Web Analytics

Суд Гааги оголосив вирок у справі MH17

Троє з чотирьох обвинувачених у справі про збитий установкою «Бук» у липні 2014 над Україною «Боїнг» рейсом МН17 «Малайзійських авіаліній» засуджені до довічного ув’язнення. 

17 листопада Окружний суд Гааги оголосив вирок у справі, повідомляється на офіційному сайті суду. 

Окружний суд Гааги. Фото: rechtspraak.nl

За спричинення катастрофи та вбивство 298 людей до довічного ув'язнення засуджені: 

  • Ігор Гіркін (Стрєлков), громадянин РФ, ватажок бойовиків контрольованої Росією «ДНР» у 2014, у 2022 році — мобілізований до армії РФ у війні проти України;
  • Сергій Дубинський (Хмурий), громадянин РФ, колишній російський військовий, воював за контрольовану Росією «ДНР»;
  • Леонід Харченко, громадянин України, командував одним з розвідпідрозділів контрольованої Росією «ДНР».

Суд встановив, що «Бук» прибув в Україну і безпосередньо на місце стрільби з ініціативи Дубинського. Активну роль у транспортуванні, організації супроводу, охороні та захисті установки відігравав Харченко. Дубинський та Харченко тісно взаємодіяли між собою та екіпажем «Бука». У свою чергу Гіркін був найвищою ланкою на оперативному рівні та відповідав за розгортання військових ресурсів так званої ДНР. 

Спільна слідча група з розслідування катастрофи MH17 на брифінгу у 2019 році. Джерело фото: atlanticcouncil.org

Суд виправдав Олега Пулатова, військового РФ і єдиного, хто взаємодіяв з судом. Як встановив суд, він знав про прибуття та наявність установки «Бук», він забезпечував коридор для його транспортування з РФ та назад. Доказів активної чи вирішальної участі Пулатова в розгортанні установки абощо, немає. 

Винні у збитті літака мають компенсувати шкоду рідним загиблих у сумі понад 16 мільйонів євро.

У засуджених є час на оскарження вироку. 

Реакція держави-агресора Росії

У російському МЗС інформацію про вирок прокоментував заступник директора департамента інформації та другу Іван Нечаєв. Він сказав, що Росія вивчатиме рішення голландського суду, «тому що у всіх цих питаннях кожен нюанс має значення». Пізніше на сайті МЗС РФ з'явилася заява, у якій вказується, що в основі розслідування лежало «політичне замовлення», суд перебував під «безпрецедентним тиском», а «про об'єктивність і неупередженість не йдеться». Своєї причетності до злочину Росія не визнає. Російське агентство «Інтерфакс», посилаючись на джерело у правоохоронних органах, також повідомило, що засуджених громадян РФ не видаватимуть Нідерландам, оскільки Росія не визнає рішення суду Гааги, а російська Конституція забороняє видачу громадян іноземним державам.  

Реакція України

Президент України Володимир Зеленський назвав рішення суду Нідерландів дуже важливим.

«Росія багато брехала про цю катастрофу, але все одно ключові факти були встановлені. Зараз засуджені виконавці й забезпечена основа, щоб засудити винних і вищого рівня. Тих, хто несе повну особисту відповідальність за злочин агресії проти України — первісний злочин, який породив усі інші, скоєні рашистами від 2014 року. Це те, без чого неможливо убезпечити світ від повторення таких війн, як російська агресія проти нашої держави. Коли всі вбивці й кати будуть засуджені, коли Росія відшкодує всі збитки, завдані російською агресією, це буде дуже міцний фундамент довготривалого миру», — сказав глава держави у зверненні. 


Boeing-777 «Малайзійських авіаліній» впав 17 липня 2014 року на окупованій частині Донеччини. Вилучені на місці падіння тіла загиблих та уламки літака транспортували до Харкова, звідки перевозили до Нідерландів. Суд у справі розпочався у березні 2020 року. 

Читайте також: Рейс MH17. У пошуках правди