Web Analytics

Нардепам Медведчуку і Козаку висунули підозри — офіційно

Народних депутатів від «Опозиційної платформи — За життя» Віктора Медведчука і Тараса Козака підозрюють у державній зраді та спробі розграбування національних цінностей у Криму — видобутку корисних копалин на шельфі Чорного моря.

Підозру політикам 11 травня оголосила генеральна прокурорка Ірина Венедіктова.  

«Генеральним прокурором повідомлено про підозру народним депутатам України, до яких на підставі рішення Ради національної безпеки і оборони застосовано санкції. Вони підозрюються у вчиненні державної зради та незакінченому замаху на розграбування національних цінностей на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим, за попередньою змовою групою осіб (ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 15, ч. 1 ст. 438 Кримінального кодексу України)», — йдеться у повідомленні Офісу генпрокурора.

Інфографіка: ssu.gov.ua

Подробиці справи Ірина Венедіктова і голова СБУ Іван Баканов озвучили під час спільного брифінгу.

Розповідаючи про епізод, пов’язаний з корисними копалинами, Венедіктова зазначила, що після анексії Криму Росією у 2014 році України втратила не лише територію, а й запаси природних ресурсів.

«Одним із таких перспективних родовищ є «Глибоке» (у прикерченському шельфі Чорного моря — ред.)… У 2015 році наші підозрювані фактично взяли й передали окупантові всю матеріальну та документальну базу цього родовища», — розповіла Венедіктова.

Слідчі вважають, що без цих документів та інших дій підозрюваних підготовка та розробка родовища окупаційною владою зайняла б роки та потребувала би значних коштів.

«Поясню, про що мова: після анексії півострову, окупанти розпочали таку собі «націоналізацію» підприємств, ресурсів та іншого майна. Стартував процес незаконної перереєстрації юридичних осіб. І українські політики долучаються до розробки родовища на окупованій території та фактично допомагають державі-агресору, яка це родовище і забрала», — додав Іван Баканов.

За даними слідства, спецдозвіл на користування надрами родовища ще у 2012 році отримала українська компанія ТОВ «Нові проєкти». Після перереєстрації, на підставі уже наявних українських дозволів і готових технічних документів, фірма розпорядженням російського уряду отримала ліцензію на геологічне вивчення надр, розвідку та видобуток вуглеводної сировини до 2046 року.

Організатором Венедіктова назвала Віктора Медведчука. Козак, за її словами, був залучений до цього процесу як фактично підлегла особа Медведчука. 

Ресурси «Глибокого» у грошовому еквіваленті складають понад 38 млрд грн.

Під час брифінгу оприлюднили аудіозаписи розмов, де обговорюються деталі перереєстрації київської фірми «Нові проєкти» у Росії та отримання нею договорів і ліцензій за російським законодавством.

За словами Баканова, експертизи підтвердили автентичність голосу Віктора Медведчука і його почерку.

Інший епізод кримінальної справи стосується передачі російським спецслужбам Федерації відомостей, що містять державну таємницю.

«Цей епізод стався у серпні 2020 року. Пан Медведчук направив Козаку, котрий тоді перебував на території Росії, секретні дані про розташування прихованого військового підрозділу Збройних сил України, його особовий склад, бойову підготовку. Інформація передбачалася для спецслужб Російської Федерації», — стверджує Іван Баканов.

Третій епізод правоохоронці пов’язують з проведенням підривної діяльності проти України. Зокрема це стосується розробки проєкту «Промінь», який Служба безпеки вважає антиукраїнським. 

«На перший погляд, ідеться про створення організації, яка тісно займатиметься українцями, котрі їдуть працювати та навчатися до Росію. Але справжня мета — створення інфраструктури впливу на користь РФ. А вже через механізми цього «Променю» — збір персональних даних українців, їх вербування, вплив на внутрішню політику нашої держави, пропаганда», — розповів Баканов.

Ірина Венедіктова також зазначила, що є й інші кримінальні провадження, в яких фігурує Медведчук.

СБУ наразі з'ясовує, де перебуває очільник політради «ОПЗЖ».  

«На сьогодні Козак — в Російській Федерації, на відпочинку, але не планує повертатися в Україну. Щодо Віктора Медведчука — встановлюється місцезнаходження, в'їхав 8 травня. Поки з України не виїжджав», — каже голова СБУ.

Письмові повідомлення про підозру обом нардепам скерували до останніх відомих місць проживання, а також до місця роботи — Верховної Ради.

Брифінг Ірини Венедіктової й Івана Баканова. Фото: gp.gov.ua

Керівництво «Опозиційної платформи — За життя» назвало дії правоохоронців «помстою і розправою» над Медведчуком.

«Обшуки, проведені вдома у Віктора Медведчука і у члена політради партії Тараса Козака, висування їм підозр, черговий обшук, проведений в офісі партії «Опозиційна платформа — За життя», є помстою і розправою над головою політради», — йдеться у заяві політичної сили.

В «ОПЗЖ» також запевнили, що партія продовжує активну політичну діяльність.


2 лютого президент Володимир Зеленський запровадив санкції щодо Тараса Козака та низки пов'язаних з ним компаній. Під блокування потрапили телеканали NewsOne, «112 Україна» та ZIK. Їхні представники назвали це «політичною розправою».

19 лютого Рада нацбезпеки та оборони ухвалила рішення щодо запровадження санкцій проти Віктора Медведчука, його дружини Оксани Марченко та інших осіб. Медведчук назвав рішення безпідставним, а його дружина заявила, що вступає в партію «ОПЗЖ». 

Фото на головній: «Опозиційна платформа — За життя»