Web Analytics

Експертна комісія при Мінкульті розглянула питання щодо пам'ятника Жукову у Харкові

Експертна комісія Міністерства культури України не рекомендувала включати харківський пам'ятник Жукову до Державного реєстру нерухомих пам'яток через закон про декомунізацію. 

Про це стало відомо з листа Мінкультури, надісланого у відповідь на запит Вадима Позднякова, керівника громадської організації «Світанок».  

«Листом від 18.02.2019 №02-34/620 [...] Мінкультури отримало облікову документацію на пам'ятку історії місцевого значення «Пам'ятник Г. К. Жукову» на проспекті Петра Григоренка, 15 у м. Харкові, яка була розглянута на засіданні Експертної комісії з розгляду питань занесенння об'єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України від 19.05.2019 року, де прийнято рішення не рекомендувати зазначений об'єкт для занесенння до Реєстру у зв'язку з тим, що вказаний пам'ятник потрапляє під дію Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) режимів та заборони пропаганди їхньої символіки», — йдеться у листі. 


Раніше у Мінкультури пояснювали, що пам’ятник Жукову перебуває на обліку «відповідно до законодавства, яке діяло до набрання чинності Закону України «Про охорону культурної спадщини» […], і відповідно до статті 1 Закону України «Про охорону культурної спадщини» є пам’яткою до вирішення питання про включення (невключення) об’єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам’яток України».

Начальник управління культури і туризму Харківської облдержадміністрації Олег Яцина роз'яснював, що пам'ятник охороняється державою як пам'ятка історії та монументального мистецтва. Управління культури і туризму ХОДА у 2019 році зверталося до міністерства. Після того, як Експертна комісія при Мінкульті розглядає питання, міністр культури виносить розпорядження. Станом на сьогодні на сайті Мінкульту розпорядження щодо харківського пам'ятника Жукову немає. 

Пам'ятник Жукову у Харкові повалили 2 червня. 11 липня його встановили на місце. Харківській міській голова Геннадій Кернес сказав, що його відновили за благодійні кошти та пообіцяв, що якщо знесуть знов, його так само відновлять. 

У міськраді вважають, що пам'ятник Жукову, як і проспект, не підпадає під декомунізацію, оскільки Жуков брав участь у звільненні України від нацистських загарбників. «Я розумію, що якщо ми живемо у цивілізованому суспільстві, то, напевне, суд має приймати якісь рішення, що стосується, стояти бюсту чи не стояти», — коментував Кернес 11 липня.