Web Analytics

Забрали окупанти: родичі шукають зниклого в Балаклії атовця

Жителька Харківщини Надія Заремба розшукує свого племінника Василя Кавуна: під час окупації Балаклії чоловіка викрали російські загарбники, де він зараз — невідомо.

Про пошуки Василя Кавуна розповіли у Харківській правозахисній групі, до якої звернулися по допомогу його родичі.

Кавуну 30 років, він був учасником АТО. Жив у Балаклії, яку на початку березня захопили війська РФ. У квітні, за словами його тітки Надії Заремби, чоловіка забрали окупанти, і відтоді рідні його шукають.

«Я не знаю, чи він у полоні, чи вже убитий… За розповідями свідків виходить так, що його у Балаклії катували й убили... 19 квітня вранці мені подзвонила сестра і сказала, що до неї прийшла Василева співмешканка, з російською стрічкою на одязі, і сказала, що Вася пішов десь із пилкою і зник. Чоловік сестри пішов у центр і дізнався, що 18 квітня Василю і ще двом хлопцям, Геруду і Бовдирю, росіяни натягли мішки на голови й забрали», — каже родичка.

Забирав Василя, за словами його матері, призначений окупантами «комендант». Надія Заремба припускає, що на її племінника хтось доніс — розповів, що він колишній АТОвець.

Василь Кавун. Фото: khpg.org

Пізніше, коли окупанти проводили «перепис», батьки Кавуна спитали про його долю: російські військові відповіли, що нібито його в місті немає, він «далеко».

Згодом сестра Надії Заремби змушена була виїхати з Балаклії — через Росію, Грузію, Турцію до Германії. У вересні їй зателефонувала жінка, яка розповіла, що два хлопці яких забрали разом з Василем, вийшли на волю.

«І ось ця жінка переказала моїй сестрі телефоном, що Геруд їй розповів. Коли вони були в камері, Васю росіяни забрали на катування. І притягли його назад у такому стані, що він ледь харчав. Залишили так до ранку. Вранці прийшли, нібито вистрілили йому в голову — і в чорний мішок. Далі ми нічого не знаємо. Це все», — згадує Заремба.

За її словами, чоловік, який під час окупації працював у місцевому похоронному бюро, сказав її зятю, що окупанти закопували в одну яму одразу по два-три тіла. Сторонніх — не допускали. Надія Заремба вважає, що про її племінника можуть знати інші місцеві жителі, які теж працювали у похоронному бізнесі.

«Я живу в Боровій, а в Балаклію в мене немає можливості їздити. Я просто хочу найти Василя! Хочу, щоб живий був... Мати його, моя сестра, його б шукала!» — говорить жінка.

За словами Заремби, про «коменданта» відомо, що він росіянин, місцеві називали його «Костя». У розслідуванні Reuters згадується «комендант» з позивним «Граніт» — за даними інформагентства, він керував однією з катівень. Чи одна це людина, наразі точно невідомо.

Журналісти проєкту «Схеми» також встановили імена деяких російських військових та спецслужбовців, причетних до катувань у Балаклії — за інформацією на знайденій флешці. Серед них — заступник командира з військово-політичної роботи 11-го армійського корпусу Балтійського флоту РФ Микола Кліманов, старший оперуповноважений УФСБ Росії з Балтійського флоту та військ Калінінградської області Дмитро Мєлєшенко, командир стрілецької роти в Луганському 202-му стрілецькому полку, що належить до Південного військового округу РФ, Володимир Чєрнєв.

Окупанти облаштували у Балаклії декілька катівень. Фото: Facebook/Дмитро Лубінець

Харківська правозахисна група готова надати безоплатну правову, гуманітарну та психологічну допомогу тим, хто постраждав від російської агресії, втратив рідних або майно, у кого близькі зникли безвісти чи потрапили в полон. Звертатися можна до приймальні в Харкові, попередній запис за телефонами: (099) 302 77 47 та (050) 505 14 15.


Балаклію звільнили під час контрнаступу Сил оборони на Харківщині на початку вересня.

Під час окупації російські військові облаштували в місті катівню. За інформацією правоохоронців, там постійно тримали щонайменше 40 людей.

Читайте також: «Поверніть наших дітей»: як батьки шукають викрадених окупантами у Балаклії та Допомагав місту в окупації: історія викраденого волонтера з Балаклії Артема Пилипенка