Web Analytics

Троє харків’ян увійшли до складу 29 антарктичної експедиції України

Геофізики Олександр Богомаз і Анна Соіна та біологиня Тетяна Баглай з Харкова вирушили на станцію «Академік Вернадський». Загалом в експедиції 14 учасників із дев’яти регіонів. 

Про це повідомив Національний антарктичний науковий центр.  

«На станцію «Академік Вернадський» вирушила 29-та Українська антарктична експедиція. Її від'їзд відбувся 11 березня з Києва. Ця команда має змінити на станції зимівників з 28-ї УАЕ, які відпрацювали там майже рік. На нову експедицію чекає тривалий шлях: автобусом — до Польщі, літаками — до Чилі, а з порту Пунта-Аренас нашим криголамом «Ноосфера» — до Антарктики», — сказано у дописі.

Це третя ротація зимівників за час повномасштабної війни. 

Джерело фото: Національний антарктичний науковий центр/Facebook

«Знаходити професіоналів для річних експедицій дедалі складніше, адже багато полярників чи ідеальних кандидатів — на фронті. Уже маємо кілька випадків, коли під час добору потенційні зимівники ставали військовослужбовцями. Але попри всі складнощі, ми не можемо зупинити антарктичну програму. Не маємо такого права ні перед минулими поколіннями, які вклали дуже багато сил і коштів, щоб Україна стала антарктичною державою, ні перед нинішнім, для якого Антарктика — це вікно в світ глобальної науки, ні тим паче перед майбутніми, адже наша присутність на крижаному континенті має надзвичайні перспективи», — зазначив директор НАНЦ Євген Дикий.

Джерело фото: Національний антарктичний науковий центр/Facebook

У складі 29-ї експедиції — 14 учасників та учасниць, яких відібрали на відкритому конкурсі. Серед них 9 учених (по 3 біологи, метеорологи та геофізики) та 5 представників команди життєзабезпечення (лікар, кухар, системний адміністратор, системний механік, дизеліст-електрик). 

Графіка: Національний антарктичний науковий центр/Facebook

Уперше за останні 27 років в експедиції працюватимуть 4 жінок (раніше стільки полярниць було лише у другій експедиції 1997-1998 рр.). 

У команді — більшість новачків (10), керуватиме ними один з найдосвідченіших полярників України, геофізик Юрій Отруба, для якого це буде восьма зимівля, зазначають у НАНЦ.

Джерело фото: Національний антарктичний науковий центр/Facebook

Серед учасників та учасниць — троє харків’ян. Це геофізики Олександр Богомаз (Iнститут iоносфери НАН України; друга зимівля) та Анна Соіна (Радiоастрономічний інститут НАН України; друга зимівля) і біологиня Тетяна Баглай (приватна підприємиця; перша зимівля).

Тетяна Баглай — співкоординаторка харківських «Наукових пікніків»

«Ми хочемо розвивати науку як таку, значення вчених, професійних вчених серед людей, щоб не думали, що це якісь незрозумілі люди. Ось вони! До них можна доторкнутися, побачити, що вони живі, а не роботи. Ще важливо: будь-який підхід до науки — критичний, розмірковувати критично і сприймати усе критично. Якщо ми поширимо, якщо так можна сказати, віру критичного мислення серед людей, думаю, нам легше буде жити у такому суспільстві», — у 2016 році розповідала в інтерв'ю «МедіаПорту» Тетяна.  

Джерело фото: Національний антарктичний науковий центр/Facebook

Упродовж року експедиція виконуватиме дослідження за трьома основними напрямами — біологія, геофізика, метеорологія, а також забезпечуватиме роботу станції «Академік Вернадський».

28-му Українську антарктичну експедицію очолював геофізик з Харкова Богдан Гаврилюк. У 2023-му вперше за останні п'ять років до Антарктики поїхали лише чоловіки. На конкурс подалося п’ять жінок (у 2022-му було 19), і вони не подолали всі етапи відбору. Серед учасниць експедиції неодноразово були харків'янки

Чільне фото: Олена Максименко/Національний антарктичний науковий центр/Facebook

Блок новин за темою