Web Analytics

Владу Білорусі розкритикували за затримання опозиціонера в аеропорту Мінська

Одного із засновників білоруського опозиційного Telegram-каналу Nexta Романа Протасевича затримали в Мінську. Літак, яким він летів з Афін до Вільнюса, екстрено посадили в аеропорту білоруської столиці. 

Протасевича затримали в Мінську 23 травня, йдеться у повідомленні Nexta.

«У Національному аеропорту Мінська здійснив аварійну посадку літак компанії Ryanair, який летів з Афін до Вільнюса. Літак раптово подав сигнал лиха і поміняв курс. Причиною екстреної посадки став сигнал про замінування. Літак перевірили, бомбу не знайшли, а всіх пасажирів відправили на повторний огляд. Серед них був редактор телеграм-каналу «Білорусь головного мозку», колишній редактор Nexta, журналіст Роман Протасевич. Його затримали», — пише Telegram-канал.

За інформацією Nexta, перед вильотом Протасевич помітив, що за ним стежать.

«У Білорусі Протасевичу загрожує смертна кара. Раніше лукашистський Слідчий комітет зажадав визнати редакцію Telegram-каналу Nexta екстремістами», — мовиться у повідомленні каналу.

У Міністерстві внутрішніх справ Білорусі пізніше підтвердили затримання опозиціонера, передає «Бі-бі-сі».

Літак до аеропорту супроводжував винищувач МіГ-29. У Головному штабі Військово-повітряних сил Білорусі пояснили, що хотіли «оцінити обстановку».

«Отримавши інформацію про наявність в повітряному просторі нашої країни цивільного повітряного судна з можливим мінуванням, рішенням оперативного чергового Центрального командного пункту чергові сили з протиповітряної оборони були приведені в готовність №1. Це робиться для того, щоб оцінити обстановку і надалі прийняти правильне рішення», — заявив начальник штабу Андрій Гурцевич.

За його словами, екіпаж МіГ отримав завдання «здійснювати контроль і, в разі необхідності, надати допомогу цивільному судну здійснити безпечну посадку» на аеродром Мінськ-2.

Наближений до центральної влади Білорусі Telegram-канал «Пул Першого» вказує, що винищувач наказав відправити президент республіки Олександр Лукашенко.

«На доручення головнокомандувача для супроводження пасажирського літака у небо був піднятий винищувач», — йдеться у повідомленні.

Один з лідерів білоруської опозиції Павло Латушко назвав інцидент з літаком «військовим піратством».

«Те, що сьогодні за вказівкою військового диктатора Олександра Лукашенка в Білорусі був посаджений цивільний літак компанії Ryanair із застосуванням військово-повітряних сил Білорусі є ще одним свідченням того, що в Білорусі порушується міжнародне право, наражається на небезпеку життя і здоров'я іноземних і білоруських громадян. Даний інцидент не можна назвати інакше як військовим піратством і міжнародним терористичним актом», — заявив Латушко.

Фото: Telegram/Nexta Live

Представники низки країн вже засудили дії влади Білорусі.

«Використання винищувача для перехоплення цивільного рейсу Ryanair є актом піратства на маршруті між двома країнами НАТО і ЄС. Цей безрозсудний вчинок піддав серйозній небезпеці пасажирів і екіпаж. Це нагадування про нелегітимність влади, яка претендує на владу в Мінську», — йдеться у заяві Комітету з міжнародних відносин Сенату США, до якої приєдналися представники Великої Британії, Ірландії, Латвії, Литви, Німеччини, Польщі та Чехії.

Вони також закликали Міжнародну організацію цивільної авіації негайно розслідувати подію, а до завершення розслідування — призупинити членство Білорусі в організації та заборонити «всі польоти над республікою».

Політики наполягають на тому, що влада Білорусі має звільнити Протасевича та решту політв'язнів, а країни НАТО та ЄС — запровадити санкції проти Лукашенка.

Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що Вашингтон вимагає міжнародного розслідування цього інциденту і наразі погоджує подальші кроки зі своїми партнерами з ЄС, Литви та Греції.

Очільниця Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн назвала вимушену посадку літака «неприйнятною» та наголосила, що такі дії білоруської  влади «повинні мати наслідки».

Водночас дії білоруської влади схвально оцінив народний депутат Євгеній Шевченко (фракція «Слуга народу»), який раніше неодноразово висловлювався на підтримку режиму Лукашенка.

«У Мінську затримали засновників Nexta. Оце так державність», — заявив він.

Після цього у фракції «СН» ухвалили рішення виключити нардепа. 

Як пояснив заступник голови фракції Олександр Корнієнко, більшість депутатів «Слуги народу» підтримали виключення Шевченка через «систематичні вислови та дії, які розходяться із політикою президента».

«Ми послідовно демонструємо нашу політичну позицію, і, якщо людина її не підтримує, цілком логічно, що вона відправляється у самостійне плавання. До того ж, судячи з телеграм-каналу Євгена Шевченка, він дуже радий цьому і готовий далі робити політичну кар’єру», — сказав Корнієнко. 

Він додав, що, крім висловлення власної політичної позиції, депутат дозволяв собі заяви у сфері зовнішньої політики, неузгоджені ані з президентом Володимиром Зеленським, ані з Міністерством закордонних справ.

«Своїми діями пан Шевченко поставив під загрозу відносини України із міжнародними партнерами, а також завдав шкоди міжнародному іміджу України як передбачуваного партнера із послідовною політикою, що керується демократичними європейськими цінностями», — каже Олександр Корнієнко.


Telegram-канал Nexta активно висвітлював та допомагав координувати масові протести проти режиму Олександра Лукашенка, які спалахнули в Білорусі після президентських виборів у серпні 2020 року. Опозиція стверджувала, що підсумки голосування сфальшували на користь Лукашенка.

Романа Протасевича у Білорусі оголосили в міждержавний розшук і внесли до переліку причетних до терористичної діяльності.