Web Analytics

Генсек ООН закликав Росію вивести військових із Запорізької АЕС

Безпекова ситуація на захопленій військами РФ Запорізькій атомній станції погіршилася. МАГАТЕ наполягає на терміновій перевірці, а генсек ООН Антоніу Гутерреш закликає Росію вивести своїх військових з АЕС.

Від початку серпня російські війська активно обстрілюють Запорізьку АЕС та місто Енергодар, де вона розташована. Як повідомляли в НАК «Енергоатом», були влучання у промисловий майданчик станції, високовольтну лінію зв’язку, біля одного з енергоблоків, де розташований ядерний реактор.

«Рашисти серйозно пошкодили азотно-кисневу станцію та об'єднаний допоміжний корпус. Є ризики витоку водню та розпилення радіоактивних речовин», — казали у компанії 5 серпня.

Наступного дня снаряди влучили у сховище відпрацьованого ядерного палива, зазнали пошкоджень датчики радіаційного моніторингу.

Фото: Telegram/НАК «Енергоатом»

РФ звинуватила в обстрілах Україну та зажадала скликати Раду безпеки ООН, щоб обсудити ситуацію на ЗАЕС. Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк назвав це «дешевою виставою».

«Росія захоплює найбільшу АЕС Європи, бере в заручники персонал, мінує стіни, зберігає зброю в цехах, обстрілює зі станції міста. Але «провокує катастрофу Україна»? Кремль хоче ініціювати чергову дешеву виставу в стінах ООН, але забуває: світ не працює за правилами російського телебачення», — писав він у Twitter.

11 серпня, у день засідання Радбезу, було чотири влучання у станцію та територію навкруги.

«Зафіксовано п’ять «прильотів» у районі комендатури станції — безпосередньо поруч із дільницею зварки та сховищем джерел випромінювання. На невеличкій ділянці зайнялася трава, але, на щастя, ніхто не постраждав. Однак ворог на цьому не зупинився. Ще п’ять «прильотів» сталися в районі пожежної частини, яка розташована неподалік від ЗАЕС», — розповіли в «Енергоатомі».

Під час засідання Ради безпеки генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Гроссі заявив, що ситуація на Запорізькій АЕС останнім часом стрімко погіршилася, і потрібен терміновий візит технічної місії МАГАТЕ «для об'єктивної оцінки об'єкта та ядерної безпеки».

«Час має вирішальне значення. Тому я пропоную  провести цю місію якнайшвидше», — сказав Гроссі.

За його словами, це дозволить вжити термінові заходи безпеки, перевіривши стан реакторів і запаси ядерних матеріалів, зокрема сховище свіжого та відпрацьованого палива.

Фото: iaea.org

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш закликав Росію вивести військових зі станції та припинити там бойові дії.

«Я закликаю збройні сили Російської Федерації та України негайно припинити будь-які військові дії в безпосередній близькості від заводу та не завдавати ударів по його об’єктах чи околицях», — мовиться у заяві Гутерреша.

«Об’єкт не можна використовувати як частину будь-якої військової операції. Натомість потрібна термінова домовленість на технічному рівні щодо безпечного периметра демілітаризації, щоб забезпечити безпеку території», — додав він.

Гутерреш наголосив, що ООН «продовжує повністю підтримувати важливу роботу МАГАТЕ» та закликав надати представникам агентства «негайний, безпечний і безперешкодний доступ».

Коментуючи ситуацію навколо ЗАЕС, президент Володимир Зеленський заявив, що Росія «перейшла до відвертого ядерного шантажу».

«Те, що відбувається зараз навколо Запорізької АЕС — це один з найбільших злочинів держави-терориста. Сьогодні зафіксовані чергові прильоти російських снарядів по території станції, в безпосередній близькості від обʼєктів АЕС», — сказав він у відеозверненні увечері 11 серпня.

Глава держави додав, що РФ «вкотре пробила дно у світовій історії тероризму».

«Ніхто більше не використовував атомну станцію так очевидно для погроз усьому світу та для висування якихось умов. І абсолютно всі у світі мають реагувати негайно, щоб вигнати окупантів з території Запорізької атомної станції. Це глобальний інтерес, а не просто українська потреба. Наголошуємо на цьому на всіх рівнях – від Ради Безпеки ООН до контактів між державами», — переконаний Зеленський.

Президент наголосив, що лише повний відхід військ РФ з території ЗАЕС і поновлення повноцінного контролю України над ситуацією навколо станції гарантують відновлення атомної безпеки для всієї Європи.


Війська РФ захопили Запорізьку АЕС на початку березня та досі її контролюють. За інформацією «Енергоатому», окупанти розмістили на території станції зброю, вибухівку та техніку. У компанії також заявляли, що російські військові тиснуть на працівників АЕС.