Web Analytics

У Харкові вперше показали фільм Мстислава Чернова «20 днів у Маріуполі»

31 серпня у харківському центрі культури Art Area ДК відбувся прем'єрний показ документального фільму «20 днів у Маріуполі» за участі журналіста Associated Press, режисера Мстислава Чернова. Відсьогодні стрічку можна подивитися в кіно. 

Журналісти Associated Press Мстислав Чернов, Євген Малолєтка, Василіса Степаненко — єдині, хто зафіксував масові злочини російських окупантів у Маріуполі

Мстислав Чернов переконаний, що зараз вкрай важливо все документувати.

«Абсолютно все. Навіть те, що здається неважливим. Я це зрозумів, коли монтував. Були моменти, які я навіть не пам’ятав. Моменти, які здавалися мені неважливими, зіграли свою роль. Перше, що ми можемо робити, це все записувати, зберігати. Тому що інформації стільки, що вона буде втрачена потім, її буде важко шукати, пропрацьовувати, а це буде потрібно. Це потрібно, щоб боротися з пропагандою. Коли ми боремося з пропагандою, ми спускаємося на її рівень. Тому боротьба не завжди доцільна. Справедливість на нашій стороні. І цього записування всього, що відбувається, принаймні для початку буде достатньо. А потім будуть потрібні документальні проєкти. Рано чи пізно ми побачимо падіння інтересу до теми України в міжнародній пресі. Я вже 9 років знімаю конфлікти і я розумію, що це нормальний процес», — говорить автор фільму. 

З тридцяти годин відео, знятого в Маріуполі протягом 20 днів облоги, у фільм увійшло 95 хвилин

«Я дуже радий, що я нарешті зміг показати цей фільм у Харкові, моєму рідному місті. Коли я виступаю перед міжнародною аудиторією, мені потрібно щось пояснювати, що все йде у цю хвилину, все, що ви побачили у фільмі – реальність кожного дня. Але ви і так все знаєте», — каже Мстислав Чернов

Час, проведений у Маріуполі, Мстиславу здається одним суцільним днем.  

«Мені здається, що ця цифра 20 з'явилася після того, як ми виїхали. Я почав писати статтю, яка була основою для фільму, тоді я порахував, скільки днів було. І exif на файлах оригінальних підказав мені, скільки днів минуло. Але коли ти лежиш на підлозі разом з пацієнтами лікарні, ніхто не спить, немає знеболювальних препаратів, всі стогнуть, жахливий запах і липкий страх, постійно йде якась стрільба, час то зупиняється взагалі, то іде, але ти не відчуваєш, як він іде», — говорить автор фільму. 

До культурного центру ввечері 31 серпня прийшли близько сотні людей

Команда AP продовжує підтримувати зв'язки з героями фільму. Поліцейський, який допомагав знімальний групі працювати в Маріуполі та вибратися з міста, 7 серпня дістав поранення під час російського ракетного удару по Покровську на Донеччині. 

«Зараз він на реабілітації, його сім'я в порядку. Він фантастичний абсолютно. Ті хлопці, які нас витягли з лікарні, Сили спеціальних операцій, частина з них змогла вийти з Маріуполя, решта залишилася на «Азовсталі». Хтось був вбитий, хтось потрапив у полон. Ті, хто потрапив у полон, повернулися і знову на передовій. Це був такий experience — показати їм цей фільм. Вони подивилися до половини і сказали: так, давай завтра...», — розповідає Чернов. 

Харків'яни дякували автору та його колегам за фільм

Команда, яка працювала над фільмом, побоювалася, що стрічка відштовхне широку іноземну аудиторію. 

«Але цього не сталося. Ми довго шукали баланс, що показати, що не показувати. Якщо показувати, то скільки. Буквально кожен сантиметр кадру, де помирають люди, поранені люди, вивірений, кожна секунда. З повагою до жертв», — розказує Мстислав. 

Під час монтажу партнери сказали Чернову, що фільм «занадто важкий», Мстислав наполіг на фестивальному циклі. 

«Хоча б один фестиваль. А вони кажуть: ні, надто важко, ніхто не прийде. Він-таки потрапив на Sundance і отримав приз глядачів. Вони зрозуміли, що вони були не праві. Я боявся, що я був неправий. Але глядачі хотіли бачити і розуміти. Від країни до країни змінюється реакція, зазвичай: як допомогти, це перше питання. Друге питання: коли ви це покажете росіянам», — каже режисер. 

За словами Мстислава, до фільму увійшли не всі кадри із загиблими дітьми. Дещо Мстислав не зняв, бо ховався від обстрілів.

З 31 серпня подивитися фільм у Харкові можна у кінотеатрах «Планета Кіно» до 3 вересня та Multiplex до 6 вересня. Восени стрічка має вийти в YouTube.