Web Analytics

Харківська міськрада переглянула ставки орендної плати за землю: що зміниться

Депутати Харківської міськради схвалили зменшення ставок орендної плати на землю. Нові норми набудуть чинності 1 cічня 2022 року.

Рішення щодо орендних ставок розглядали під час позачергової сесії Харківської міськради 30 червня. Депутатам запропонували внести зміни до Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в Харкові.

Передбачалися такі новації:

  • запровадження нової формули розрахунку орендної плати;
  • запровадження нових ставок орендної плати;
  • «земельна амністія» при приведенні договорів оренди землі до актуальної нормативно-грошової оцінки міських земель.

Як розповів директор Департаменту територіального контролю і земельних відносин Олексій Калина, з 2022 року орендарі сплачуватимуть не 8% орендної плати за землю, а менше — знижка різниться для окремих видів бізнесу. Ті, хто орендує землю під заклади громадського харчування, побутового обслуговування та готелі, платитимуть 3%, об’єкти освіти — 1,5%, малі архітектурні форми (крім тих, де торгують підакцизними товарами) — 5%, ринки — 6% тощо.

Водночас для грального бізнесу ставку збільшують до 12%.

Інфографіка: пресслужба Харківської міськради

Щодо земельної амністії Калина пояснив, що з 1 січня 2020 року змінилася нормативно-грошова оцінка 1 кв. м землі. Деякі орендарі, які уклали договори раніше, вже зобов'язані платити по-новому, але ще не роблять цього. Для плавного переходу до нових ставок пропонують розрахунок за так званим коефіцієнтом адаптації протягом п'яти років.

Орендна плата також залежатиме від розміру земельної ділянки та терміну дії договору.

«Це дозволить, по-перше, зменшити розмір орендної плати для значної кількості землекористувачів: зміни становитимуть від 25 до 46%. По-друге — поступово привести існуючі договори оренди до актуальної нормативно-грошової оцінки», — зазначив Калина.

Олексій Калина. Фото: city.kharkov.ua

Депутат «Блоку Світличної «Разом» Ігор Черняк зазначив, що, на його думку, проєкт містить «корупційні моменти».

«З одного боку він дійсно допомагає бізнесу, є позитивні моменти. Але проблема в тому, що зберігається багато корупційних моментів, є багато «схематозу». Є така штука, як дисконт за термін дії договору оренди, вони у нас складають від 0 до 40%. Умовно кажучи, хтось може отримати знижку від міськради на 40%. Для цього не потрібно створювати робочі місця, платити податки, вести бізнес. Ти маєш договір на 26 років? От тобі 40% знижки!» — заявив він.

У фракції «Європейська солідарність» наголосили, що підтримують зменшення фінансового навантаження на підприємців, чий бізнес постраждав внаслідок карантину. Водночас, зазначив депутат «ЄС» Артем Ревчук, доречним було б знизити ставку до 1% на три роки для закладів громадського харчування, ринків і промисловості. Також, наголосив він, важливо зберегти баланс між знижками та надходженнями до міського бюджету.

Представники «Опозиційної платформи — За життя» та «Слуги народу» також в цілому підтримали проєкт.

Проти висловилися лише депутати від «Партії Шарія». Представник політсили Сергій Сирота зауважив, що не бачить прогнозів щодо втрат бюджету та вигоди для споживачів.

«Я не розумію — бюджет втратить чи заробить? Підтримую колег практично з усіх фракцій — ми залишаємо місце для зловживань», — заявив депутат.

За словами секретаря Харківської міськради Ігоря Терехова, зниження ставок має землю полегшити фінансове навантаження на підприємців.

«Ми не маємо забувати про дохідну частину бюджету, щоб були кошти на фінансування медицини і житлово-комунального господарства, на будівництво доріг, на зарплату бюджетникам. Тому ми все прорахували, і в умовах пандемії свідомо йдемо на зниження орендних ставок... Ми розуміємо, що коронавірус вдарив і по бюджету міста, і по кожній людині окремо», — прокоментував Терехов.

Під час голосування проєкт підтримали 58 обранців, семеро були проти.

Планується, що нові ставки набудуть чинності з 1 січня 2022 року.