Web Analytics

На Харківщині третина шкіл зруйнована або пошкоджена — ХПГ

Від початку повномасштабного вторгнення правозахисники зафіксували понад 370 випадків пошкодження освітніх закладів — шкіл, дитсадків, вишів.

Про це повідомляє Харківська правозахисна група.

«У середньому на кожен день війни припадає одна зруйнована школа, дитячий садок чи інший об’єкт. У перші ж три місяці війни щодня руйнувалося щонайменше дві споруди», — зазначають у ХПГ.

Правозахисники зафіксували вже 374 випадки пошкодження. Були й інші злочини: захоплення російськими військовими навчальних закладів — як-то їхня невдала спроба закріпитися у харківській школі №134 на початку вторгнення, або базування в них — як у селі Василенкове.

Загалом найбільше злочинів, пов’язаних із закладами освіти, правозахисники зафіксували в Харкові (172), Харківському (63) та Ізюмському районах (55).

Інфографіка: ХПГ  

Інфографіка: ХПГ

За даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти, на Харківщині 818 шкіл. Повністю зруйновані чи пошкоджені приблизно 30% із них.

Під російським вогнем були й дитячі садки, університети, спорткомплекси вишів, Харківська державна наукова бібліотека імені Короленка, а також територія Харківського фізико-технічного інституту, де знаходиться дослідна ядерна установка «Джерело нейтронів».

«Оскільки університети розташовані переважно в обласному центрі, який росіянам не вдалося захопити, в усіх задокументованих епізодах будівлі університетів потерпали від артобстрілів та ракетних ударів», — зазначають у ХПГ.

Фото: ХПГ

Водночас Харківська обладміністрація надала правозахисникам такі дані (на 24 травня):

  • дитсадки — 19 зруйновано, 246 пошкоджено;

  • школи — 45 зруйновано, 290 пошкоджено;

  • університети — 22 пошкоджено.

Фото: ХПГ

«Руйнування закладів освіти, особливо у провінції, є особливо болючим для місцевих жителів: вони втратили можливість навчати дітей неподалік — у школі чи садочку, реконструкція якого могла бути найбільшим джерелом витрат громади в один із попередніх років», — йдеться у повідомленні ХПГ.

Правозахисники нагадують, що школи та інші освітні й наукові установи є «захищеними» об’єктами у міжнародному гуманітарному праві. Умисна атака на такі об’єкти за умови, що вони не були військовою ціллю, є воєнним злочином.


Харківська міськрада розраховує розпочати з 1 вересня комбіноване навчання у школах. Для облаштування укриттів виділили додаткові кошти з міського бюджету — 47 млн грн.

Читайте також: «Потрібен постійний міжнародний трибунал», — Євген Захаров