Web Analytics

Українську антарктичну експедицію цьогоріч очолив харків'янин

На станцію «Академік Вернадський» 24 березня вирушила 26-та річна Українська антарктична експедиція. Полярники проведуть в Антарктиці понад року.

Керуватиме експедицією харків’янин — геофізик Богдан Гаврилюк, повідомили в Національному антарктичному науковому центрі. Гаврилюк — рекордсмен за кількістю зимівок на «Вернадському», поїде вже вдев’яте. Він також буде найстаршим членом команди, зустріне на станції 49-й день народження.

Наймолодшому полярнику у квітні буде 25. Середній вік учасників — 36 років, торік було 37. Тож 26-та експедиція знову стане наймолодшою серед усіх попередніх.

Загалом на станцію відправлять 12 людей: сімох науковців, лікаря, кухаря, дизеліста, системного механіка та системного адміністратора.

«Серед них одна жінка — біологиня Оксана Савенко, яка вже вдруге їде на зимівлю (це також рекорд, раніше жодна жінка двічі не зимувала)», — додають у центрі.

Фото: Facebook/Національний антарктичний науковий центр

В експедиції найбільше представників Харківщини — троє, з Києва та Чернігівщини — по двоє. По одному полярнику відрядили Вінницька, Запорізька, Полтавська, Київська та Львівська області.

Перед поїздкою вся команда пройшла обов'язковий тижневий тренінг: від лекцій про напрями досліджень на «Вернадському» та правовий статус Антарктики і до роботи з обладнанням та тренуваннями з пожежної безпеки. Також проводилася психологічна підготовка: майбутні полярники вчилися взаємодіяти в умовах, наближених до станції.

Команда проведе в Антарктиці близько 13 місяців. Полярники займатимуться геокосмічними, геолого-геофізичними, гідрометеорологічними, океанографічними та біологічними дослідженнями.

«Наприклад, вчені продовжать глобальний моніторинг грозової активності в атмосфері нашої планети, вивчення будови льодовиків за допомогою георадару та дослідження міграцій китів за допомогою фотоідентифікації. Також буде започатковано низку нових досліджень. Зокрема, з використанням потужного метеорадару проводитиметься вивчення формування хмар та опадів, а за допомогою гідрофонів вивчатимуть «мови» та «діалекти» китів», — розповіли в науковому центрі.

Станція «Академік Вернадський»

Технічні фахівці вирушили до Антарктики місяцем раніше, щоб долучитися до встановлення та налаштування нового обладнання. Решта — 24 березня. Вони їхатимуть через Туреччину, Бразилію та Чилі, де на команду чекає двотижневий карантин. Потім кораблем мають дістатися станції.

Через пандемію COVID-19 перед поїздкою полярники максимально обмежили контакти та пройшли тести на наявність коронавірусу, а Національний антарктичний науковий центр цьогоріч не влаштовував традиційні урочисті проводи.


У 25-й антарктичній еспедиції також брали участь троє харків'ян.

Читайте також: Полюс тяжіння: Антарктида