Дебати в одні ворота: про що говорив Порошенко на «Олімпійському»

Президент України Петро Порошенко відповів на питання журналістів на НСК «Олімпійський». Володимир Зеленський не прийшов. 

Всі фото: president.gov.ua

Заявлений чинним главою держави формат «Дебати» не відбувся. Кандидат в Президенти України Петро Порошенко один спілкувався із журналістами — за його словами, всього їх було більше 200, за 45 хвилин відповісти встиг на питання десятьох. Модерував захід журналіст, глава правління «Громадського радіо» Андрій Куликов. 

Про досягнення

У вступному слові, яке тривало п’ять хвилин, Петро Порошенко розповів, що, на його думку, вдалося зробити під час його каденції в умовах кризи: «зберегли і збудували єдність, підписали Угоду про асоціацію з ЄС, започаткували і запустили зону вільної торгівлі з ЄС, провели реформу державних закупівель, забезпечили функціонування прозого ринку енергоносіїв, отримали незалежність від газової голки, запустили декомунізацію, процеси гармонізації законодавства з ЄС, стали самостійною державою зі своєю армією, робимо кроки в започаткуванні важливих реформ». 

Про роботу над помилками: «Не існує рецептів на всі випадки життя»

«Я дійсно дуже ретельно проаналізував результати виборів. Твердо переконаний, що висновки, які були зроблені, стосуються і кадрової політики. З одного боку не помиляється той, хто нічого не робить. З іншого боку, я хочу сказати, що з 2014 року ми робили надзвичайно рішучі кроки. І запропонували хедхантінговим агентствам запросити до нас всіх, в тому числі іноземців. Я не можу сказати, що ця практика повністю себе виправдала. Це не означає, що ми маємо закрити це, але це означає, що не існує рецептів на всі випадки життя. Але точно я наголошую, що під час своєї другої каденції в основному місце в нашій команді, урядовій, команді президента, точно повинні отримають люди, які мають декілька характеристик: це мають бути молоді люди, люди, які дуже добре себе проявили в програмі децентралізації, лідери ОТГ, які вміють побудувати ефективний діалог, мають підтримку громад, довіру громади». 

Про рекламу з російським президентом: «Це не знак рівності між Путіним і Зеленським»

«Я аж ніяк не казав, не кажу і не буду казати про знак рівності між Путіним і Зеленським, це не так! Це не так. Я лише хочу нагадати слова Путіна, що для нього будь-який президент України, крім Порошенка — це є його мрія. Тому Україна потребує сильного, досвідченого, рішучого президента, президента, який має довіру народу, яку він здобув на президентських виборах. Тому що Путін зараз навмисно підвисив питання і звільнення наших заручників, і звільнення наших військових. Чого він чекає? Однієї речі. Виборів. Прагне: дай Боже, щоб змінився Порошенко. Ці борди стверджують лише про одне: ми не дамо пану Путіну шансів на його успіх. Все». 

Про виборчий процес: «Немає більш зацікавленої в чесних виборах людини ніж Порошенко»

«Моя позиція: не можна на сьогоднішній день ніякими кроками і технологіями зірвати кворуми і зірвати голосування. Це ні в кого не вийде. Законодавство саме передбачає, що якщо, не дай Боже, в [дільничній] комісії немає кворуму, окружна комісія одразу ж приймає рішення, змінює кворум, і комісія продовжує роботу. Якщо хтось хоче запропонувати будь-який інший сценарій, робити теорію змови, я вам говорю: немає більше зацікавленої людини в проведенні чесних виборів ніж президент Порошенко...  Друзі, запросіть найбільшу кількість іноземних спостерігачів. Якщо хочете, щоб вони були на кожній дільниці, прошу дуже! Правоохоронні органи, місцева влада, ті, хто має до сфер своєї компетенції забезпечити сприяння забезпеченню прозорому виборчому процесу, це є ваша безпосередня відповідальність». 

Про можливу співпрацю в разі перемоги Зеленського і парламентські вибори

«До майбутнього парламента треба дожити. Я думаю, що парламентарі, майбутні члени парламенту, визначаться тоді, коли вони щось почують від пана Зеленського... Як він баче європейську інтеграцію, євроатлантичну інтеграцію, перші напрямки реформ, продовження курсу реформ президента Порошенка, якщо, не дай Боже, він буде обраний, але це буде вибір українського народу, я його буду шанувати. Будь-який вибір. Чому? Бо ми є демократична держава. І з цього приводу уже немає ніякого сумніву.

Мене, наприклад, непокоїть, що зараз ми маємо зупинити європейську і євроатлантичну інтеграцію, щоб знову піти на референдум. Народ визначився. Народ зараз має більше половини підтримки НАТО і майже дві тритини підтримки ЄС. Я вважаю, що це (позиція Зеленського щодо референдуму — ред.) свідоме відтягування нашої дороги повернення нашого народу до родини європейських народів. І хочу повідомити, що референдум все рівно буде. І президент не проти референдуму. Але буде тоді, коли ми поставимо питання предметно: бо вступ до ЄС неможливий без референдуму! Якщо хтось цього не знав.

Спочатку подається application, заявка на вступ, тоді, коли ми відповідаємо критеріям, а референдум проводиться не з питання йти чи не йти, народ визначився, я ще раз хочу сказати! І не треба його затягувати в манівці, бо це путінський сценарій! А запитання на референдумі буде, а чи готовий український народ делегувати частину повноважень наднаціональному органу, як це зробили 27 чи 28, в залежності від результатів Brexit, членів Європейськоого Союзу. Бо країна, будучи членом ЄС, делегує частину повноважень. Але я хочу наголосити, членство України в ЄС — це не послаблення суверенітету, а, навпаки, посилення, гарантії незалежності нашої держави і, на моє тверде переконання, я не маю жодного сумніву, що український народ під час того референдуму проголосує».

Про чорний піар проти Зеленського і аналізи

«Щодо можливих звинувачень у наркозалежності: я казав про це три рази, кажу четвертий раз. Я не маю жодних доказів, які би підтверджували, що Зеленський наркоман. І тому ніколи, підкреслюю, його так не називав. Я тричі це підкреслюю, бо я дуже відповідально ставлюся до заяв. Друга позиція: ви пам'ятаєте ролик, який точно не я виготовив, а знімався там Володимир Зеленський, де він бігав по цьому стадіону і сказав, що саме тут, в будь-який час ми чекаємо вас на дебати за участі народу. Всього народу, а не лише прихильників. Народ прийшов, різний, у нас демократична країна. Я не чув те, що ви кажете, що вони вигукують («Зеля!», «Вова, виходь!» — ред.), але в демократичній країні можна вигукувати все що завгодно.

Можу більше сказати, 80% вигуків і негативної інформації в ЗМІ стосувалася Петра Порошенка. 20% — інших кандидатів. Чи щасливий я від цього? Ні. Чи була ця правдива інформація? В більшості своїй — ні. Але чи маємо ми тут зараз згортати свободу слова? Ні. Бо це є ознака демократичної країни.

Не я, а в своєму ролику пан Зеленський сказав, що ми маємо перед дебатами здати тести. Я був здивований, чесно кажучи, я не зрозумів, а чому саме? З якого перепугу терміново мають всі бігти здавати тести. Думаю, може, є якась інформація. Ну прийду здам. Куди я прийшов — а іншого місця нема — на стадіон. Кому здам? Хто хоче, нехай бере. Мені нема чого ховати. І потім почалися детективні історії: тому здам, тому не здам, з датами. Мені це не цікаво. Я кажу наступне: чи залишилися у нас питання по здачі тестів? Залишились. Але все — крапку поставимо і припинимо цю дискусію. Додаткової інформації ми не подамо. Хто має очі, побачить. Хто має вуха, той почув, побачив і зрозумів. Все.

І щодо виготовлення роликів: я не хочу мірятися роликами, я категоричний противник віртуальної кампанії. І для того, щоб народна творчість того чи іншого кандидата, чи незалежних креативних агенцій поубавила свій пил, є єдиний інструмент — дебати (б'є рукою по підставці, де мав стояти Зеленський — ред.). Прийди, розкажи, дай відповідь, і все закінчиться. Якщо ти ховаєшся, мені це не просто як президенту, як громадянину, не подобається, президент має бути реальний, а не віртуальний. Я хочу знати, як країна буде захищена. І я це, на жаль, побачити не можу».

Про дебати на Суспільному 19-го квітня: «Стадіон, так стадіон» закінчився»

«Є така молитва Фейхтвангера: Господи, дай мені сили зробити те, що я можу зробити, душевний спокій перенести, що я не можу зробити, і розум відрізнити перше від другого. 

Я зроблю все, щоб дебати відбулися. Єдине, на що я не піду — я не піду на порушення закону. Бо закон передбачає: кандидати беруть, а не можуть брати участь в дебатах, які мають пройти 19 числа на Суспільному телебаченні. Я зараз наголошую, що я буду дотримуватися закону, і вважаю, що кандидати, як законослухняні громадяни, о 20 годині 19 числа будуть на Суспільному... 

Якщо він сьогодні не прийде, а ще залишилося 10 хвилин, як ми домовилися, шановний Володимире Олександровичу, завтра мене запросили, так само, як і вас, в ефір ICTV, «Свобода слова», уточніть, мені здається, це 22 або 22.30. Завтра, шановний Володимире Олександровичу, я буду там, вас запросили. Не бійтеся, дебати це не страшно, ми маємо..., я не хочу зверхньо ставитися, це є надзвичайно відповідальна дія. Якщо ви сьогоді, не дай Боже, не встигнете, доїжджайте завтра. Якщо і завтра не вийде, я і післязавтра вас запрошую, на дебати. У вас буде можливість не уникнути, а прийти і розповісти громадянам Українам свої плани, свою програму. Відсидітись, я думаю, що не повинно вдатися...

Наголошую, що не йдеться «по формі», бо «стадіон, так стадіон» закінчився. Я прийшов, тебе нема...». 

Про команду, голів ОДА і звільнення Семочка

«Відповідно до Конституції, всі голови державних адміністрацій по закону ідуть у відставку одразу ж після завершення виборчого процесу, обрання нового президента. Причому незалежно від того, хто переможе. Коли я говорю, що це є основні кадрові можливості президента, мова йде в першу чергу про це. Коли ми говоримо про МВС, Міноборони — у нас парламентсько-президентська республіка, і склад уряду президент може тільки пропонувати на вакантні посади. Міністри після виборів президента не йдуть у відставку. І я відправляти у відставку ні міністра оборони, ні міністра закордонних справ не збираюся. І після парламентських виборів, звичайно, що я скористаюся своїм правом, і запропоную кандидатури.

Я хочу сказати, що країна знає, хто представляє дипломатію при президенті Порошенко — міністр закордонних справ Клімкін Павло Анатолійович, головний зовнішньополітичний радник Єлісєєв Костянтин Петрович. Ви їх знаєте? Країна їх знає. Це не є коти в мішку... 

По губернаторах сказав, що ми будемо піднімати з лідерів об'єднаних громад. Особливо там, де результати виборів є сигналом того, що ми маємо посилити вертикаль. Більше того, скажу: одразу ж після президентських виборів я буду ініціювати зміни до Конституції, де посади голів обласних державних адміністрацій будуть ликвідовані, бо це продовження реформи децентралізації. Будуть префекти, з більшими і меншими функціями. Виконавча влада передається громадам. І це є реалізація реформи, в яку три-чотири-п'ять років ніхто не вірив. А контрольні функції, в тому числі контроль суверенітету, територіальної цілісності держави, залишається у префектів. 

І останнє. В п'ятницю першого заступника голови Служби зовнішньої розвідки генерала Семочка звільнено з посади».

Про зустрічі з громадськістю після результатів першого туру: «Я не живу в закритій банці»

«Щодо змін, які відбулися після першого туру. Проблема не в тому, чи приховував хтось від мене інформацію чи ні, я не живу в закритій банці. Я маю і свої джерела інформації, публічні, відкриті. Хоча я маю вам вперше зізнатися, що за останні два роки я вже точно набагато менше або взагалі не присутній в соціальних мережах, просто фізично не вистачає часу. Але я дуже добре поінформований... В мене Марина набагато більше присутня, і я приходжу до 2.00 додому, і Марина коротко за 20 хвилин розповідає, що відбувається у соціальних мережах. Дякую, Марино. 

Я сказав, що я зробив висновки. Висновки, в тому числі і кадрові. Є речі, які співпали. Наприклад, створення Антикорупційного суду. Як тільки Вища рада правосуддя, на підставі конкурсу, який був проведений Вищою кваліфікаційною комісією суддів, з урахуванням думки Ради міжнародних експертів, підготувала кандидатури, вони прийняли присягу, я підписав Укази, Антикорупційний суд створено. Завершено формування антикорупційної структури...»

Про можливий розпуск парламенту: «Вважаю, що це шлях до тоталітаризму»

«Щодо дострокового припинення повноважень парламенту: я хочу окремо наголосити, що конституційних підстав для припинення повноважень парламенту не існує. Якщо є теорії заколоту певні, я в них не вірю. І це асболютно безвідносно від мого ставлення до парламенту. Але я вважаю, що на сьогоднішній день Верховна Рада України цього скликання зробила величезні кроки по підтримці пропозицій президента, реалізації процесу реформ. І я твердо переконаний, що цей процес буде продовжений. 

Чи є ризик того, що в будь-який час новообраний президент розпускав парламент, призначав депутатів? Я вважаю, що це шлях до тоталітаризму. Нічого спільного з демократією немає. І на будь-який посаді я буду, так, як захищав ці п'ять років, демократію в державі, волевиявлення, свободу, добробут, верховенство права».

Про Медведчука: «Не президент визначає графік польотів»

«Я десять разів наголошував і можу повторити зараз ще раз: Віктор Медведчук де-факто є представником Путіна, а не представником України. Він не представляє Президента України. І не буде представляти. Єдина функція в пана Медведчука була звільнення наших військовополонених і заручників. І навіть якщо він зробив тільки те, що ми звільнили наших 74 заручники в грудні 2017 року — я би з ним зустрічався. Зараз, після того, як цей процес зупинений, зупинені і зустрічі. 

Були питання, чого він літає туди чи не туди, у нас не президент визначає графік польотів літаків. А наскільки я знаю, Уряд прийняв відповідне рішення і ці польоти скасовані. Тому прохання: не шукайте чорну кішку в темній кімнаті, бо її там немає. І друга позиція: це не означає, що у нас громадські активісти можуть або будуть диктувати, у нас є діалог з громадськими активістами, і на базі прохань громадських активістів левова частина з них зроблена, просто треба бачити це...».

Читайте також: Зеленський заявив про готовність до дебатів 19 квітня на «Олімпійському»

Якщо Ви виявили помилку у тексті — виділіть її курсором та натисніть "Ctrl + Enter". Дякуємо Вам за уважність та ввічливість.
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке автору, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Вы также можете отправить свой комментарий.