Web Analytics

Допомогти собі та іншим: як переселенці та постраждалі від війни у Харкові навчаються підприємництву

Пів сотні людей стали учасниками програми «Право на бізнес: курс для підприємців» у Харкові. Його започаткували представники благодійного фонду «Право на захист» за Програмою підтримки економічної стійкості України. В чому полягає суть проєкту і хто до нього долучився, «МедіаПорту» розказали організатори та учасники.

Пережила окупацію та мріє про бізнес для ВПО

52-річна Валентина Нечволод з Купʼянська перебувала в окупації майже сім місяців. У той час через лінію фронту їй вдалося відправити 14-річного сина до старшої доньки в Київ. Сама не виїжджала — переживала за матір, яка жила у Сеньковому, за 25 км від Куп'янська. Дістатися до неї змогла лише після деокупації у вересні 2022 року. Частину шляху Валентина здолала пішки — крім валізи, несла папугу і кота. Згодом разом із матір’ю евакуювалася до Харкова.

«Я розумію, що в Куп'янську буде дуже важко після закінчення війни, там дуже багато руйнувань. Звісно, будуть відновлювати, відбудовувати, але це буде не так швидко, як би нам хотілося. Треба допомогти економіці країни», — говорить Валентина.

Валентина Нечволод прагне започаткувати власний бізнес

Щойно дізнавшись про проєкт, Валентина подала заявку і стала однією з учасниць курсу для підприємців від фонду «Право на захист». Дотепер бізнесом не займалася, але замислювалася про власну справу: мріяла відкрити у Куп’янську виробництво з пошиття постільної білизни. 

«Війна все перекреслила. Коли я приїхала до Харкова, по-перше, мала погасити борг. Коли жила в окупації, витратила заощадження. Треба було відпрацювати. Я шукала роботу для себе, було важко на новому місці знайти себе», — пояснює Валентина.

За нових обставин вона думає про соціальний бізнес, який допоможе не тільки їй, а й іншим переселенкам. Валентина розробляє бізнес-план проєкту «Жіночій простір «Незалежна». Хоче наймати на роботу жінок зі статусом внутрішньо переміщених осіб.   

«У мене буде комплекс надання послуг: це експрес-стрижки, послуги манікюру і педікюру. Крім того, виготовлення домашнього текстилю. А «родзинкою» проєкту буде дитячий куточок, де кожна жінка зможе залишити дитину. Податися на проєкт було для мене важливим, тому що у мене немає необхідних знань: як писати грант, розуміти бухгалтерські терміни, розрахунки. Найважливіше, що тут тебе підведуть під бізнес, який ти хочеш. Пояснюють, як це все зробити, як досягти мети, допомагати не тільки собі, а й людям, які з тобою будуть працювати», — розказує Валентина.

Серед учасників курсу — бджолярі, кондитерка, власник мережі кав'ярень, засновниця майстерні дитячих товарів і товарів для дому.

Йдеться не тільки про переселенців, а й про харківських підприємців, які втратили бізнес через війну.

Деталі програми та перспективи бізнесу

Освітня програма розпочалася у вересні і розрахована на вісім тижнів, розповідає менеджерка проєкту Кристина Лізогубова. Проєкт складається з двох частин: курсу для початківців та грантового конкурсу.

Для навчання організатори запрошують експертів і підприємців, які викладають учасникам основи бізнесу, на власному досвіді вчать керувати справою, уникати ризиків. Після занять учасники отримують практичні завдання. 

«Ми зустрічаємося щотижня вихідними, це повноцінний навчальний день. У нас є суботня група і недільна група. Заняття — теоретично-практичні. Наприклад, якщо ми говоримо про фінанси, то люди вже приходять з розрахунками, разом з фінансовою менеджеркою, експертом з бухгалтерії, сідають і розбирають свій власний фінплан. Але, звісно, навіть цього недостатньо, тому в нас додатково, крім самих тренінгів, є можливості податися на консультації — юридичні, з питань трудового права, психологічні консультації, бізнес-консультації», — пояснює Кристина.

Кристина Лізогубова — менеджерка проєкту

Зі 130 заявок організатори відібрали 54, розповідає Кристина. Нині у проєкті 50 людей. 

«Ми будемо намагатись забезпечити всіх наших учасників грантами для розвитку власного бізнесу. Це не дуже великі гранти, 3 тис. доларів, але і підприємництво теж не дуже велике. Ми маємо 40 грантів, але через те, що ми змогли зекономити трохи коштів у реалізації цього проєкту організаційно, сподіваємося, що зможемо ці кошти перенаправити на додаткові гранти для учасників», — каже Кристина.

Цих коштів має вистачити на початок справи — наприклад, оренду приміщення, закупівлю обладнання.

Попереду — захист бізнес-планів 

Пілотний проєкт з відновлення економічної стійкості фінансується міжнародними донорами — Швейцарською агенцією розвитку та співробітництва SDC та Conrad N. Hilton Foundation (США). 

«Ми здебільшого працюємо саме з людьми у Харкові. Дехто приїжджає з не дуже віддалених містечок. Але ми вже наразі маємо великі запити з Ізюма, Чугуєва. Тому сподіваюся, що ми підемо далі», — говорить Кристина. 

28 жовтня всі учасники програми захищатимуть свої проєкти. У майбутньому організатори планують зустрічі з бізнесменами та візити до підприємств, «щоб люди надихалися і мали можливість обмінюватися досвідом, адже соціальні зв'язки зараз — дуже важливі», каже менеджерка проєкту.

Фото: «Право на захист» 

Читайте також: «Харкову потрібно створювати умови для бізнесу вже зараз», — Ігор Балака

Дивіться MediaPort в TikTok

Блок новин за темою