротьби з корупцією, дотримання основоположних прав тощо.