Web Analytics

«Не може бути Європи без України»: Туск виступив у Верховній Раді

Президент Європейської Ради Дональд Туск виступив на засіданні українського парламенту з нагоди п’ятої річниці з початку збройної агресії Росії проти України.

Дональд Туск виступав у Верховній Раді українською мовою. Він розпочав з того, що хоче подякувати всім українцям і їхнім обранцям, які забралися в парламенті, незалежно від партійних розбіжностей, відмінності інтересів та ідеологічних суперечок.

«Я приїхав як президент Європейської Ради і як поляк — ваш найближчий сусід і сердечний та доброзичливий друг», — звернувся Туск до присутніх.

Він подякував українцям за стійкість під час Євромайдану і подальших подій. «Ви встояли всупереч геополітиці, намірам агресивного сусіда, байдужості і лицемірству багатьох впливових гравців світової політичної сцени. Встояли, хоча партнери не завжди допомагають вам так, як належить. Знаю це добре, знаю, як, напевно, мало хто інший», — сказав він.

Туск процитував вірш Галини Крук, присвячений подіям Євромайдану:

«Усі ми, Європо, так глибоко стурбовані,

що деякі навіть убиті.

Чисть частіше Ютюби,

щоб тутешня жорстокість не разила твоїх громадян.

Деякі з наших ніколи тебе не побачать на власні очі.

В тебе теж щось із зором, Європо, ти вперто не бачиш

вибитих їхніх очей і вогнепальних ран.

Деякі більше не зможуть, Європо, не гнівайся,

навіть руки тобі дати, (хіба що протези!),

навіть торкнутись культури твоєї минулих віків.

Сторожи свої межі, Європо,

щоб тебе не торкнулося раптом…»

«Багато з нас почули ваш крик, вслухалися в це волання і зрозуміли — навіть якщо декому це забрало багато часу. Можу повторити не лише від свого імені, а й від імені всього Європейського Союзу: ми з вами і хочемо вам далі допомагати», — запевнив президент Ради Європи.

Він нагадав перші рядки Угоди про асоціацію: «Європейський Союз визнає європейські прагнення України і вітає її європейський вибір».

«Хочу повторити, що Європа ніколи не визнає російську анексію Криму і не відмовиться від санкцій, аж поки Росія не виконає свої зобов’язання. Також Європейський Союз не змириться з жодним актом насильства в Азовському морі. Зроблю все, аби в цьому Європейський Союз залишався єдиним», — підкреслив Туск.

Політик також подякував українцям за мужність. «Хлопці з Небесної сотні увійшли до пантеону не тільки українських, але й європейських героїв. Урок відваги, який ви дали усьому світу у лютому п’ять років тому, змінив нас усіх», — сказав він.

Фото: Twitter/eucopresident

«По-третє — дякую вам за розсудливість і за те, що ваш романтизм був підкріплений доброю мірою прагматизму, — продовжив Дональд Туск. — Що ваша боротьба за цілісність і незалежність України — це не тільки героїчний опір агресії, але й систематична реформа вашої держави, економічна відбудова та продумана, розсудлива і послідовна дипломатія».

Він також наголосив, що дякує Україні за європейськість.

«Завжди пам’ятатиму прапори із золотими зірками на Хрещатику під час революції та «Оду радості» (гімн Євросоюзу — ред.), яка лунала по всій Україні, — зазначив Туск. — Часто повторюю своїм колегам у Брюсселі: не вчіть їх бути Європою, вчіться у них, що таке Європа».

Він нагадав, що коли Польща починала свій шлях до ЕС, Папа римський Іоан Павло ІІ сказав: «Немає справедливої Європи без незалежної Польщі».

«Тут і зараз хочу сказати, що немає справедливої Європи без незалежної України. Немає безпечної Європи без безпечної України. Простіше кажучи, немає Європи без України!» — наголосив політик.

Президент Європейської Ради також висловив українським політикам декілька порад. «Ніхто не має права повчати господарів, як облаштовувати власний дім. Поділяю це і не маю наміру втручатися в роботу, але, можливо, приймете мої поради, бо вони походять від самого серця», — сказав Дональд Туск.

По-перше, він порекомендував «не завдати один одному надмірної шкоди на найближчих виборах».

«Ваша історія, як і історія мого народу, підтверджує, що внутрішні конфлікти в наших двох країнах є найбільшим подарунком для третьої сторони. Також пам’ятайте, що ваші опоненти в Європі чекають на будь-який привід, аби зіпсувати нинішню солідарність між Брюсселем і Києвом, а різкий конфлікт між вами може виявитися саме таким приводом», — сказав Туск.

Його друга порада — «вдумливо оминути спокуси радикального націоналізму і популізму». За словами Туска, якщо «поступитися рецидивам шовінізму і в Європі, і в Україні, це неминуче призведе до конфліктів».

«Основи об’єднаної Європи — це примирення замість реваншизму, солідарність замість егоїзму, історична правда замість пропаганди», — вважає Туск.

По-третє, він порадив не наслідувати тих «сусідів і європейських політиків», які хочуть усіх переконати, що демократія, заснована на свободі, правах людини, повазі до меншин, свободі думки і слова — це пережиток минулого і застаріла модель держави, а зараз настає час авторитарної демократії.

«В інтересах наших громадян і Європи в цілому захищати фундаментальні цінності. Саме за це померли герої Революції гідності», — підкреслив президент Ради Європи.

Четверта його порада — будувати разом доброчесну державу.

«Чесність і прозорість влади потрібні не тому, що це вимога Євросоюзу, а тому, що цього потребують ваші громадяни. Не припиняйте позитивних змін, навіть якщо вони болючі для когось», — сказав Дональд Туск.

П’ята порада президента Ради Європи — повірити у молодь, яка «є мабутнім».

«Хай живе пам'ять про героїв вашої історії! Хай живе солідарна та об'єднана Європа! Хай живе незалежна і соборна Україна! Слава Україні!» — закінчив свій виступ Дональд Туск.

Читайте MediaPort у Telegram