Web Analytics

​​​​​​​Класика в укритті: як артисти Харківської філармонії готуються до «Музики при свічках» та дбають про найбільший орган в Україні

1 грудня артисти Харківської філармонії зіграють концерт «Музика при свічках» у просторі Art Area ДК — підвальному приміщенні на вулиці Чернишевській. Перед виступом «МедіаПорт» побував на репетиції в філармонії та дізнався, що у програмі концерту і в якому стані найбільший в Україні орган. 

Війна, філармонія, орган

18 листопада минуло сім років з дня відкриття органу Alexander Schuke у Харкові. Історія найбільшого в Україні інструменту сягає 2006-го, коли почалася реконструкція Харківської обласної філармонії. Орган привезли до Харкова у 2012 році, але вперше він зазвучав ще пізніше — у 2016. Тоді — з організаційних та фінансових причин, нині — через війну та безпекові обмеження, інструмент знову мовчить і покривається пилом у холодній залі.

«Він дуже сумує за людьми, за живими емоціями, оплесками, диханням, за серцями людей. Але він чекає», — каже органіст Станіслав Калінін.

Музикант розповідає про орган як про живий організм. 

«Він має дихати. Це духовий інструмент. Вперше з початку повномасштабного вторгнення я потрапив сюди в останні дні березня 2022. Було пошкодження даху і дуже великий шар пилу. Тут 5700 труб. Якщо буде накопичуватися пил, він потім спресується, орган заглухне і припинить звучати. Тому я час від часу приходжу, граю на повній звучності, щоб крізь труби йшло повітря», — пояснює музикант.

Уламок російської ракети влучив у філармонію на початку березня 2022 року. Крізь пошкоджений дах деякі приміщення заливало дощем. 

«Якби цей уламок влучив на два метри вбік, вода текла би просто в орган. І органу, і особисто мені, і, я вважаю, всім харків'янам дуже пощастило», — розповідає Калінін.

Він згадує, як у день народження, 11 березня, йшов пішки порожнім містом, щоб подбати про інструмент, але навіть не зміг потрапити всередину будівлі — усе зачинили. 

«Дуже короткий сезон» та концерти для захисників 

З послабленнями обмежень на культурно-масові заходи у квітні 2023 Харківська обласна філармонія вперше від початку повномасштабної війни відновила концерти. 

«Ми встигли провести два органних концери. Як я потім жартував: було відкриття сезону і за тиждень — закриття сезону. Такий виявився дуже короткий сезон», — говорить органіст.

Він називає ті виступи важливими і для музикантів, і для глядачів.

«Ми відчуваємо, що проживають люди в залі. І тоді здавалося, що хоча війна триває, стає значно легше, бо це нарешті відбулося», — каже музикант.

Нині артисти Харківської філармонії грають у військових частинах та шпиталях. Станіслав Калінін грав для захисників на синтезаторі.

«Люди сприймали щиро і відкрито. Ми грали українську інструментальну класику. І її сприймали з такою жагою! Мені дуже сподобалась та увага, з якою бійці слухали класичну музику», — згадує Калінін.

Артисти філармонії дають і виїзні концерти. У жовтні брали участь у відкритті сезону Житомирської філармонії. Калінін вдячний Львівському органному залу, який першим запросив музиканта до себе у 2022 році. Під час зустрічей з харків'янами не стримував сліз.   

«Торік у перші місяці війни майже в кожному місті на заході Україні після концертів до мене підходили дуже багато переселенців з Харкова. І це просто нестерпні емоції, яких я ніколи в мирні часи не переживав. Люди, які втратили свій рідний дім... Яких там прийняли, забезпечили, проявили гостинність. Все одно вони відчувають себе не вдома. Вони не відриваються від новин про рідне місто. І тут вони йдуть по Львову або Чернівцях і бачать афішу мого виступу. Це була частина їхнього рідного міста. Частина життя, до якого вони звикли», — каже Калінін.

«Майже нікого з цих людей я особисто не знав. Але вони підходили і казали, що у мирний час ходили на мої концерти», — розповідає музикант.

За відсутності концертів в органній залі філармонії знімає виступи на відео і викладає на каналі в YouTube. «Щоб люди, які не мають можливості почути цей інструмент, бачили, що він тут і працює. Він звучить і просто чекає», — пояснює Калінін.

Він вчить нові для себе музичні твори. Деякі з них вже звучали в інших містах України, але не у Харкові. 

«Музика існує тільки тоді, коли її слухають», — наголошує Калінін. 

«Музика при свічках»

Харківська обласна філармонія шукає можливості грати для харків’ян у безпечних просторах. 1 грудня музиканти вперше від початку повномасштабної війни дадуть концерт в укритті — культурному центрі Art Area ДК, що займає підвальне приміщення в центрі міста. 

«На жаль, ми не маємо можливості запросити людей до залу філармонії. Але, мені здається, що така програма, як «Музика при свічках», добре підійде саме для приміщення, де ми будемо грати. Я дуже чекаю цього спілкування і на вихід до людей», — каже Калінін.

Формат концертів «Музика при свічках» проводять вже понад 10 років. Гратимуть композиції Баха, Вівальді, Паганіні, Крейслера, Скорика.

«Це концерти щирого спілкування. Камерна музика — це мистецтво спілкування між музикантами», — говорить соліст.

Крім Станіслава Калініна (фортепіано), виступатимуть Марія Барановська та Дмитро Амстібовський (скрипка). Ведуча Ольга Губко, за словами Калініна, описуватиме відчуття, які намагаються донести музиканти.

«Коли Харків і вся країна — у стані війни, це перший такий концерт і, мені здається, що він виглядатиме інакше. І осмислювати це ми будемо інакше. На цю програму я вже маю інший погляд. Для всіх харків'ян «вечір при свічках» у часи війни набув іншого значення», — розмірковує Станіслав Калінін.

Концерт «Музика при свічках» почнеться 1 грудня о 19:00. Усі квитки, що продавали онлайн, продані. Чи буде можливість придбати квиток на вході до культурного центру, залежатиме від наповненості зали. 

Фото Марини Верещаки

Дивіться MediaPort в Instagram

Блок новин за темою