Web Analytics

Рада підтримала закон, що регулює процедуру імпічменту

Верховна Рада України ухвалила Закон «Про тимчасові слідчі комісії і тимчасові спеціальні комісії Верховної Ради України», який визначає правовий статус слідчих комісій парламенту, їхні повноваження та організацію роботи.

Закон, зареєстрований за №1098, підтримали 279 голосами «за», повідомляє прес-служба Верховної Ради. 

Згідно із Законом, тимчасова слідча комісія парламенту — колегіальний тимчасовий орган Верховної Ради, завданням якого «є здійснення парламентського контролю шляхом проведення розслідування з питань, що становлять суспільний інтерес».

Підставами для утворення слідчої комісії можуть бути повідомлення:

про порушення Конституції України, законів України державними органами, органами місцевого самоврядування, їх посадовими, службовими особами, керівниками (або посадовими особами, що виконують їх обов'язки) підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, громадських об’єднань, що становлять суспільний інтерес, у тому числі:

1) повідомлення про обставини, які загрожують суверенітету, територіальній цілісності України або її економічним, науково-технічним, національно-культурним, соціальним інтересам, охороні довкілля;

2) повідомлення про масове порушення прав, свобод і законних інтересів громадян, їх об'єднань або зловживання владою посадовими, службовими особами, що завдало істотної шкоди суспільним інтересам.

Результати голосування за Закон «Про тимчасові слідчі комісії і тимчасові спеціальні комісії Верховної Ради України»/rada.gov.ua

Спеціальна тимчасова слідча комісія — колегіальний тимчасовий орган Верховної Ради, що утворюється у складі народних депутатів України, спеціального прокурора і спеціальних слідчих, завданням якого є проведення розслідування обставин щодо вчинення президентом України державної зради або іншого злочину, викладених у підписаному більшістю народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України поданні про ініціювання питання про усунення президента України з поста в порядку імпічменту.

Подання, згідно Закону, має містити правове обґрунтування необхідності утворення спеціальної слідчої комісії та відомості, які вказують на наявність фактів чи обставин про вчинення президентом України державної зради або іншого злочину. До подання можуть додаватися відповідні документи і матеріали.

За наявності підстав спеціальна слідча комісія готує та ухвалює висновок про звинувачення президента України «з урахуванням вимог до обвинувального акта, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України», після чого готує проект постанови Верховної Ради про звернення до Конституційного Суду України (для одержання висновку щодо додержання конституційної процедури розслідування і розгляду справи про імпічмент президента України) та до Верховного Суду (для одержання висновку про те, що діяння, в яких звинувачується президент України, містять ознаки державної зради або іншого злочину).

За відсутності підстав спеціальна слідча комісія готує висновок про необхідність припинення процедури імпічменту.

Закон прийнято з техніко-юридичними правками, зазначають у прес-службі парламенту. 

Він набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

29 травня президент України Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради проект закону про особливу процедуру усунення президента України з поста (імпічмент). 4 червня Верховна Рада не влючила законопроект до порядку денного.