Web Analytics

«Наполягаємо на створенні трибуналу», — Зеленський в Гаазі про російські злочини

Президент України Володимир Зеленський під час візиту до Королівства Нідерланди закликав міжнародну спільноту дати відповідь на агресію росії в Україні. 

«Звичайно, усім нам хочеться побачити в Гаазі іншого Володимира, який заслуговує, щоб саме тут, у столиці міжнародного права, прозвучав вирок щодо його злочинних дій. Упевнений: побачимо, коли переможемо. А ми переможемо, і не лише на полі бою, і не лише цю агресію», — сказав Зеленський. 

Він висловив упевненість, що українські суди забезпечать відповідальність за більшість злочинів російських окупантів і подякував Міжнародному кримінальному суду. 

«Але лише одна інституція здатна дати відповідь на первісний злочин – на злочин агресії. Трибунал! Не щось гібридне, що може закрити тему суто формально. Не щось компромісне, що дасть політикам змогу говорити, що справу нібито зроблено. А справжній, повноцінний трибунал. Справжня, повноцінна справедливість. І я дякую народу й лідерам Нідерландів, Прем'єр-міністру, уряду, парламенту за те, що ви з нами на цьому шляху», — заявив президент. 

Читайте також: Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Путіна

«Дякую, що саме тут, у Гаазі, працюватиме Міжнародний центр з кримінального переслідування за злочин агресії. Як і тут, у Гаазі, буде розміщено реєстр збитків від агресії. І це крок для створення компенсаційного механізму: збитки від агресії мають бути відшкодовані коштом активів самого агресора. І це теж покарання за війну, теж справедливість», — додав Зеленський. 

Фото: president.gov.ua

Глава держави навів статистику: тільки за квітень 2023 року в Україні зареєстрували 6139 воєнних злочинів, скоєних російськими окупантами. Загинули 207 цивільних, серед яких 11 дітей. 

«Ми маємо перетворити досвід Нюрнберзького процесу на дієве правило! Саме тому ми наполягаємо на створенні трибуналу. Коли буде традиція неминучого покарання за агресію, тоді буде й традиція гарантованої відсутності повторення агресії. Якщо прагнемо справжньої справедливості, маємо не шукати виправдань і не посилатися на недоліки чинного міжнародного права, а ухвалити сміливі рішення, які виправлять недоліки тих норм, які, на жаль, є в міжнародному праві. Саме так зробили творці Нюрнберга. Так маємо зробити й ми зараз», — заявив президент. 

До групи зі створення спеціального трибуналу долучилися вже 35 країн. Робота над створенням такого органу має відбуватися без будь-яких гібридних форматів, наголосив Зеленський.  

«Ми знаємо з 2014 року Мінські угоди — це був такий собі гібридний мир. Ми знаємо, до чого це призвело. Тому на будь-який гібридний мир, гібридний трибунал як розвиток цього Україна погоджуватися не хоче», — сказав президент.

Під час візиту до Нідерландів президент України відвідав базу Королівських військово-повітряних сил Нідерландів і зустрівся з військовими, які проходять там навчання, а також пораненими воїнами, які перебувають на реабілітації.