Web Analytics

У Харкові демонтували пам’ятник Пушкіну

Бронзове погруддя поетові Олександру Пушкіну в Харкові 9 листопада спочатку обклали мішками з піском, а згодом — демонтували. У міськраді кажуть, що пам’ятник передали на відповідальне зберігання, і його долю вирішуватимуть після війни.

Пам’ятник Пушкіну на площі Поезії в Харкові, який частина містян вимагала знести або передати до музею, почали обкладати мішками з піском вранці 9 листопада.

Спочатку про демонтаж не йшлося. Як розповів речник Харківської міськради Юрій Сидоренко, оскільки пам'ятник має статус національного значення, питання щодо його перенесення має вирішувати Кабінет міністрів.

Водночас, нагадав Сидоренко, 1 листопада Український інститут національної пам’яті оприлюднив рекомендації щодо об’єктів, пов'язаних з російською або радянською культурою. Зазначалося, що «за умови, коли цілісне переміщення технічно неможливе, варто закрити ці об'єкти тимчасовими конструкціями до подальшого розв'язання питання задля уникнення актів вандалізму».

«Таким чином те, що відбувається зараз з погруддям Пушкіна, цілком відповідає українському законодавству та рекомендаціям Інституту національної пам’яті», — пояснив він.

Вдень бронзове погруддя демонтували та вивезли. Як повідомили у Харківській міськраді, його передали на відповідальне зберігання.

«Його подальша доля — чи буде він зберігатися у музеї, чи йому знайдеться інше місце у культурному та історичному просторі Харкова — вирішуватимуть харків'яни після Перемоги України. Цей пам’ятник, а можливо й інші, мають бути збережені, а їхню подальшу долю демократичним шляхом, але вже у мирний час, вирішуватимуть саме харків’яни», — заявили у мерії.

Фото: Харківська міськрада

У міськраді зазначили, що Харків є одним з міст України, які найбільше постраждали від російської агресії. А відтак — що «розуміють почуття харків‘ян, які не бажають бачити у своєму місті російські топоніми, та поділяють їхнє бажання переосмислити культурне та історичне середовище».

«Як один з варіантів такого переосмислення — погруддя Пушкіна може стати частиною експозиції, присвяченій українському національно-визвольному руху, адже понад 100 років тому, ще перед революцією 1917 року, його збиралися знести активісти цього руху», — вважають у мерії Харкова.

Що стало причиною зміни рішення, у міськраді не повідомили.


Частина харків'ян на тлі російської агресії вимагала знести пам'ятник Пушкіну та перейменувати вулицю та станцію метро в Харкові, названі на його честь.

У вересні невідомі облили монумент червоною фарбою, на початку листопада — розписали образливими висловами.

Читайте також: Незручний Пушкін: якою буде доля пам'ятника у Харкові