Web Analytics

Які фейки про Харківщину поширює російська пропаганда — огляд VoxCheck

У травні російські Telegram-канали поширюють повідомлення про «серйозну епідеміологічну ситуацію» на Харківщині. Посилаючись на «свої джерела в області», пропагандисти пишуть, що Україна з метою економії начебто не закупила вакцини для населення. Тож у Харкові «очікують» епідемію кору та інших інфекційних хвороб, також «страждають» без російських ліків. Аналітики VoxCheck разом з проєктом USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» проаналізували черговий російський фейк.

Пропагандисти свідомо залякують населення можливою епідемією кору. Кількість дітей, яким у 2023 році зробили щеплення від кору, справді зменшилася. Наприклад, за перші два місяці 2023 року 15,6% дітей (від річного плану) отримали щеплення проти кору, паротиту, краснухи, тоді як необхідний показник за цей період має становити щонайменше 17%.

За словами керівника відділення імунопрофілактики Центру профілактики хвороб Максима Фокіна, зменшення кількості щеплень пов’язано з тим, що багато людей виїхали за кордон. Фахівець зазначає, що недостатнє охоплення щепленнями справді може призвести до спалаху кору. Однак від початку 2023 року зафіксовано всього шість випадків хвороби по всій Україні. А в Харківській області хворих на кір взагалі не було. Останній спалах кору в Україні був у 2017-2019 роках.

У лютому в Міністерстві охорони здоров’я України повідомили, що ВООЗ та ЄС передали Україні 59 мобільних автобусів вакцинації. Зокрема в таких мобільних бригадах можна зробити щеплення проти інфекційних захворювань, таких як COVID-19, кір і дифтерія. У березні ЮНІСЕФ доставили в Україну 35 200 доз комбінованої вакцини проти кору, паротиту та краснухи. Уже 1 квітня, за даними Центру громадського здоров’я, у країні було понад 117 тис. доз цієї вакцини. 

Фейк 2: ліки від епілепсії скінчилися

Для підсилення пропаганди Telegram-канали заявляють і про відсутність в Україні препаратів для лікування епілепсії, оскільки російські ліки начебто закінчилися.

В Україні є ліки проти епілепсії. Хворому варто звернутися до сімейного лікаря, терапевта або педіатра, який випише рецепт на ліки. Препарати для лікування цієї хвороби включені до програми «Доступні ліки». Тож пацієнти можуть отримати їх безоплатно або із невеликою доплатою. На сайті аптек можна побачити широкий вибір наявних препаратів від епілепсії. Ліки проти епілепсії є не лише російського виробництва, а ще й з Індії, Канади чи Франції. 22 травня 2022 року Верховна Рада внесла зміни до закону «Про лікарські засоби» щодо обмеження обігу лікарських засобів, виробництво яких розташовано на території росії чи Білорусі. 

Фейк 3: щеплення проти туберкульозу

Російські Telegram-канали заявляють, що дітям начебто перестали робити щеплення від туберкульозу (БЦЖ), оскільки раніше вакцини були лише російськими. У Центрі громадського здоров’я зазначають, що в лютому 2023 року показник щеплення проти туберкульозу (БЦЖ) у дітей до року збільшився. Загальний показник щеплення вакциною БЦЖ у новонароджених на 3 добу життя станом на лютий складав майже 80%.

У 2015 році Україна вирішила відмовитися від вакцин БЦЖ російського виробника. На офіційному сайті Державного реєстру лікарських засобів України вказано, що вакцини БЦЖ купують в індійських та болгарських виробників. За даними Центру громадського здоров’я, станом на 1 квітня 2023 року в Харківській області було понад 6,7 тис. вакцин БЦЖ. 

Фейк 4: платні щеплення

Повна вакцинація дитини в перший рік народження не коштуватиме 1000 доларів, як пишуть російські пропагандисти. В Україні дітям до року мають зробити обов’язкові щеплення від 10 захворювань: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, кору, гепатиту B, краснухи, гемофільної інфекції та епідемічного паротиту. Вакцини закуповують за державні кошти, а отже зробити щеплення можна безплатно. 

«Харківщина чи не найчастіше потрапляє під інформаційні атаки російської пропаганди. От у цьому випадку пропагандисти присвятили області одразу низку фейків: начебто і ліки скінчилися, і за вакцини треба платити тисячу доларів, і епідемія. Провокування сильної емоції, наприклад, страху – це перший сигнал, що вами намагаються маніпулювати», — зазначає керівниця проєкту VoxCheck Світлана Сліпченко. 

Вона зазначила, що ці фейки можуть бути частково «заправлені» правдою.

«Дійсно були офіційні повідомлення про те, що на Харківщині вакцинують менше дітей, ніж до повномасштабного вторгнення. Однак пропагандисти замовчують, скільки сімей виїхали з області через напад росії. Українці мають можливість безоплатно вакцинуватися як в інших регіонах України, так і в європейських країнах, які дають їм прихисток», — додає Сліпченко. 

Як вберегтися від пропаганди? 

Найчастіше російська дезінформація виходить на український інформаційний простір через пабліки та групи в соцмережах. Тому найкращий спосіб вберегтися від фейків — не читати сумнівні ресурси.

  1. Якщо вас зацікавила тема, то приділіть час і розберіться в ній. Знання – це наша зброя проти маніпуляцій.
  2. Складіть список офіційних джерел: Харківська обласна військова адміністрація, Офіс президента, сторінки міністерств, галузевих органів ДСНС, Центр громадського здоров’я.
  3. Читайте медіа з гарною репутацією. Їх можна обрати з «білого списку» Інституту масової інформації.
  4. За аналітикою звертатися до українських експертів. Одним із таких є, наприклад, «Вокс Україна», який з-поміж іншого займається дослідженням реформ у різних галузях. На Харківщині є ініціатива Gwara Media. Вона функціонує як медіа і як фактчекінгова організація.
  5. Перш ніж поширювати якусь інформацію, яка викликала у вас бурхливі емоції, зробіть паузу і пошукайте інформацію на ресурсах, яким можна довіряти.