Web Analytics

«Я не архітектор, але школи будували спеціалісти»: директорка Департаменту освіти Ольга Деменко — про готовність укриттів Харкова

Голова Харківської ОВА Олег Синєгубов має вибачитися перед освітянами, керівник ДСНС Харківщини Сергій Чабань не розібрався, а найпростіші укриття у харківських школах — безпечні: директорка Департаменту освіти Харківської міської ради Ольга Деменко прокоментувала інформацію голови Харківської ОВА про відсутність відповідних нормам укриттів у навчальних закладах Харкова. На спілкування з пресою 13 липня пресслужба міськради відвела 20 хвилин через «інший захід», зрештою брифінг тривав пів години. Що сказала у вступному слові Ольга Деменко і на які питання журналістів встигла відповісти — пряма мова. 

Ольга Деменко: Аби скоротити час нашого спілкування, відео ви вже подивилися (на екрані телевізора журналістам показують фото і відео укриттів у закладах освіти Харкова)? Ми скільки встигли, стільки підготували для вас фотографії тих укриттів, які у нас є. Бо ситуація склалася вчора (Синєгубов заявив, що йому невідомо про відповідні укриття у школах Харкова — ред.), тому під час мого виступу тут буде йти без озвучення відео, фотографії, аби ви бачили, що ми вам не брешемо.

З чого я хотіла б розпочати наше спілкування? З 2013 року місто Харків являється абсолютним лідером в галузі якості загальної середньої освіти. А саме учнівські олімпіади, Мала академія наук, учнівські турніри. Цю першість Харків, незважаючи на надзвичайно тяжкі військові часи, утримує і на сьогодні. Незважаючи на військову агресію, в цьому році Харківська область займає перший щабель з МАН, з учнівських турнірів.

І зараз вирішується питання, яке ж місце посідає Харківська область із учнівських олімпіад? Вчора повернулися 6 школярів із Всесвітньої математичної олімпіади в Японії. Туди їздили 6 українських школярів. Троє із них — харків'яни. Всі 6 привезли медалі.

Наші харків'яни найкращі. До чого я це веду? Харків — я не говорю зараз Харків, я говорю зараз Харківська область, але ви ж прекрасно розумієте, що досягнення в галузі освіти Харківської області — це беззаперечний успіх міста Харкова. 100% перемог з Малої академії наук — Харків. 100% перемог з учнівських турнірів — Харків. 100% перемог Харківської області з олімпіад — це теж Харків.

Ми ніколи не хизувалися цим. Ми чітко розуміємо, що ми невід'ємна частина Слобожанщини, Харківської області. Але те, що ми почули вчора від керівництва області, нас, освітян, не просто схвилювало, це нас принизило і знівелювало всі ті здобутки, які попри будь-які негаразди ми намагаємося мати для харків'ян, для Харківської області, для дітей і для наших батьків.

Ви знаєте, ми, освітяни міста Харкова, звикли до того, що міська влада приділяє нам максимум уваги, що ми маємо повагу, підтримку і не тільки в словах, але й на ділі.

Ми маємо для школярів стипендію Харківського міського голови — це 100 школярів. Ми маємо стипендію Харківської міської ради — 250 школярів. Щорічно понад 100 педагогів, які підготували талановитих дітей, мають щомісячні доплати, в залежності від заслуг, від 1000 до 5000 гривень. Це все підтримка міста.

І коли очільник обласної військової адміністрації говорить про те, що в Харкові немає ніяких умов, аби розпочати змішане навчання, це нас просто здивувало.

Підготовку укриттів до роботи ми розпочали ще в 2022 році. Ще в 2022 році ми підготували 51 укриття. Те, що ви бачите на екранах, підготовлено минулого року.

Нинішнього року роботи тільки розпочаті, роботи тривають. І завершених продуктів ми ще не маємо, ми їх будемо мати. Це те, що у нас вже було. Чому хтось говорить про те, що у нас немає жодного закладу, який би відповідав всім нормам? Ми сьогодні спеціально з вами зібралися в укритті. І ви своїми очима бачите все, що потрібно. Входи-виходи, вентиляція, пожежна сигналізація, система оповіщення, туалети. Все необхідне ми маємо. І таких об'єктів ви можете побачити ось тут — на Дерев'янка, зовсім поруч, на Коцюбинського, на Римарській, Ахсарова, Алчевських чи Лермонтовській. Це те, що ось тут поруч. Будь ласка, все відкрито, їдьте і дивіться.

Зараз я проводила нараду директорів. Ми її проводили теж в укритті. Ми готуємося до нового навчального року, ми обговорюємо всі проблеми. І я не змогла заспокоїти директорів. Я не змогла погасити їхнє обурення. Тому, на жаль, мабуть, до кінця дня директори залишились. Вони пишуть якесь звернення. Це буде відкритий лист до очільника обласної військової адміністрації з приводу того, що це принизливо, коли люди вкладають сили для підготовки укриттів і хтось говорить, що їх немає.

Я не можу повірити в те, що очільник обласної військової адміністрації зумисно сказав, що у нас все погано, незважаючи на те, що у нас добре. Я просто зрозуміла, що його так поінформували. А чому б очільникам області не прийти у такі укриття і не пересвідчитись самим? В наших укриттях були представники UNICEF, був голова комітету з питань освіти і науки, ми з ним особисто об'їздили 4 заклади, були народні депутати. Лише з області нікого не було. Тобто якби хтось приїхав і подивився на наші укриття, то сьогодні не були б ображені тисячі освітян міста Харкова.

Знову-таки у виступі прозвучало, що половина шкіл зруйнована (про 50% зруйнованих шкіл постійно каже і Харківський міський голова Ігор Терехов — ред.) — нічого подібного. Дійсно, під час бомбардувань пошкоджено 120 шкіл. Але вже у 2022 році місто за власний кошт розпочало відновлювати навчальні заклади. Вже у 2022 році ми відновили 33 школи. На сьогоднішній день у нас потребують ремонтів 97 шкіл. Серед них зруйнованих — 4. І ми вже працюємо з меценатами на майбутнє, аби їх побудувати. Дуже пошкоджених, там, де пошкоджено більш ніж 60%, ще 18 шкіл.

Інші школи мають пошкодження, але вони мають такі пошкодження, які можуть дозволити проводити там навчальний процес. Тому я ще раз хочу сказати, що освітяни Харкова не просто здивовані, вони обурені. І освітяни Харкова чекають пояснень і вибачень. У мене все.

Жодна з наших шкіл не була розрахована на пряме влучання ворожої ракети. Чи витримають перекриття? Чи є у вас впевненість у тому, що перекриття витримають? 

Я вам скажу, що я, на жаль, не архітектор і не технік. Але якщо при будівництві школи були закладені такі укриття, то ви розумієте, що школи будували спеціалісти і розрахунки повинні були бути для того, щоб перекриття витримали. Ми обстежували школи і там, де ми бачили, що школи старі і що перекриття викликають питання, ми їх взагалі не включали як такі, що мають укриття. А ці школи побудовані вже з укриттями. Коли закінчиться наша бесіда, ви можете зайти до цієї школи, є ще укриття (це новий корпус, а є старий корпус), там ще є укриття, товща стін сягає метра. У цій школі можна буде майже всю школу розмістити в укритті і проводити заняття тут.

Якщо буде змішане навчання, то ми будемо навчати тих, хто за кордоном дистанційно. Тих, кого батьки бажають привезти до школи, будемо навчати в школі виключно за бажанням. І скажіть мені, будь ласка, а де діти будуть в безпечнішій обстановці? На 15 поверсі на Олексіївці чи тут?

Закон «Про загальну середню освіту» визначає «безпечне освітнє середовище як сукупність умов у закладі освіти, що унеможливлюють заподіяння учасникам освітнього процесу фізичної, майнової та/або моральної шкоди, зокрема внаслідок недотримання вимог санітарних, протипожежних та/або будівельних норм і правил». Вчора пан Синєгубов сказав, що харківські школи, жодна з них, не відповідає будівельним нормам, затвердженим 2017 року. Це відповідає дійсності чи ні? Якщо ні, виходить, ви будете порушувати закон?

Ви зараз говорите про безпечне освітнє середовище, а я говорю про наявність підготовлених укриттів. Безпечне освітнє середовище — це цілий комплекс заходів, включаючи ДСНС, Держпродспоживслужбу, психологічну безпеку. Коли ми будемо спілкуватися з приводу можливості відновлення офлайн-занять, ми тоді будемо обговорювати безпечне освітнє середовище, бо це абсолютно різні поняття. А ДБН — так всі навчальні заклади, які побудовані в Україні, будуються згідно ДБН.

Не згідно ДБН щодо укриттів. Вони будуються згідно ДБН щодо будівлі школи, а щодо укриттів вони не відповідають ДБН. Чи ви читали ДБН щодо укриттів? Як я розумію, у жодній зі зроблених шкіл немає фільтрації води. А це вимога. Фільтрація води, фільтрація повітря...

Фільтрація повітря у нас є. 

Захист від пилу. Там дуже великий список.

Ми його розглянемо, але ми говоримо зараз про те, що абсолютно нечесно і неправильно говорити про те, що жодна зі шкіл Харкова не має укриттів. Ви згодні зі мною?

Відповідно до ДБН укриттів. 

Як я розумію, Синєгубов казав — відповідно до всіх ДБН, правил і таке інше.

Він багато чого сказав того, що ми зараз обговорюємо, але немає абсолютно... Це вимоги до бомбосховищ, до укриттів. А школи наші мають найпростіші укриття. Вимоги до найпростіших укриттів зовсім інші. Зовсім інші!

Чи можна навчати дітей у найпростіших укриттях?

Підождіть. Зараз мова не йде про навчання. Зараз мова йде про використання укриттів. Ніхто не буде навчати дітей в укриттях. Укриття будуть використовуватися у разі повітряної тривоги. Тому у нас є спеціалізовані бомбосховища, є укриття і є найпростіші укриття. В навчальних закладах у нас майже у всіх наразі  — найпростіші укриття. На жаль, у нас є навчальні заклади, в яких взагалі немає ніяких укриттів. Звичайно, організувати навчальний процес в таких закладах ми не будемо. Але те, що стосується ДБН, це не стосується найпростіших укриттів.

Олег Синєгубов казав про ті укриття, в яких має відбуватися саме онлайн-навчання. І саме Міносвіти вказує параметри (Синєгубов казав, що є типові проєкти Міністерства інфраструктури, Офісу президента — ред.), які повинні мати саме ці укриття. Це фактично бункер...

Міністерство освіти і науки жодного разу ніколи не говорило, що заняття повинні проходити в укриттях. Сьогодні я після обіду від'їжджаю до Києва, завтра вранці у нас велика нарада саме з тими областями, де були пошкодження, де є ризик бомбардувань. І ми ще раз на розширеній нараді будемо обговорювати те питання. Жодного разу Оксен Васильович (Лісовий, міністр освіти і науки — ред.) не говорив, що заняття повинне проходити в укритті.

Я правильно розумію: ми говоримо про те, що у школах є найпростіші укриття, де можна переховуватися...

Абсолютно правильно, звичайно. Ви абсолютно правильно розумієте. Мова йде про найпростіші укриття, які мають все необхідне для того, аби там могли укриватися діти разом з працівниками шкіл під час повітряної тривоги або загрози бомбардувань. Мова не йде про те, що в укриттях будуть проходити навчальні заняття. Хоча в цих укриттях ми цьогоріч проводили заходи, зустрічалися з батьками, навіть випускні вечори у таких залах проводили, аби дітям в урочисті обстановці вручити документи. Їх можна використовувати, але заняття будуть проходити, в разі їх відновлення, вони будуть проходити [не в укриттях]. Ви ж розумієте, що ми вже ніколи не будемо у безпеці, маючи такого підступного і жорстокого сусіда.

Наші діти вже ніколи не будуть у безпеці, тому ми робимо перші кроки. Ми намагаємося зробити те, чого до нас не робив ніхто. Тому зараз на перших кроках казати, що ви такі-сякі, перетакі, у вас немає нічого, це навіть непорядно. Ми ж не можемо зараз створити те, чого ніхто ніколи не створював. Тому ми зараз працюємо над тим, аби створити такі найпростіші укриття і забезпечити наших дітей безпечним освітнім середовищем, в тому числі і укриттями.

Вчора на брифінгу начальник ДСНС Харківщини (в. о. начальника Сергій Чабань) сказав, що у Харкові лише 4 укриття, які вони перевірили і визнали придатними. Ви кажете про 51. 

Я скажу, це новий наш начальник ДСНС. Мабуть, він у ситуації ще не розібрався. 117 шкіл міста Харкова мають акти про включення цих закладів до переліку найпростіших укриттів. 117! Ці акти або беззаперечно підтверджують, що це так, або написано «за умови» і прописано, що треба зробити. Над цим ми працюємо. Копії цих актів у мене є. І чому начальник ДСНС говорить, що чотири, якщо було перевірено 117, видано 117 актів, то звідки ж тоді чотири? Ці акти одержані у 2023 році. Перевірка була протягом трьох місяців, по-моєму, з лютого по травень. Була перевірка, все це було занотовано і видані відповідні акти. 

Якщо написано: «за умови» — що треба зробити систему оповіщення, автоматичну пожежну сигналізацію, чи збудувати туалет — ми це будемо робити. Але акти про включення найпростіших укриттів до переліку захисних споруд ми маємо. 117 шкіл мають такі акти.

Це укриття?

Так, це укриття. Це найпростіше укриття.

А що 51?

Ви неуважно слухали, 51 капітально відремонтоване. А 117 актів — треба ще щось відремонтувати. Ви ж розумієте, що найпростіше укриття не обов'язково повинно мати такий респектабельний вигляд. Воно може бути надто скромніше, але відповідати всім необхідним умовам.

Тобто ці 117 перевірили працівниками ДСНС?

Так.

І всі визнали [придатними]?

І на всі видали акти, бо там, де не годиться, там акти не видавалися.

За якими критеріями? Ви кажете: внесені у реєстр, що це означає по стану?

Акт, я ще раз повторюю, так і називається: акт про включення найпростішого укриття до переліку захисних споруд.

Тоб це безпечні споруди? 

Так. Звичайно!

Згідно всіх ДБН. 

Ми з вами тільки що говорили, що ДБНи відносяться до бомбосховищ і спеціалізованих укриттів, а не до найпростіших.

Синєгубов мав на увазі, що у Харкові найпростіші укриття у школах є, а ті сховища, про які він розказував, які замовляють нові, як [в ліцеї] «Обдарованість»... Він наводив приклади «Обдарованості» і Пісочинського ліцею. І він говорив про те, що в Харкові немає в школах саме таких укриттів...

На у чому ж тоді ви по-іншому висвітлили. Тоді виявляється, що це ви перекрутили слова? 

Ні. За його інформацією, що у Харкові немає школи... Мова не про найпростіші укриття. І ДСНС говорили якраз про те, що жодного разу не було перевірки протягом 2022-2023 років цих сховищ... В світлі цього протистояння, скажіть будь ласка, як ви зараз бачите, я як мати... Як ви бачите вихід? Є з одного боку рішення Ради оборони Харківщини, яке стосується зокрема і Харкова. І є у вас інформація, образа освітян. Як ви бачите далі, що робити нам?

Для нас це необразливо і немає ніякого протистояння. Я спеціально попросилася [на брифінг], щоб ми поспілкувалися, і щоб ви, як люди, яких бачать, слухають, до яких прислухаються, щоб ви довели до загалу те, що в школах міста Харкова є найпростіші укриття і що вони безпечні. А те, що ви «неправильно зрозуміли», «протистояння», ніхто не збирається, що значить? Протистояння у нас із руснею. А тут у нас звичайний робочий процес.

Значить, треба було керівництву області, обласного управління освіти того самого, зібрати нас на нараду, чомусь міністр завтра нас збирає, а область не зібрала? Зібрати, пояснити, розказати, приїхати подивитися. Ніхто нічого не дивився, ніхто нічого не перевіряв, а всі ви такі погані, у вас укриттів немає. Чому? Я Олега Васильовича особисто знаю дуже давно і дуже поважаю. Значить, йому вклали неправильну інформацію, про що я і говорю. Дуже часто буває так, що підлеглі своєму керівництву докладають не те, що є насправді.

Чи означає це, що в 117 школах теоретично може початися змішана форма навчання 1 вересня? 

Теоретично так. Ми будемо працювати весь час до початку навчального року і будемо намагатися ці укриття підготувати так, щоб вони відповідали всім вимогам найпростіших укриттів.

Скільки ще за літо може підготувати укриттів?  

Зараз за кошти міського бюджету ми працюємо у 21 укритті. І крім того, ще 12 укриттів взяли інвестори: фіни, чехи, Японія...

[Журналісти ставлять питання]

Юрій Сидоренко, директор Департаменту у справах інформації та зв'язків з громадськістю: Можна у понеділок? Ми в понеділок продовжимо!

Ще багато питань. Від вчителів і директорів можна питання? Розгляньмо найгірший сценарій. Прилітає ракета, є загиблі. На кому пряма безпосередня відповідальність у випадку, якщо школа не забезпечила безпеку? 

Я вам скажу: нічого не міняється. Коли дитина знаходиться вдома, за неї повністю відповідають батьки, коли дитина знаходиться у школі, за нею повністю відповідає школа. Це було, є і так буде завжди.

Юрій Сидоренко: Все, до понеділка! Я попереджав, 20 хвилин!

Це до керівників доведено? 

Це з вами ми будемо обговорювати після нарадів міністерства, але ми будемо виключно працювати за бажанням батьків. Виключно за бажанням батьків.

Під час повітряної тривоги ці укриття будуть відкриті? 

Ви пам'ятаєте той скандал, який був у Києві? Так. Так у нас таких скандалів немає, не було і не буде, бо наші наші укриття відкриті цілодобово.

І тут люди можуть перебувати…

Звичайно. Я вам скажу, у березні, квітні, травні 2022 року в укриттях шкіл було розміщено 10,5 тисяч жителів міста Харкова. В невідремонтованих. Де без світла, де без нічого... Це були і лежачі, це були і новонароджені, це були і сім'ї, і багатодітні, і так далі, і так далі. Тому, якщо три місяці початку війни у нас було 10,5 тисяч і ми їх, вибачте, як рідних приймали, то, будь ласка, [приходьте] сюди, укриття ці відкриті цілодобово.

Юрій Сидоренко: Все, дякуємо, до понеділка!

Може, вам відомо, депутати Харківської міської ради погодилися направити своїх дітей до школи офлайн? Може, ви спілкуєтеся. 

Я не анкетую депутатів міської ради. Завтра сесія, підіть і спитайте.