Web Analytics

Гендиректор Куп’янського молочноконсервного комбінату Радченко вийшов під мільйонну заставу, до суду не з’являються свідки

Справу обвинуваченого у пособництві російським окупантам Олександра Радченка, ексдепутата Куп’янської райради та директора Куп’янського молочноконсервного комбінату, розглядає Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області. З кінця минулого року 71-річний Радченко — на волі, суд звільнив його під заставу, посилаючись на літній вік та стан здоров’я обвинуваченого.

Чергове засідання у справі Радченка відбулося 2 квітня, підтвердила «МедіаПорту» заступниця керівника апарату Новомосковського міськрайонного суду Олена Пластун

За її даними, обвинувачений брав участь у засіданні. 

Суд виніс ухвалу про примусовий привід свідків та відклав розгляд.

Вже не під вартою 

Олександр Радченко перебував під вартою з 25 жовтня 2022 року. Суд неодноразово продовжував йому термін запобіжного заходу. 

20 грудня 2023 року Новомосковський міськрайонний суд пом’якшив обвинуваченому запобіжний захід і дозволив внести заставу розміром 1 073 600 грн.

Суд врахував, що Радченко має «міцні соціальні зв'язки, постійне місце мешкання», «до часу скоєння кримінального правопорушення мав тільки позитивну репутацію, що підтверджується численними грамотами, відзнаками та іншими документами»; «є людиною похилого віку, йому на теперішній час виповнилося майже 71 рік». 

«Сам по собі такий вік вказує на те, що людина може мати певні проблеми з образом життя, можливістю повноцінно оцінювати вимоги світу, що оточує тощо. При цьому суд не може залишити поза увагою наявність тяжких захворювань, що має обвинувачений. Так суду надані документи, що вказують на можливий тяжкий стан здоров'я ОСОБА_3, необхідність проведення лікування, а також можливості того, що він потребує й оперативного втручання. Всі ці обставини суд сприймає як об'єктивно існуючі та вважає, що вони не дають підстави суду змінити обвинуваченому ОСОБА_3 запобіжного заходу на інший, ніж тримання під вартою. Тим більше, що суд не має на це законних підстав. Однак суд враховує, що все вище досліджене вказує на те, що суд може визначити відносно ОСОБА_3 заставу про продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою», — визначив суд.

У доступній в реєстрі ухвалі не вказано прізвища судді, який змінив Радченку запобіжний захід. Джерело фото: nmsk.org.ua

Бізнесмен вийшов з-під варти вже наступного дня після ухвали, 21 грудня 2023 року, підтвердив «МедіаПорту» речник Харківської обласної прокуратури Дмитро Чубенко. Прокурор оскаржував рішення: посилався на те, що Радченко може переховуватися, впливати на свідків, вчинити інші злочини. Апеляційний суд залишив рішення в силі.

«Процесуальним керівником у кримінальному провадженні, не погоджуючись з ухвалою суду першої інстанції, подано апеляційну скаргу на ухвалу до Дніпровського апеляційного суду. Ухвалою Дніпровського апеляційного суду від 14.02.2024 відмовлено у задоволенні апеляційної скарги прокурора та залишено без змін ухвалу Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 20 грудня 2023 року, якою було визначено альтернативний вид запобіжного заходу у вигляді застави», — прокоментував Чубенко.

Одне з передвиборчих фото Радченка як кандидата в депутати Куп'янської райради у 2020 році. Фото:facebook.com/zeradchenkooleksandr

Обвинувачений має прибувати до суду за кожним викликом, здати паспорти для виїзду за кордон, утриматися від спілкування зі свідками та не виїжджати без дозволу суду з місця проживання — в ухвалі вказано, що це Харків.

Суть обвинувачення

Директора Куп’янського молочноконсервного заводу Олександра Радченка затримали невдовзі після деокупації Куп’янська за підозрою у пособництві державі-агресору (ч. 1 ст. 111-2 КК України; передбачає покарання від 10 до 12 років позбавлення волі).

За версією слідства, гендиректор підприємства, відомого продукцією під брендом «Заріччя», під час російської окупації «налагодив стійкі робочі та ідеологічні зв‘язки з представниками рф».

«З так званою ВГА Купянского района обвинувачений уклав договір поставки товару на загальну суму понад 3,5 млн гривень. Крім того, з травня по вересень 2022 року гендиректор уклав контракти на реалізацію молочної продукції з підприємствами в окупованому Луганську на суму близько 100 млн гривень», — повідомляли у прокуратурі Харківщини.

Продукція КМК була відома не тільки на Харківщині, а й загалом в Україні. Фото періоду до окупації зі сторінки КМК у Facebook

Російські пропагандисти у своїх Telegram-каналах дякували за поставлену «за підтримки Мінекономрозвитку рф» партію молочної продукції з Куп’янська до незаконної ДНР.

«Під час проведення обшуку за місцем знаходження заводу депутата правоохоронці вилучили понад пів мільйона російських рублів», — повідомляли у прокуратурі.

СБУ публікувала фото з обшуку з грошима та документами. 

За даними слідства, ціни договорів на поставку молочної продукції, які укладав Радченко з окупантами, становили від 3,6 млн до 100 млн рублів

У січні 2024 прокуратура повідомила, що справу направили на розгляд суду. 

Чому розглядають не в Харкові та яка позиція захисту

Територіальна підсудність судових справ Куп’янського міськрайонного суду під час воєнного стану визначена за Новомосковським міськрайонним судом Дніпропетровської області.

Прокурор просив змінити підсудність і розглядати справу у Червонозаводському райсуді Харкова (з огляду на зручність для свідків, експертів, сторони обвинувачення, об’ємний обсяг доказів тощо), але Касаційний кримінальний суд Верховного суду залишив клопотання без розгляду. 

Захисник Радченка Ігор Степанов коментувати справу телефоном без узгодження з клієнтом та надісланого заздалегідь списку питань відмовився.

Позиція захисту відома з ухвал у Єдиному реєстрі судових рішень. Директор підприємства не визнає провини. Захисник наголошував, що прокурор не довів ризиків перебування обвинуваченого не під вартою. 

«Кримінальне провадження розслідувалося з 23.07.2022 року до 06.01.2023 року, тобто майже пів року. Під час досудового розслідування ОСОБА_3 не переховувався від органів досудового розслідування. Весь час ОСОБА_3 проживав за зареєстрованим місцем проживання: АДРЕСА_1, разом із своєю сім’єю. Звертаю увагу суду, що ОСОБА_3 не змінив своє місце проживання, не виїхав кордон України з початку деокупації м. Куп’янська Харківської області на початку вересня 2022 року та майже півтора місяця з моменту деокупації до затримання знаходився у м. Куп’янськ та місцем свого проживання, володіючи інформацією про відкрите кримінальне провадження відносно нього», — посилався захисник.

Фото:facebook.com/zeradchenkooleksandr

Він також вказував на похилий вік, наявність хронічних захворювань у Радченка і те, що він — власник, засновник та керівник ПрАТ «Куп’янський молочноконсервний комбінат» і «має численні нагороди від державних установ».

«ОСОБА_3 створив та розвиває підприємство, яке є крупним платником податків у бюджет України, яке навіть під час окупації із фондів підприємства сплачувала податки в Державний бюджет України; ОСОБА_3 під час збройної агресії Росії з 2014 року приймав активну участь в підтримці військових України та учасників АТО; ОСОБА_3 під час окупації частини Харківської області здійснював безкоштовне надання продуктів харчування мешканцям територій, на яких проводили бойові дії, та які були окуповані», — зазначав захист.

Куп’янський молочноконсервний комбінат — компанія, відома не тільки на Харківщині, але й у всій Україні. До російського повномасштабного вторгнення, за інформацією Спілки молочних підприємств України, крім згущеного молока, комбінат випускав понад 45 найменувань молочної продукції. 

Олександр Радченко мав тривалу політичну кар’єру. За президенства у 2005 році Віктора Ющенка очолював Куп’янську райдержадміністрацію. У 2020 обрався до Куп'янської райради від президентської «Слуги Народу». KharkivToday повідомляв, що після затримання та підозри партія позбавила його мандату. 

Блок новин за темою