Web Analytics

Як область передали в руки Кучера

Новий подкаст — про розв’язку епопеї із призначенням нового голови Харківської обласної державної адміністрації.


З фільму «Весілля в Малинівці»:

— Здорово, земляки! 

— Опять власть меняется!

— Ураааа!

Ясність наступила шостого листопада. Цього дня президент України Володимир Зеленський особисто передав область в руки Кучера. 

«Олексія Володимировича Кучера. Вітаю вас, Олексію. Поки що вітаю, а по результатам побачимо».

Попередниці нового голови Юлії Світличній президент порадив бути на виду. 

«Я вдячний за вашу потужну роботу і, якщо можна, ви нікуди не дівайтесь... Ми все одно знайдемо. Я маю на увазі, нікуди не дівайтесь, допомагайте» (сміх в залі).

Зеленський так захопився, що ледь не забув віддати новому очільнику адміністрації посвідчення. 

Зеленський: Посвідчення ваше.

Кучер: Ага, моє. Дякую, пане президенте.

У своїй промові Олексій Кучер вклався у п'ять хвилин. 

«Та я з місця…» 

Пообіцяв з’ясувати, що залишилось від попередниці. 

«Аудит — це дуже важливо. Ми будемо розуміти, що відбувалося, як відбувалося і що робити».

Працювати цілодобово і без вихідних. 

«Я налаштований на роботу. На серйозну роботу. Я буду працювати 24 години, сім днів на тиждень. І за вашої підтримки, Володимире Олександровичу, ми змінемо тут багато».

З фільму «Весілля в Малинівці»: 

— Я хотел спросить у тебя, пан атаман Грициан Таврический..., есть ли у тебя какая ни на есть программа?

Основними напрямкамм роботи Кучер назвав залучення інвестицій, вирішення проблем з екологією і боротьбу з корупцією. 

«Від мене щодо інвестицій — це зелене світло в будь-яку державну інституцію. Друга теза — це екологія. Це наші ліси, кар’єри. Третє — це корупція. Я є тепер особою, яка координує роботу правоохоронних органів. Для мене це дуже важливо. І так як я колишній адвокат, який практикував у сфері кримінальної юстиції, я знаю, що таке кримінальне провадження. І я знаю, коли це профанація і імітація, а коли це дійсно розслідування. А тому, пробачте за таку прямоту, я вимушений буду контролювати як відбуваються ті розслідування, які розпочаті, і щодо тих, про які я вже знаю, які будуть».

Перші слова голови адміністрації на посаді я попросила прокоментувати представників бізнесу, громадськості і медіа. 

Керівник Асоціації приватних роботодавців Олександр Чумак очікує, що новий голова почує малий бізнес. 

«Ми очікуємо, по-перше зустрічі з бізнесом, малим бізнесом, для того, щоб губернатор презентував напрямки своєї діяльності і почув від бізнесу запити, які у нього є».

Заклик до бізнесменів вкладатися у державні підприємства Чумак оцінює неоднозначно. 

«Будь-яке звертання до бізнесу допомогти грошима на розвиток державних підприємств, це, звичайно, далеко від ліберальних поглядів, які декларувалися перед виборами. Тобто треба, по-перше, реструктуризувати ті борги, які є, передивитись ті контракти, які зараз укладені, так, щоб не втратити їх, і щоб ті замовлення, які є, працювали. Взяти у бізнесу на розвиток державних підприємств — ми і так платимо податки взагалі-то...».

Як розуміти слова Кучера про контроль розслідування кримінальних справ? Провідний експерт Харківського інституту соціальних досліджень Андрій Черноусов нагадує: таких повноважень у голови обладміністрації немає. 

«Це просто ж політика. Він став політиком, тому йому треба якісь політичні речі казати. Чи є у нього повноваження контролю правоохоронних органів? У нього таких повноважень нема. Бо це різні вертикалі. Слава Богу, в нашій країні діє принцип розподілу влади… Він може цікавитися, вони можуть його інформувати, але казати що робити по тій чи іншій справі чи давати розпорядження, кого затримувати, кому пред'являти підозру, в який момент робити якісь дії в рамках кримінального провадження, він не може, і ніхто йому цього робити не дасть».

Кандидат наук з державного управління Олег Конотопцев вважає, що голови адміністрацій часто не розуміють своїх повноважень. 

«Вони не знають законодавства і вважають себе, як в давніх стандартах Катерини II: губернатор есть хозяин всей врученой ему губернии. Вони реально так вважають. Хоча воно застаріло років двісті тому».

На думку науковця, професія адвоката — безумовний плюс для голови адміністрації. Але він же і мінус. 

«Через його юридичну освіту, з одного боку, можна очікувати більшої поваги до закону, ніж було у його попередників, але з іншого боку, важко уявити, як він буде керувати, бо мені невідомо, щоб у нього був досвід управління великим колективом людей».

Вийти до преси Олексій Кучер часу ще не знайшов, розповідає ведуча програми «Тема дня» на Суспільному Валерія Гецко

«Він сказав, що дає принципову згоду, підтвердив, що вважає важливим поговорити через медіа з людьми, які живуть в області...»

На відміну від попередниці, яка попри численні запрошення жодного разу не прийшла в ефір Суспільного (навіть в умовах надзвичайної ситуації — коли горів військовий арсенал в Балаклії), Кучер хоча б бере слухавку, говорить Валерія. 

«Я очікую, що якісь важливі рішення, гострі ситуації, які зачіпають велику кількість мешканців регіону, він пояснюватиме, коментуватиме, особисто через медіа, людям які живуть в області. Тому що попередниця Кучера, особисто у мене склалося враження, вона наче була, але її начебто і не було... З точки зору мене як громадянина від мене ховалися. Я б хотіла, щоб новий губернатор цього не робив».

— Тренд нової влади про те, що журналісти як такі не потрібні, що ми будемо спілкуватися без посередників, на твою думку, це добре чи погано і саме на місцевому рівні наскільки це виправдано? 

«На мою думку це поганий тренд, тому що політики, багато хто з них, і ті, які потім з політики переходять на якісь посади, багато хто з них популісти, маніпулятори. Є певне завдання у журналістів перевіряти інформацію від посадовців, і якщо через цей фільтр взагалі інформація не проходить, мені здається, це неправильно Журналіст не лише доносить, він ще й перевіряє. Немає можливості поставити додаткове запитання, яке б поглибило. Посадовець може розповідати з одного боку проблему, а є ще друга, третя, п'ята, є купа сторін у цієї проблеми, і вони часто не говорять про всі боки проблеми. Тут журналісти потрібні».

Наприкінці тижня свою пораду новому голові обласної адміністрації встиг дати мер Харкова Геннадій Кернес. На представлення Кучера його не запросили. Слова Кучера про Харків як окремий регіон і проблеми із теплопостачанням мера обурили. Заява прилетіла у каналі Кернеса в Telegram. 

«Мені було дивно чути його слова, що «Харків — це окрема держава». Хочу нагадати новопредставленому голові області — Харків є невід’ємною частиною України. З урахуванням цього пропоную новоспеченому губернатору стати перед дзеркалом, зняти з голови корону володаря «окремої держави», що не відбулася, і подумати про те, що корисного він може зробити на посту голови обладміністрації для регіону».

Кучер відповів у Facebook. 

«Наскільки мені відомо корону, як символ влади, у Харківській області носила всього пара людей. Одну вже зняли».

Переписка двох голів — здається, зав'язка нової історії. 


Cлухайте подкаст в Mixcloud, Google Podcasts.

А також в ефірі Українського радіо Харків — щосуботи на частоті 106,1 FM.