Web Analytics

«Металіст 1925». Початок

Не «опустився до аматорів», а «почав новий шлях з низів». Футбольний клуб «Металіст» вже існує у новому форматі і грає в аматорському чемпіонаті України. Саме цей клуб, «Металіст 1925», вболівальники визнали і безпосередньо беруть участь в його життєдіяльності.

Революція стала початком кінця для одного з найпопулярніших клубів України. Сергій Курченко, який викупив «Металіст» у Олександра Ярославського у грудні 2012-го, після Майдану не з'являвся в Україні. Футболісти залишали клуб, зарплатні борги росли, ніяких зрушень не намічалося. Більш того, ставало зрозуміло, що Курченко робитиме усе, аби максимально дошкулити футбольному Харкову. Це були важкі часи, коли ніхто і ніщо не могло запобігти повільній смерті «Металіста». Але слід пам'ятати і про те, що «Металіст» — це серйозний бренд. Його можна вбити на юридичному рівні, але вбити як явище — неможливо.

Надії харківських вболівальників були пов'язані, звісно ж, зі створенням нового юридичного обличчя клубу, успадкуванням кольорів, футбольної школи. Але не боргів. Півроку тому подібним чином відродився запорізький «Металург». Це була романтична історія, коли гроші на заявкові внески, роз'їзди команди та її харчування забезпечували фани та кілька спонсорів. Керівники звітували про витрати, намагалися заробити продажем клубної атрибутики... З назвою було усе дуже просто: «Металург Запоріжжя» замість «Металург» (Запоріжжя).

Але футбольний Харків все ж сподівався на повернення екс-президента клубу Олександра Ярославського.

Перший матч відродженого «Металіста» зібрав аудиторію у 6652 глядачі. Це другий показник за вихідні по усіх лігах України

Команда «Металіст 1925» з'явилася у календарі аматорського чемпіонату України у середині серпня, за тиждень до старту змагань. Трохи раніше цього літа йшлося про створення клубу «Авангард» з Ярославським і Сергієм Стороженком на чолі, втім, участь Ярославського не підтвердилася, а назватися вирішили, як і раніше, «Металістом». Ну, і «1925» — офіційний рік заснування футбольного клубу ХПЗ, далекого пращура «Металіста». Для чистоти авторських прав. 

«На сьогоднішній день Олександр Ярославський немає ніяких планів стосовно «Металіста» і українського футболу загалом. Фінансують власники клубу, усі, хто став частиною ТОВ «Авангард», — так один із співзасновників клубу Сергій Стороженко спростовував чутки про участь бізнесмена у проекті.

Втім, Стороженко додав, що Ярославського радо зустрінуть в «Металісті», якщо він знову зацікавиться футболом.

Праворуч — Сергій Стороженко

Колишній перший віце-президент Федерації футболу України Сергій Стороженко, Плитковий завод, громадська організація «Ультрас Харків», фонд «імені Миколи Уграїцького», бізнесмен Олександр Давтян — члени товариства з обмеженою відповідальністю «Авангард», частиною якої є і команда «Металіст 1925». Повний перелік доступний на сайті Міністерства юстиції України. Статутний бюджет організації — сто тисяч гривень. Всього членів — 19, з яких більша частина — вболівальники. Засновники обіцяють, що невдовзі кожен зможе стати членом клубу, вклавшись в ТОВ «Авангард» власними коштами, а зараз просять про фінансову підтримку, шукають дизайнерів та інших охочих допомогти.

«Рік-два тому хотіли зупинити процес руйнації клубу, але єдиним варіантом порятунку футболу у Харкові став новий формат футбольної команди. Обговорювали ці моменти дуже довго, не тиждень і не місяць, у підсумку прийшли до такої форми народної команди. Команда створена за участі не байдужих фанів та функціонерів. Докладемо максимум зусиль, щоб це не перетворилося на іграшку політика, олігарха», — розповідає представник «Ультрас Харків» Ігор Лядов.

Презентація нового клубу. Спікери — Олександр Призетко, Ігор Лядов, Сергій Стороженко, Володимир Лінке

Більшість футболістів нового «Металіста» — молоді вихованці клубної академії. Дехто встиг пограти у минулому сезоні в Прем'єр-лізі, дехто — лише у юнацьких змаганнях. Головним тренером став Олександр Призетко, який закінчував минулий сезон ще у структурі курченківського «Металісту». Його помічники — Юрій Сивуха та Олександр Горяїнов — легенди харківського футболу, обидва — екс-воротарі. Генеральним директором клубу став Володимир Лінке, легенда «Металіста» 1970-1980-х років. До речі, Лінке — другий в історії «Металіста» за кількістю проведених ігор. Перший — Горяїнов.

Клуб наразі аматорський, тобто ніяких офіційних зарплат ані для гравців, ані для персоналу. Лише форма, роз'їзди, харчування.

Сивуха, Горяїнов, Призетко

«Якщо ви принесете сто гривень, то вони не пропадуть, бо інші вносять більш суттєві суми. Дмитро Бондаренко — адміністратор команди. Віз команду на виїзд в Інгулець. Кожен папірець до папірця. Усе, що не витратив — повернув до каси», — наводить приклад «життя по-новому» Стороженко. — «Бюджет замалий для професійного клубу, але грошей достаньо для аматорського рівня. Завдання — наступний сезон почати у другій лізі чемпіонату України. Тоді вже про бюджет будемо говорити більш детально».

Відсутність професійних контрактів також не дозволяє утримувати футболістів в команді у разі, якщо вони отримають вигідну пропозицію від іншого клубу. Так сталося з автором останнього голу в історії старого «Металіста» Сергієм Наполовим, який після дебютного матчу перейшов у першоліговий «Інгулець». 

Сергій Давидов грав за «Металіст» з невеликими перервами з 2003-го по 2011-й рік. І тепер він один з найбільш досвідчених у команді. Як сказав генеральний директор Лінке, юним футболістам потрібні поруч «дядьки»

Два матчі аматорського чемпіонату команда вже зіграла. Спочатку був виїзд до Кіровоградської області на «Інгулець-3» і перемога 2:1. Минулої суботи — суха нічия вдома із «Житомиром». Перший виїзд відвідало близько ста харківських вболівальників, перший домашній матч — понад шість з половиною тисяч. Вартість квитка — від 10 до 40 гривень. Організатори обіцяють створити офіційний сайт клубу, а зараз є лише сторінки в соціальних мережах (група ФК «Металіст 1925» ВКонтакті та група ФК «Металіст Харків» у Facebook). Там можна знайти відео з ігор, інтерв'ю футболістів і тренерів, інформацію про дату, час початку та місце проведення матчів. Календар та турнірна таблиця доступні на сайті Асоціації Аматорського Футболу України.

На початку жовтня тренерський штаб обіцяє влаштувати окремі тренування для оглядин гравців, бажаючих долучитись до колективу. За словами Лінке, тренери розраховують на харків'ян та футболістів з області. Детальну інформацію мають пізніше розмістити у соцмережах.

Стара форма з новою емблемою — так і граємо

Бази у клубу немає. Тренується команда на стадіоні «Старт» авіаційного заводу, хоча керівництво прагне знайти більш комфортне місце. База «Металіста» у селищі Високий — власність Курченка. Крім того, що вона є недоступною для «Металіста 1925», поля та будівлі у Високому добряче занедбані. «Газони по 120 тисяч доларів, — обурюється Стороженко, — а там кульбаби ростуть».

І не тільки кульбабки

Амбіції. Співзасновник клубу Ігор Лядов заявляє, що у планах вже за чотири роки боротися за медалі Прем'єр-ліги. Тобто він сподівається, що наступний сезон команда почне у другій лізі, за рік вийде до першої і ще через рік гратиме в УПЛ. Також в планах одного-двох років створення юнацької команди.

Стадіон «Металіст» знаходиться в обласній комунальній власності, клуб орендує його на чотири години під час матчів. Навіщо грати на найбільшому і, відповідно, найдорожчому стадіоні? По-перше, інші пристойні арени зайняті, кажуть керівники клубу. У Харкові дійсно небагато нормальних стадіонів. Вони або замалі, аби прийняти кілька тисяч вболівальників, або до них незручно діставатися, або ж усе разом.

Коли команда та фани разом. Прив'язаність гравців до вболівальників — це велика гордість для харківської торсиди

Так, «Металіст 1925» — лише початкова форма чогось нового. Немає бази, стадіону, професійного статусу, зарплат, гарантій на майбутнє. Втім, справа рушила вперед: є команда, персонал, кошти на виживання. Є люди, які займаються клубом, є надії на розширення списку інвесторів ТОВ «Авангард». Почали. А інколи це — головний крок до звитяги.

ФОТО: Олександр Осіпов