Диспансер в облозі: як ліквідатори повстали за Чорнобильську лікарню

Натовп, що перешкоджає в'їзду швидкої допомоги з тяжкохворим пацієнтом — такі кадри з Харкова 22 червня покажуть на центральних каналах. 

Що сталося

Харківський обласний диспансер радіаційного захисту за рішенням Департаменту охорони здоров'я 22 червня почав приймати пацієнтів з обласної інфекційної лікарні.

Інфекційна давно про це просила — три місяці вона працює на межі можливостей. В реанімації, спочатку розрахованій на 6, а тепер на 12 пацієнтів, сьогодні було 13 людей. Довелося облаштовувати додаткове ліжко, розповіла радниця голови Харківської облдержадміністрації Наталія Попова.

За її інформацією, для переведення пацієнта з відділення інтенсивної терапії до диспансеру радіаційного захисту обирали найбільш стабільного. І ним виявився чорнобилець, підтвердив директор інфекційної лікарні Павло Нартов.

«Будь-хто, аби не до Чорнобильської лікарні»

Чорнобильці зібралися під стінами диспансеру вже о 8 ранку. З ліжок повставали й госпіталізовані під час хвилі нещодавніх протестів.

Поліція скерувала на місце подій підкріплення. Вздовж вулиці Новгородської вишукувалися поліцейські мікроавтобуси.

Чорнобильці не відступили — захищаючи в'їзд до лікарні грудьми, встали перед машиною швидкої. Поліцейські пішли в контрнаступ — зняли ворота й відтіснили натовп.

Під час сутичок постраждали двоє правоохоронців — поліція відкрила провадження за трьома статтями: погроза або насильство щодо працівника правоохоронного органу, блокування транспорту, хуліганство. На застосування сили скаржилися і чорнобильці — однак, офіційних заяв до правоохоронних органів з їх боку не було.

Швидка з медиками у захисних костюмах протиснулася до входу лікарні. Пацієнта на вентиляції легень несли на руках під невдоволені вигуки протестувальників. 

Які аргументи наводять чорнобильці

Учасники протесту обурюються, що медзаклад внесли до опорних без погоджень з ними. Чорнобильці звикли вважати лікарню своєю і звернулися із невдоволенням до обладміністрації. Чиновники обіцяли донести бажання нагору, але відповіді не отримали, розповідає один з лідерів організацій чорнобильців Анатолій Губарев.

На думку протестувальників, приміщення диспансеру не пристосовані для прийому хворих на СOVID. Учасники акції розповідають журналістам про паркет і шпалери в кімнатах, які начебто «неможливо продезінфікувати».

Серед аргументів — відсутність належної ізоляції, недостатність медиків, розташування у центрі міста і взагалі дискримінація чорнобильців. «Ми для них відпрацьований матеріал», — щоразу виникає у розмовах.

Вони згадують, як рятували країну після аварії на ЧАЕС і не ховають образи на владу.

«Наше життя, на яких вагах вимірюється? Хворих на коронавірус? Так, їх потрібно лікувати. І наше життя — чорнобильське, які у 1986 році врятували не тільки Україну, колишній Радянський Союз, а й Європу від чорнобильської чуми», — кричав у натовп один з чорнобильців Віктор Жигаєв, притримуючи вставну щелепу.

Як відповідає влада

Заступнику директора Департаменту охорони здоров'я Геннадію Бондарчуку сховатися від журналістів і учасників протесту не вдалося. Він розповів, що диспансер приймає хворих на долікування після двох негативних ПЛР-тестів на СOVID (директор інфекційної лікарні Павло Нартов повідомив, йдеться саме про хворих) і спростував усі аргументи чорнобильців щодо невідповідності диспансеру санітарним вимогам.

«Всі необхідні заходи, які потрібно вжити для дезінфекції приміщень, будуть додержані й будуть проведені у відповідності до чинного законодавства, у відповідності до існуючих нормативів», — сказав Бондарчук.

— Скажіть, що, китайці дурніші за інших? — спитала в чиновника одна з учасниць протесту, на думку якої мають підключати окремо побудовані медзаклади.

Інший чорнобилець пропонував розміщувати хворих на стадіоні.

«Якщо буде необхідність, спортивні комплекси так само будуть задіяні», — відповів Бондарчук.

Так не можна зробити, щоб нашу лікарню залишили у спокої?

«Краще лежати на стадіоні, ніж у лікувальному закладі? Все «правильно» ви думаєте! Ви поділяєте людей на дві категорії: ви і усі інші», — відрізав заступник директора департаменту. 

Під час протестів до медзакладу перевели чотирьох пацієнтів. Окрім хворого на вентиляції легень, були літні люди, які могли йти, але під руку із медиками.

Натовп їх бачив і не припиняв ґвалт. 

Директорка медзакладу Ірина Пирогова на вулицю не виходила. Близько 18:00 телефоном розповіла, що переведених пацієнтів вже шестеро. Годину потому директор інфекційної лікарні Павло Нартов сказав, що переведених більше шести, але скільки саме, уточнити не зміг.

Пирогова також підтвердила, що госпіталізованих чорнобильців літнього віку попросили виписатися. 

Чому все не так просто

Лідери чорнобильців спохватилися запізно: те, що лікарня є опорною, було відомо ще в березні. За позабюджетні кошти у медзакладі встигли прокласти кисневі траси. Їх у півтора рази більше, ніж в інфекційній лікарні. Спротив після цього виглядає щонайменше дивно. В обладміністрації ж натякають на політичний підтекст, публічно не повідомляючи з якого боку. 

Не виключено, що чорнобильців використовують. Втім, серед протестувальників були люди із конкретними проблемами. Вони ділилися власним досвідом лікування в інших медзакладах: дехто за період карантину заплатив за «безкоштовне лікування» по кілька тисяч гривень в інших лікарнях.

Анатолій Губарев розповів історію чорнобильця з Богодухівського району, якому через карантин двічі відмовили у лікуванні: з диспансеру направили до районної лікарні, яка теж виявилася опорною.

Чорнобильцям забезпечать безкоштовне лікування в будь-яких медзакладах, запевняє заступник профільного департаменту Геннадій Бондарчук. Це також гарантують у Національній службі здоров'я України і керівництві Харківської ОДА.

Заступник голови ОДА Тарас Пастух нагадує чорнобильцям про те, що лікарня не їхня власність, а фінансується за кошти всієї громади області.

«Це кошти, які сплачують в бюджет усі мешканці регіону. Фактично саме вони утримують заклад, тому вони мають право, коли виникає кризова ситуація, також скористатися закладом, який фінансують», — прокоментував Пастух.

Голова Харківської ОДА Олексій Кучер запропонував окрему людину для скарг.

«Яка вам необхідна медична допомога — ми все вирішимо. При цьому я закріплю окрему людину, якій можна буде повідомляти про випадки необхідності госпіталізації таких людей. У разі якщо когось буде госпіталізовано до іншої лікарні, і там вимагатимуть кошти за лікування, ви також будете повідомляти це цій особі. Таким чином ми врегулюємо це питання», — сказав Кучер. 

Чи могло бути по-іншому

Чорнобильці не вірять чиновникам. І тепер у них є на це більше підстав. Під час однієї зустрічі заступник голови Харківської ОДА Олександр Скакун запевняв, що до вимог протестувальників дослухаються. Виходить, що даремно давав надію.

Швидкі з інфекційної лікарні до диспансеру прибули, коли керівники чорнобильських організацій зустрічалися з головою ОДА Олексієм Кучером. Навряд чи це був збіг.

Штучність і політичний підтекст, про що натякають в ОДА, — лише частина конфлікту. Решті проблеми в обладміністрації уваги не надають — так само було в історії з інфекційною лікарнею. Вчасне публічне роз'яснення своїх дій та їх наслідків для конкретних людей як мінімум знизили б напруження.

Чи все належне зробили представники влади, щоб не допустити спротиву? Чи достатньо чітко відповідали на питання чорнобильців — не стільки їх лідерів, скільки народу в натовпі, які розповідають журналістам про шпалери та паркет? Представник профільного департаменту фактично відмахувався від розлючених людей — тоді, коли вже було пізно. 

Та навіть усе вищезгадане не виправдовує перешкоджання проїзду швидких — картинки з Харкова, яку 22 червня покажуть на центральних каналах. 


Обласна інфекційно

Якщо Ви виявили помилку у тексті — виділіть її курсором та натисніть "Ctrl + Enter". Дякуємо Вам за уважність та ввічливість.
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке автору, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Вы также можете отправить свой комментарий.