Web Analytics

Відео страти українського військового: СБУ порушила кримінальну справу

У соціальних мережах днями поширили відео, на якому ймовірно російський військовий вбиває українського полоненого. Міноборони з’ясовує, коли й де зафільмували ці події та ким був загиблий.

На відео звернув увагу американський телеканал CNN. На поширених кадрах, ймовірно, російський солдат вбиває українського військового, обезголовлюючи його.

Коли й де це зафільмували — невідомо. За припущенням телеканалу, велика кількість рослин у кадрі вказує на те, що це могло бути влітку.

На появу відео відреагував президент Володимир Зеленський.

«Є те, що нікому у світі неможливо ігнорувати: як легко ці звірі вбивають. Це відео страти українського полоненого... Світ повинен бачити. Це відео росії, якою вона є. Що це за істоти. Для них немає людей. Син, брат, чоловік... Чиясь дитина... Це відео росії, яка намагається зробити саме це новою нормою — таку звичку знищувати життя», — сказав він.

На переконання глави держави, це «не випадковість і не епізод».

«Так було раніше. Так було в Бучі. Тисячі разів. Кожен повинен реагувати. Кожен лідер. Не чекати, що це забудеться. Що мине час», — наголосив Зеленський. 

Служба безпеки України розпочала досудове розслідування за ч. 2 ст. 438 Кримінального кодексу України (порушення законів і звичаїв війни, поєднане з умисним вбивством).

«Ми знайдемо цих нелюдів. Якщо треба буде — дістанемо всюди, де б вони не були: з-під землі чи з того світу. Але за скоєне вони точно понесуть покарання», — прокоментував голова СБУ Василь Малюк.

Заступниця міністра оборони Ганна Маляр запевняє, що відео вже вивчають відповідні служби, щоб ідентифікувати причетних до вбивства.

«Ми робимо все, щоб упізнати загиблого. Всім нам важливо розуміти — ідентифікація людини по відео, а тим більше людини в таких обставинах, є надзвичайно складним завданням. Тому просимо утриматися від публічного озвучування будь-яких версій до офіційних висновків. Будь ласка, майте повагу до близьких загиблого, не робіть жодних публічних припущень щодо особи загиблого, навіть якщо ви абсолютно впевнені, що впізнали його», — зазначила Маляр. 

Вона також закликала зупинити поширення цього відео, а також будь-яких подібних.

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець припустив, що оприлюднення такого відео має три можливі мети:  

  • Це може були контент для внутрішньої російської аудиторії — щоб посилити у суспільстві антиукраїнські настрої.
  • На думку омбудсмена, не виключено, що російські командири віддають накази своїм підлеглим, щоб ті вчиняли подібні дії та знімали все на камери.
  • Це може бути елемент залякування російських військових — у першу чергу, щоб вони не здавалися в український полон.

Лубінець наголосив, що публічна страта полоненого — це ще один доказ порушення окупантами норм Женевських конвенцій, міжнародного гуманітарного права.

Омбудсмен вже звернувся з приводу цієї події до Верховного комісара ООН з прав людини, Моніторингової місії ООН в Україні, Генерального секретаря ООН, Міжнародного комітету Червоного Хреста.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба своєю чергою заявив, що росія — «терористична держава, і її потрібно вигнати з ООН та з українських територій».

«Це абсурд, що росія, яка гірша за ІДІЛ, головує в Радбезі ООН. Російських терористів потрібно вигнати з України та ООН. Вони повинні відповідати за свої злочини», — написав він у Twitter.


Це не перше відео страти українського полоненого, що з’явилося в інтернеті останнім часом. На початку березня у соцмережах і Telegram-каналах поширили кадри розстрілу беззбройного бійця після вигуку «Слава Україні!»

Фото на головній (ілюстративне): Сили оборони України