Web Analytics

«Людям — низький уклін»: як жителі Котлярів прибирають наслідки російського удару

У селі Котляри Безлюдівської громади під Харковом прибирають наслідки російського ракетного удару 22 квітня. У будинках поруч з місцем вибуху значно пошкоджені дахи. Ніхто з жителів, за даними місцевої влади, не дістав поранень і не відселився. Люди наводять лад на подвір’ях і сподіваються на підтримку матеріалами, щоб відновити житло.

Дістали живим собаку після двох діб 

Російська ракета розірвалася на подвір’ї родини Котлярів. У двох їхніх будинках мешкають четверо людей, розповідає Віра Котляр

Російська окупаційна армія обстріляла Харків та Котляри після 22:00 22 квітня 2023 року

«Нас четверо на цій території, ми з чоловіком, поруч — батьківська хата. Я сиділа на кухні в куточку, мене накрило землею, квіти стояли, притрусило землею і уламками скла. Двері вирвало. Повертаюся — горить усе, не розумію, де я? Син вибіг, каже, гаражі горять. Паркан відлетів на подвір’я навпроти», — розповіла Віра.   

Віра Котляр під час ракетного удару була на кухні

«Поруч сусіди — бабуся, дідусь, донька, син і двоє малят. Я так за них переживала! Воно ж темно, коли «пожарка» приїхала, посвітила — глянула на сусідську хату, а там двоє малят. Слава Богу, їх якось захистило, вони були з іншого боку, в кухні. Добре, що їхня машина цілою залишилася», — говорить Віра.  

У будинку сусідів зірвало дах

Чотири легкові машини у дворі Котлярів згоріли.

На ділянці Котлярів — два житлових будинки, серед знищених автівок — «Жигулі», «Москвич» і вироблений за часів НДР «Трабант» Все, що було у дворі, — потрощенеЖителі Котлярів намагаються віднайти на руїнах уцілілі речі

Загинули двоє кролів, одна кролиця контужена. 

«Вона має привести кролят, але сидить ніяка. Кроля розірвало, другу кролицю завалило», — каже Віра Котляр.  

За дві доби після обстрілу з-під руїн дістали живим собаку.  

«Сьогодні рятували собаку. У нас двоє їх, брати — це Кексик, а то білий Зефірчик. Чого так назвали? Я сама кондитер, і собачки «кондитерські». Зефірчика шукали дві доби. У нас є зливна яма. Коли вибухнуло, люк луснув, було відкрито. Ми нічого не бачили. Коли рятувальники приїхали, закрили люк. І всі уламки у дворі зносили на ту яму. А коли сьогодні трактор все згріб, хлопці туди зазирнули — собака стоїть і труситься. Забрали у ветклініку, сказали, він може бути контуженим», — продовжує Віра.

Кексика не зачепило, його брат Зефір — у ветлікарні

Після обстрілу шукали двох котів та двох кішок. 

«Маруська, Бантик, Рижик і Риська. Думали, вже їх немає, а вони прийшли вночі», — розповіла Віра.  

Котляри, крім собак і котів, тримають кролів. Від удару двоє з них загинули

Родина не планує виїжджати, каже Віра: «Тут нам є де переночувати, газ дали. Слава Богу, є світло. Дах дуже пошкоджений. Чоловік сьогодні лазив, сказав, що там все треба зносити, а так — вікна вибиті, дверей немає. Сараї треба зносити».  

Місцеві жителі допомогають родині Котлярів прибрати у дворі

Після обстрілу жителі села прийшли на допомогу. У неділю, за словами Віри, тут було пів сотні людей. 

«Вчора у нас людей п’ятдесят було! І з сусідніх вулиць прийшли. Як мурашник! Дивлюсь, і на даху бігають. Воду везуть з сусідньої вулиці. У мене серце просто… А дітвора, рочків по 9-10, шифер носили», — розповідає Віра Котляр. 

Сміття вивозять технікою Безлюдівської громади

Благодійники привезли матеріал, щоб тимчасово захистити дахи від дощів.

Пам'ятає нацистів, постраждав від росіян

За підтримку вдячний місцевим жителям 85-річний Віктор Котляр: «Низький уклін їм усім! Ніхто нікого не кликав! Люди справжні прийшли. Як вам сказати? Я на висоті!»  

Будинок Віктора Котляра залишився без даху

Після початку повномасштабного російського вторгнення пан Віктор заклав вікна у будинку залізом і цеглою. Коли ракета вибухнула, його конструкція частково витримала удар. 

«Чому я зробив це? Тому що ліжка стоять навпроти цих вікон. І я розумів, що війна є війна. Я захистив себе, виходить, що врятував себе — та й все, — говорить Котляр. — Почав розбирати — перший шар цегли пробило, а другий не пробило». 

У момент удару Віктор Котляр читав у кімнаті книжку. Він вдячний усім, хто прийшов на допомогу сім'ї

Того вечора пан Віктор деякий час не міг вимовити ні слова: «Була швидка, піднявся тиск, розмовляти не можу, у роті пересохло. Стрес такий! Я людина віруюча, для мене ці обстріли — несумісне з жодними рамками. Виходить, найнебезпечніший звір на Землі — це людина».

«Коли була окупація Харкова, мені було років п’ять. Ще німців пам’ятаю. Куди я переїжджатиму? Відбудуємо, у мене родичі, надія на них. І, може, сільрада допоможе — на дах, вікна, паркан», — продовжує пан Віктор.  

Віктор Котляр був маленьким, коли нацисти окупували Харків

«А ще прізвище — «Котляр», село Котляри, як я можу переїжджати?» — розмірковує він.

— Це корінь, це кров цієї землі, — додає племінник Віктора Котляра. 

Паркан навколо будинку Котлярів прикрашений малюнками

Вдруге під ракетним обстрілом

Село Котляри вдруге потрапляє під російський ракетний удар. Внаслідок обстрілу з боку Бєлгорода 8 грудня 2022 року смертельних поранень дістав 40-річний чоловік. Нині у громаді збирають інформацію про наслідки обстрілу 22 квітня. За словами старости Котлярівського старостинського округу Антоніни Пеженко, пошкоджені 12 будинків, сім з них — значно.

Навколо будинка Котлярів — інші пошкоджені російським ударом 22 квітня приватні будинкиМешканцям пошкоджених будинків потрібен шифер або профнастилПаркан від будинку Котлярів знайшли біля цього будинку навпротиОдна з пошкоджених хат у селі КотляриВ оселях навколо епіцентру вибуху повибивало вікна, зруйнувало паркани і дахи

З питанням про відселення до старости ніхто не звертався.