Web Analytics

Дебати на «Олімпійському»: коментарі НСТУ, ЦВК і МВС

Національне суспільне телебачення України готове провести дебати кандидатів у президенти на «Олімпійському».

Про це повідомив голова правління НСТУ Зураб Аласанія.

«Чи може Суспільне провести дебати? — навіть питання такого не стоїть: звісно, може. Згода обох кандидатів є, тепер залишається ЦВК, яка все це мусить погодити і згідно із законом — оплатити з державного бюджету. Тож починаємо перемовини з усіма сторонами», — написав він на своїй сторінці в Facebook.

Детальніше Аласанія пояснив ситуацію в ефірі Еспресо.TV.

«Є закон, і нехтувати їм не можна. На даний момент у нас прописані жорсткі умови офіційних дебатів, які за правилами і постановою ЦВК проводяться зовсім не так», — сказав він.

За законом Суспільне може прийняти дебати тільки за державні кошти — в іншому випадку це вважається агітацією, каже голова правління НСТУ.

Ще одною умовою, продовжив він, є погодженість між штабами Петра Порошенка і Володимира Зеленського. За словами Зураба Аласанії, для швидкої та якісної організації дебатів необхідно, аби штаби кандидатів і ЦВК найскоріше зв'язались і погодили умови із НСТУ, бо часу замало.

Суспільне готове запропонувати кандидатам формат дебатів на кшталт спецпроекту «Зворотний відлік», сказав голова НСТУ. Проте його теж мають погодити ЦВК і штаби Порошенка і Зеленського.

Фото: Facebook/olympic.nsc

Заступник голови Центральної виборчої комісії Євгеній Радченко заявив, що дебати на «Олімпійському» можуть бути формою передвиборчої агітації, а не визначеними законом «Про вибори Президента України» теледебатами.

«Те, про які дебати йдеться у постанові ЦВК, — це стаття 62 закону («Про вибори Президента України» — ред.). Дебати, про які говорять зараз два кандидати, це трішки не та стаття закону, тобто ідеться зараз про ті дебати, які регулюються як форма передвиборної агітації», — цитує Радченка «Укрінформ».

Радченко зазначив, що ст. 62 визначає процедуру і строки проведення передвибочих теледебатів, які проводяться на Суспільному телеканалі й оплачуються з державного бюджету. Водночас, каже він, швидше за все, кандидати на пост глави держави, які говорять про дебати на «Олімпійському», мають на увазі форму агітації, яка врегульована ст. 58 цього ж закону — вона стосується «проведення публічних дебатів, дискусій, прес-конференцій». За словами заступника голови ЦВК, такі дебати мають оплачуватися з виборчих фондів кандидатів.

«Я не знаю, про що говорять кандидати, питайте у них, але, можливо, обидва кандидати погано читали закон. Є передвиборні теледебати, 62-га стаття закону, і постанова ЦВК стосується саме цього. Коли один кандидат іншого викликає на дебати, то очевидно, що йдеться про частину 1 пункту 3 статті 58 закону. Оце різниця», — пояснив Радченко.

До моменту прийняття ЦВК підсумкового протоколу про результати голосування 31 березня та оголошення повторного голосування (другого туру — ред.) агітація кандидатів на пост Президента не дозволяється.

Пропозицію щодо дебатів на стадіоні також прокоментувала координаторка громадської організації «Громадянська мережа «Опора» Ольга Айвазовська.

«Закон дає право кандидатам проводити агітаційній заходи, серед яких і дебати, виключно за кошти виборчого фонду. Всі мають право ходити на ефіри, дебатувати, сперечатись та доводити власну позицію, але якщо мова про формат стадіону, то видатки на нього повинні бути покриті офіційно самим и ж кандидатами в однаковій пропорції», — написала Айвазовська на своїй сторінці в Facebook.

Також, за її словами, закон зобов’язує наступника НТКУ — фактично, Суспільного мовника — організувати 19 квітня дебати за кошти платників податків, але ці дебати безоплатно можуть транслювати інші телеканали.

«Формат дебатів на Суспільному визначатимуть не кандидати, а мовник, ведучі, які повинні бути рівно віддаленими від усіх, професійними. Правила встановлює незалежна медіаструктура, а не штаби кандидатів та креативні технологи. Я би також дуже рекомендувала ведучим утримуватись від будь-яких політичних заяв», — додала Ольга Айвазовська.

«В ситуації, що склалась, і якщо кандидати хочуть об‘єднувати країну, їм доведеться йти на ОФІЦІЙНІ дебати обом, як і на стадіон. Або ж бюджетними коштами потрібно оплатити «Олімпійський», де саме Суспільне організовуватиме змістовну частину», — вважає Айвазовська.

Як повідомив директор департаменту комунікацій Міністерства внутрішніх справ Артем Шевченко, правоохоронці готові забезпечити порядок під час дебатів на «Олімпійському».

«Стадіон, так стадіон. Не вперше. Фінал Ліги Чемпіонів УЄФА у травні минулого року провели без проблем, — написав Шевченко на своїй сторінці в Facebook. — Відтак підрозділи МВС України, а саме Національна поліція України із ДСНС України і Національна гвардія України, готові забезпечити охорону публічного порядку і безпеки на «Олімпійському» під час президентських дебатів».

«І хай переможе сильніший. Тільки у нас є одна, але жорстка вимога: вболівальникам з обох команд кандидатів поводитися чемно і правопорядок не порушувати», — додав він.

У штабі Володимира Зеленського тим часом заявили, що чекають на «виконання Петром Порошенком низки умов для проведення дебатів», після чого будуть погоджені їхні дата і час, передає «УНІАН».

«Не на всі питання дані відповіді з цього приводу. Ми ще чекаємо, може нам ще дадуть додатково відповіді. В ролику було ще декілька питань… там було про визнання кандидата кандидатом, про надання відповіді щодо медичної експертизи», — заявив керівник штабу Зеленського Іван Баканов.

За його словами, наразі зарано щось конкретно говорити щодо самих дебатів, оскільки «не виконані усі вимоги, які були озвучені в цьому ролику».

«Дата і час ще будуть погоджуватись з урахуванням предметності відповіді, яка буде надана», — сказав керівник штабу.

Відповідаючи на питання, чи велись переговори щодо проведення цих передвиборчих дебатів саме на стадіоні «Олімпійський», Баканов сказав, що «якщо таке місце запропоноване, то, вочевидь, воно запропоноване не випадково».

3 квітня Володимир Зеленський закликав Порошенка провести дебати на стадіоні «Олімпійський» у Києві. Петро Порошенко у відповідь нагадав, що правила дебатів прописані в законодавстві, проте зазначив: «Але стадіон, так стадіон. Я чекаю на вас, Володимире Олександровичу».

Читайте MediaPort у Telegram