Web Analytics

Розмінування на Харківщині: військові показали, як працює «Божена»  

З вересня 2022 року піротехніки Держслужби з надзвичайних ситуацій знешкодили понад 58 тисяч вибухонебезпечних предметів на Харківщині. Розмінуванням на деокупованих територіях, крім підрозділів ДСНС, займаються військові. 

Село Гракове Чугуївського району Харківської області близько пів року перебувало в окупації.

Читайте також: Зруйновані будинки та закатовані люди: село Гракове після деокупації

За цей час російські загарбники встигли замінувати значні території населеного пункту, розповідає представник Міноборони з організації та координації заходів з розмінування у Харківській області з позивним «Нептун». За його словами, днями на одному з полів у Граковому вилучили «рекордну» кількість протитанкових мін за раз.

«За один день вилучили на одному з полів більше 400 одиниць протитанкових мін. На сьогоднішній день більше за один день ніхто не вилучав», — каже «Нептун». 

Для очищення землі від мін військові використовують спецтехніку. 27 квітня поле поруч з лініями електропередач у Граковому перевіряли за допомогою машини Bozena 5 виробництва Словаччини.   

«Це подарунок нам від західних друзів, машина Bozena 5, призначена для розмінування території від вибухонебезпечних предметів. Вона управляється дистанційно, у оператора монітор, камера стоїть на машині, він за рахунок камер бачить, де повернути, куди їхати, і людина перебуває на безпечній відстані. У разі підриву машини на вибухонебезпечному предметі людина буде в безпеці», — пояснює «Нептун». 

 

 

 

Фото: Харківська ОВА

Одночасно піротехніки можуть стежити за розмінуванням з повітря. Як через екран пульта керування дроном, так і в автомобілі ДСНС, де встановлений монітор. 

«Проводимо обстеження території на наявність вибухонебезпечних предметів. Йде машина, а я як оператор роздивляюся поле. Допомогаю оператору, може, якісь предмети побачу скоріше, ніж наїде техніка. Візуально можна знайти. Ми знаходили протитанкові», — сказав Андрій, піротехнік ДСНС. 

Фото: Харківська ОВА

За словами військових, швидкість «Божени» залежить від погодних умов, у середньому це 5 км/год.   

«На Харківщині у Збройних сил України така машина одна. І у ДСНС одна — такого ж типу. Зараз розміновуються усі лінії електропередач на вимогу президента — для того, щоб усі населені пункти увімкнути до електромережі», — пояснює «Нептун». 

З осені спецмашина, що за своїми характеристиками здатна витримати дев'ять підривів протитанкових мін, допомогла виявити сотні вибухонебезпечних предметів. Переважно протипіхотних мін. 

«Сотні. Протипіхотні для неї слабенькі, не страшні. Протитанкові — більше. Але вона їх перемелює, перебиває. Найстрашніше — мінні поля, що змішані, протитанкові разом з протипіхотнми. Окупанти надовго хотіли тут залишитися, але, дякуючи нашим солдатам, все знімемо і все буде готове», — сказав «Нептун». 

На його думку, подібна техніка вкрай необхідна Україні у більшій кількості. За оцінкою військового, якби на Харківщині було хоча б з десяток таких машин, розмінування ліній електропередач могли б завершити упродовж кількох місяців.

Читайте також: «На Харківщині — надзвичайна кількість мін-«пелюсток», — сапер Микола Тимошенко