Web Analytics

Театр Шевченка у Харкові закрив сезон, так і не відкрившись: в ОВА пояснили, що з фінансуванням

У Харківському державному театрі імені Шевченка повідомили про закриття сезону без запланованої прем’єри та зменшення фінансування. У Харківській обласній військовій адміністрації кажуть: треба «зберегти баланс».

Закрили сезон без прем'єри

Про закриття сезону у театрі Шевченка, який призупинив роботу у квітні, повідомили 19 липня.

«Друзі, ми змушені закривати сезон, так і не дочекавшись дозволу зіграти для вас нову, вже готову виставу «Каліка з острова Інішмаан». Натомість ми змогли у форматі закритого показу презентувати її друзям і колегам, отримавши багато позитивних відгуків», — йдеться у повідомленні.

У театрі також повідомили про фінансові складнощі.

«На жаль, цими ж днями ми отримали звістку про те, що театру суттєво скоротили фінансування, і тепер більша половина березільців лишилася взагалі без виплат. Це неабиякий шок для колективу, але ми дуже любимо свою роботу, віримо у її важливість і боротимемося за себе. Тож, попри все: до зустрічі наступного сезону на прем'єрі «Каліки з острова Іншмаан» та на інших наших виставах», — зазначили у закладі.

Театр Шевченка змушений закрити сезон

Частині працівників призупинили контракти

Актор театру Олексій Гусєв поширив у Facebook фотокопію адресованого йому повідомлення про призупинення дії трудового договору. Документ підписаний директоркою театру Маргаритою Сакаян і погоджений Департаментом культури та туризму Харківської обладміністрації.

«…дію трудового договору з 14 липня 2023 р. призупинено до відновлення можливості виконувати роботу, але не пізніше припинення або скасування воєнного стану, та/або закінчення дії контракту, та/або відновленян фінансуванян у повному обсязі або виробничої необхідності», — вказано у сповіщенні.

Також зазначається, що відшкодування зарплати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам на час призупинення дії договору «у повному обсязі покладається на державу, що здійснює військову агресію проти України», тобто на росію.

«Ось так зробила з акторами театру «Березіль» «наша влада» в Харкові, не потрібно їм ні мистецтво, ні театри! Цим все одно, що люди залишилися без всього, чим жили все життя і живуть далі! Це торкнулося майже всіх театрів в Харківській області! Невже це в кожній області так? Не дай Боже, щоб було таке відношення!» — заявляє Гусєв.

Ось так зробили з акторами театру "Березіль" "наша влада" в Харкові ,не потрібно ІМ ні мистецтво ні театри! Цим все одно...

Опубликовано Гусевом Сергеем Четверг, 13 июля 2023 г.

 

Як коментує Харківська ОВА

П’ять обласних театрів, філармонія та дві концертні установи отримують фінансову підтримку: цього року — близько 92 млн грн, пояснив журналістам 19 липня заступник директора Департаменту культури та туризму Харківської ОВА Олександр Костін. Торік театри отримали 129,4 млн грн. Нині заклади вимушені економити. 

«У них є люди, які працюють, які потрібні театру. Є категорія людей, які виведені на простій — тобто отримують дві третини. І є люди, з якими призупинена дія контракту, тобто вони не отримують коштів. Це питання вирішують самі директори — з ким призупиняти, кого відправляти на простій, кого залишати, залежно від того, як на даний час на сьогодні функціонує театр», — розповів він.

Більшість з тих, кому призупинили контракти  хто перебуває за кордоном або в інших регіонах України  і з відкриттям театрального сезону, ймовірно, не будуть задіяні, каже Костін. 

У театрі Шевченка працюють понад 150 людей. Заклад отримав фінансову підтримку, яка не дозволяє покрити усі потреби. Формулювання у листах акторам театру Шевченка щодо відшкодування, яке покладається на державу-агресора, Костін назвав «стандартними»

У 2022 театру Шевченка виділяли 17,2 млн грн, цього року — 12,1 млн грн. 

Як саме працюватимуть театри — залежатиме від безпекової ситуації. Він нагадав, що 7 липня Рада оборони Харківщини скасувала заборону на проведення масових та культурно-розважальних заходів. Театри самостійно визначають обсяги роботи, каже Костін. Наприклад, якщо у довоєнний період ставили 10 прем'єр на рік, то цьогоріч такої кількості вже не буде, і керівники самі визначать потребу — кого залишити, кому скоротити зарплатню.

«Але ми хочемо зберегти баланс, щоб усі театрально-концертні установи змогли показувати той репертуар, який запланували в цьому році, і щоб люди, які будуть задіяні в роботі театру, отримували заробітну платню. Тетральний сезон закінчився. Більшість у відпустках. У більшості театрів починається сезон у кінці серпня — на початку вересня. Сподіваємося, що більша частина наших театрів розпочне роботу відповідно до рішення Ради оборони. 7 липня були пом'якшені умови: можна проводити заходи у тих приміщеннях, де є найпростіші укриття, але за умови погодження у трьох інстанціях: СБУ, Національна поліція та ДСНС», — сказав Олександр Костін.

За його словами, театр Шевченка міг би поставити прем'єру до закриття сезону, якби узгодив це питання з вказаними інстанціями. 


У квітні в театрі ім. Шевченка повідомляли, що змушені тимчасово припинити показ вистав через обмеження, запроваджені Радою оборони Харківської області. Тоді у закладах культури, які не можуть розмістити глядачів у безпечних умовах, заборонили проводити заходи. Голова Харківської ОВА Олег Синєгубов пояснив це небезпекою російських ракетних обстрілів.